Hamilelikte demir eksikliği tedavisi

Hamilelikte demir eksikliği tedavisi

Hamilelikte yirmi yedinci haftada bebeğin demir ihtiyacı çok fazla artmaktadır. Bu nedenle doktorun önerdiği demir ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Dikkat edilecek en önemli nokta alınan ilaçların süt ile birlikte alınmaması gerekmektedir. Mideyi tahriş edebilir. Yemekten sonra yemekten iki saat sonra alınabileceği gibi hemen yemekten öncede alınabilir. Fakat en önemli nokta alınan ilaçların sütle alınmaması gerektiğidir.

Demir ihtiyacının giderilmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Demir ihtiyacı gıdalardan da karşılanabilir fakat en önemli karşılayan şey ilaçtır. Demir ilaçlarının kullanılmasıdır.günde bir kaşık pekmezle demir ihtiyacının karşılanabildiği söylentileri doğru bir yorum değildir. Çünkü bir kaşık pekmezde bile alınan çok kalori olabilir. Bunun sonucunda kilo alımı söz konusu olabilir. En doğru ve etkili yol ilaç ile demir eksikliğinin giderilmesidir.

Gebelikte Kansızlık Belirtileri

Kansızlık; kas yorgunluğu, halsizlik, baş ağısı, erken doğum, çabuk yorulma, çarpıntı, iştahsızlık, mide bulantısı, bayılma gibi sorunlar görülebilir. Kansızlık bebeğin gelişiminde gerilik ya da erken doğuma neden olabilir.

Gebelikte kansızlık tedavisi için tıklayın

Anne Günlüğü