Hamilelikte D Vitamini Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte D Vitamini Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

D vitaminleri, bir topluluk içindeki yağda çözülmeyi sağlayan hormondaki steroid bir vitamin çeşididir. D vitamini ile gebelik birlikte önemlidir.

Doğum öncesi vitamininin yeterli D vitamini vermesi pek olası değildir. D vitamini bu seviyede sadece sizin için değil, aynı zamanda bebeğiniz için de onaylandı ve bu araştırmacı araştırmacılar şimdi tüm hamile kadınlar için bu günlük D vitamini dozunu öneriyorlar. Ortalama doğum öncesi vitamin sadece 400 ıu D vitamini içerir, bu nedenle günlük ek takviye alınmalıdır.

Hamilelikte Neden D Vitaminine İhtiyaç Vardır?

D vitamini kendi kişisel sağlığınız için faydalıdır. D vitamini, şu anda bağışıklık fonksiyonu, sağlıklı hücre bölünmesi ve kemik sağlığı üzerindeki rolünü destekleyen kapsamlı araştırmalara sahiptir. D vitamini, kalsiyum, fosforun emmesi ve metabolizması için gereklidir. Birçok çalışma düşük serum D vitamini seviyeleri ile belirli kanser tipleri nörolojik hastalıklar, insülin direnci ve kardiyovasküler hastalık riski arasında bir ilişki buluyor.

D vitamini sağlıklı kemik gelişimini destekleyerek bebeğinizin refahına yatırım yapar. D vitamini eksikliği de omurilik ile ilişkilidir.

 D Vitamininin Eksikliği Durumunda Neler Katkıda Bulunur?

Şu anda, ABD’li nüfusun % 40-60’ı gebe kadınlar da dahil olmak üzere D vitamini eksikliği yaşanmaktadır. Bu yaygın eksikliğin nedenleri çoktur ve bu sorunu açmaya başlamak için, D vitamini içeren yiyeceklerin çok kısa bir listesini anlamakla başlayabilirsiniz.

Bu gıdalar yumurta sarısı, somon ve morina karaciğeri yağıdır, ancak çoğu D vitamini süt gibi kuvvetlendirilmiş gıdalar yoluyla tüketilmektedir. Ayrıca, vücudun D vitamini yapabilme ve emme yeteneğini pek çok faktör etkilemektedir. Bu faktörler şunlardır; yaşadığınız yer, mevsimi, güneşten koruyucu, cilt emilsyonu, yaş, obezite, kirlilik olmadan açık havada ne kadar zaman harcıyorsunuz ve optimal ile sağlıklı bağırsak sahibi olma emme kapasitesidir. D vitamini aslında bir hormondur ve vücudun düzgün bir şekilde üretimini sağlamak için bu faktörler oynamaya başlar. Çünkü D vitamini sonuç olarak bir hormondur ve güneş ışığına ihtiyaç duyar.

D Vitaminine Sahip Olmak İçin İzlenecek Yollar

Gıdalar içeren daha fazla D vitamini yemek için çaba sarf ederek başlayabilirsiniz. Ardından, araştırmalar mantıklı güneşe maruz kalmayı genellikle silahların, bacakların veya ellerin, kolların ve yüzün 5-10 dakikalık maruz kaldıklarını haftada 2 veya 3 kez öneriyor.

Bununla birlikte, yeterli D vitamini sağlamak için en iyi yol basit ekleme yöntemidir. İlave ederken, seçimleriniz iki D vitamini formu arasında olacaktır. Ergo kalsiferol, D vitamininin vejetaryen şeklidir ve kollektif ferol, genellikle balık karaciğer yağı ya da koyunlardan lanolin kaynaklı hayvan kaynaklı formdur. Taşıyıcı yağ, organik, sızma zeytinyağıdır ve yutulması kolay küçük, yumuşak jeller içinde bulunurlar.

 Yeteri Kadar D Vitamini Alınmadığında Ne Olur?

D vitamini eksikliği gebelikte sık görülür. Yetersiz D vitamini, yeni doğanlarda anormal kemik büyümesi, kırıklar veya raşitizmlere neden olabilir.

Bazı incelemelerde meydana çıkan D vitamini eksiklik durumunda diyabet, preterm olan bir doğum ile düşük doğum ağırlıkları gibi yüksek gebelik ihtimalleri riski ile bağdaştırılır ancak bu bağlantıları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

D vitamini eksikliğinin belirtileri ince olabilir. Çatlaklara yol açabilen ağıt kasları, halsizlik, kemik ağrısı ve yumuşatılmış kemikler olabilir. Hiçbir belirtisi olmayan bir vitamin D eksikliğine de sahip olabilirsiniz. Ve eğer hamileyken bu olur, bebeğiniz de bir eksikliğe uğrayabilir.

Yeterli miktarda D vitamini almadığınızdan endişeleniyorsanız, bir eksiklik için test edilmeniz gerekip gerekmediğini veya bir D vitamini takviyesi almayı düşünmeniz halinde doktorunuza danışınız. Bir takviye seçerken, en etkili form olan vitamin D3 veya koledeksi ferol etiketli türde mi arıyorsunuz? D2 vitamini veya ergokalsi ferol yaklaşık yüzde 25 daha az etkilidir.

İnsan cildi D vitaminini üretmek için güneşin ışınlarını kullanmış olduğundan bazı uzmanlar, sınırlı oranda güneş görmeyi önerirken, bazı uzmanlar ise güneş kremi ile giysi koruması olmadan güneş ışınlarına maruz kalmamayı önermektedirler.

Güneşin zararlı olan ultraviyole ışınlarına hedef olunması durumunda, hamile olan kadınlarda düzensiz olarak cilt koyulaşmasına sebep olan pigment değişikliğini yoğunlaştırma sağladığından, birçok doktor hamile olan kadınların güneşten dikkatli bir şekilde korunmasını ve D vitaminine sahip olan yiyeceklerden veya takviyelerden alınmasını önermektedirler.

 

Etiketler

kalemsilgi