Hamilelikte Çilek Yenir Mi?

Hamilelikte Çilek Yenir Mi?

Hamile bayanların çilek aş erme durumu en sık karşımıza çıkan örneklerden biridir. Anne adaylarının en büyük korkusu ise bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Ülkemiz vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Sebze ve meyve tüketimi yeterli miktarda olduğu müddetçe sağlık sorunları yaşanmamaktadır. Hamileyken çilek yiyenler faydalarını saymakla bitirememektedir. Çilek folat, manganez, C vitamini gibi çeşitli mineraller ve vitaminler açısından harika bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Hamilelik döneminde çilek tüketmek sağlık açısından ve vitaminler açısından oldukça faydalıdır. Çilek aynı zamanda B vitaminleri açısından da oldukça zengindir. E ve K vitaminleri de içermektedir. Bu muhteşem zengin meyveyi gebeliğin her döneminde tüketmek siz ve bebeğiniz açısından oldukça faydalıdır.

 

Hamilelik Döneminde Çilek Yemenin Yararları

 

Lif açısından zengin olan çilek uzun süre tok tutmayı sağlamaktadır. Bu şekilde gebelikte kilo kontrolü de sağlanmaktadır. Çilek aşermek cinsiyet ile ilgisi bulunmamaktadır. Çilek dengeli bir lif kaynağı olup hem suda çözünen hem de çözünmeyen maddeler içermektedir. Çilekle dengeli ara öğünler oluşturulabilir. Gebelikte gereksiz ve hızlı kilo alımı da çilek sayesinde önlenmektedir. C vitamini açısından oldukça zengin olan çilek kan basıncını da düşürmektedir. Sağlıklı bağışıklık sistemi geliştirmektedir. Gebelikte maküler dejenerasyon gibi çeşitli hastalıkların gelişimi de önlenmektedir. Fetüs ve annenin sağlığı için de fitokimyasal maddeler içermektedir.

 

Hamilelikte Çilek Tüketiminin Zararları

 

Çilekler üzerinde kalan kimyasal atıklar ve pestisitler yeni doğan bebeklerin doğum kusurları ile dünyaya gelmesine neden olabilir. Bu sebeple de organik, ilaçsız şekilde çilek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Anne adaylarında alerjiye neden olan çilek bazı rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Hamilelikte dağ çileği yenir mi diyenler için mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Cilt döküntüleri, kusma ve mide bulantısı, ağız boşluğunda ve dudaklarda şişkinlik, ishal, karında kramplar, egzama, solunum problemi gibi rahatsızlıklar sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır.

 

Çilek Yemenin Anne Adaylarına Faydaları

 

Düzenli olarak çilek yemek vücutta ki kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir. Bu şekilde kalp sağlığı da korunmaktadır. Çilek doğum lekesi yapar mı diyenler için uzman hekimlerinden bilgi almaları gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Son dönemlerde yapılan çalışmalar çilek tüketmenin hücrelerde serbest şekilde ki radikallerin etkilerini nötralize etmeye yarayan antioksidanlar içerdiğini ve kansere karşı koruduğunu da göstermektedir. Göz sağlığını desteklemektedir. Kornea ve retinayı da korumayı sağlamaktadır. C vitaminini de yoğun seviyede içerdiği için bebeği korumanın yanı sıra annenin de ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlamaktadır. Birçok hastalığa karşı vücudu güçlendirmektedir. Vücudu korumaya da yardımcı olmaktadır. Hamilelikte çilek lekesi ile ilgisi bulunmamaktadır. Katarakt ve görme kaybı sorununa da çare olmaktadır. Kalp sağlığını korumaya da yardımcı olmaktadır. Vücutta ki kötü kolesterol seviyesini düşürdüğünü de belirtmemiz gerekmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü