Hamilelikte Çekirdek Yenir Mi?

Hamilelikte Çekirdek Yenir Mi?

Çekirdek, içeriğinde ki yüksek yağ miktarı oranı ile yağ üretiminde kullanılan bitki meyvesidir. Dünyanın hemen hemen her yerinde, kolay ulaşılabilen ve lezzetli bir atıştırmalık olarak günümüze kadar süregelmiştir. Boyut olarak küçük olmakla birlikte, içeriğinde bulunan maddeler sayesinde aslında çok büyük bir besin depodur. Özellikle gebelik sürecinde anne ve fetüsün, ihtiyacı olan gerekli besin maddelerini bünyesinde barındırır. Birçok kişi, çekirdeğin sivilce oluşturmasından dolayı yemekten kaçınır. Her ne kadar sivilce sorununa yol açsa da, faydaları açısından belli zaman aralıklarında tüketilmesi gerekmektedir. Her şeyde olduğu gibi çekirdeğinde fazla tüketimi, istenmeyen sonuçları doğurabilir. Bu yüzden belli bir sınır ölçüsü ile tüketmekte fayda vardır.

Hamilelikte Çekirdek Yemenin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan yüksek miktar lif oranı ile sindirim sistemi sorunlarına iyi geldiği ve kabızlığı önlediği bilinmektedir.

Hamilelik tansiyonu, gebeler için risk oluşturan bir durumdur. Çekirdek sodyum oranını dengeleyerek bu sorunun önlenmesine yardımcı olur.

Folik asit, fetüs gelişimi için çok gereklidir. Gebe kalınmadan önce anne adayının, folik asit kullanmaya başlaması önerilir. Plansız gebelikler içinde, gebe kalındığı andan itibaren başlanmalıdır. B grubu vitaminlerinden biri olan folik asit, fetüste nöral tüp defekti denilen anomali gelişme riskini önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Hamileliğin ilk üç aylık sürecinde düzenli olarak kullanılması gerekir. Çekirdekte, folik asit kaynaklarından biridir. İçeriğinde bulunan bu vitamin sayesinde, bebeğin beyin gelişimi için fayda sağlayıcı görevi üstlenir.

Hamilelikte sağlıklı beslenmek hem anne adayı için hem de fetüs için önemli bir konudur. Anne adayının aşırı kilo alması, doğum sırasında risk taşımaktadır ve bu riskler fetüs hayatını tehlikeye sokabilir. Bu yüzden gebe bir kadın günlük aldığı kalori miktarına dikkat etmelidir. Az kalori almakta, fazla kalori almakta risk taşır. Çekirdek kalori deposudur.  Özellikle ilk aylarda mide bulantısı sebebiyle yemek yiyemeyen ve kilo kaybeden gebeler için, çekirdeği atıştırmalık olarak tüketmesi faydalıdır. Çünkü 100 gram çekirdek, 582 kaloriye denk gelmektedir.

İçeriğinde bulunan yüksek miktar vitamin ve mineral sayesinde, fetüs gelişiminde önemli bir role sahiptir. Özellikle kemik gelişimi için fayda sağlayıcıdır. Aynı zamanda, kan pıhtılaşması sorununu önlemektedir.

Hamilelikte Çekirdek Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekirdek içeriğinde, fazla oranda yağ ve tuz bulunur. Sık olarak tüketilmesi hem sivilce sorununa hem de böbrek fonksiyonunda hasara yol açacağından dolayı, gebelerin dikkatli olarak alması gerekir.

Aşırı kullanımı, sinirlilik gibi problemlere yol açabilir.

Aşırı tüketimi, saç ve tırnakların gücünü kaybederek daha kırılgan bir hale gelmesine sebep olabilir.

Sağlıklı bir gebelik için, sağlıklı ve dengeli beslenme önemli bir noktadır. Dengesiz ve sağlıksız beslenme, anne ve fetüs için çeşitli problemlere yol açabilir. Çekirdekte doktor kontrolü ile alınmalıdır ve tüketilmesi gereken miktar aşılmadığı sürece, anne ve fetüs için oldukça faydalı bir besin türüdür.

Etiketler

Anne Günlüğü