Hamilelikte Çatı Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Hamilelikte Çatı Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde kadınların değişen hormonlarından dolayı kaslar gevşeme meydana gelebilmektedir. Eklem kıkırdaklarında da meydana gelen bu yumuşama pelvis bölgesinde çatı ağrısının olmasına sebep olmaktadır. Pelvis eklemleri normalde hareketsizdir. Fakat hamilelikte hormon salgılarının değişmesiyle bu bölgelerde de ağrılar meydana gelebilir. Pelvis eklemleri bu süre içerisinde hareketlenmeye başlayarak ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Normalde hareket etmeyen bu eklemler gebelik boyunca hareket ederek çatı ağrısı oluşturur.

Hormonların farklı salgılanmasından dolayı gebelik boyunca oluşan pelvis eklem ağrıları doğum sonrası da devam edebilmektedir. Gebeliğin 10. Haftasından itibaren bu ağrıların oluşması normal bir süreçtir. Fakat bazı gebelikler de bu ağrıların olmadığı da gözlenebilmektedir.

Gebelikte Çatı Ağrısının Anlaşılması 

Kadınlarda gebelikler farklı bir şekilde oluşmaktadır. Her gebeliğin yapısı farklı olabilmektedir. Bu nedenle çatı ağrıları genel olarak ağır kaldırmak, merdiven çıkmak ya da bacakları açmaktan dolayı meydana gelebilmektedir.

Her iki kasık bölgesinde de ağrılar görülebilir. Bazı gebeliklerde bu ağrılar kuyruk sokumuna kadar ulaşabilmektedir. Sürtünme şeklindeki bu ağrılar kasık bölgesinden başlayarak kuyruk sokumuna kadar devam edebilir. Ayrıca bazı gebeliklerde çatı ağrısının yerine şişliklerde meydana gelebilmektedir.

Çatı Ağrısının Nedenleri 

Kadınların gebelik döneminde karşılaşılan çatı ağrıları genel olarak önceden geçirilen kalça yada pelvik bölgesindeki operasyonlardan kaynaklanabilmektedir. Bu durumda gebelik boyunca sık sık dinlenmek gerekebilmektedir.

Çoğul gebeliklerde ve daha önce yapılmış olan gebeliklerde bebeğin fazla büyük olması da çatı ağrısına sebep olabilmektedir. İkiz gebeliklerde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca bebeğin kilolu oluşu pelvik bölgesine baskı yapacağından dolayı ağrılar meydana gelebilmektedir.

Annenin kaza geçirmesi ve bu kazadan dolayı kasık bölgesinde stres kaynaklı ağrı meydana gelebilir. Pelvik bölgesinde meydana gelen çatı ağrısının doğum sonrasında da karşılaşılması annenin huzursuz olmasına neden olabilir.

Çatı Ağrısını Azaltmak İçin Yapılacaklar 

Hamile kalmadan önce adet döneminde yaşanan ağrılara benzer bir şekilde gebelikte de çatı ağrısının oluşması ancak dinlenerek ağrının hafifletilmesi sağlanabilir. Çatı ağrısı başladığından anne adayının yatarak dinlenmesi ağrının daha az olmasını sağlayacaktır. Ağrının oluştuğu bölgeye sıcak su torbası ya da ılık bir havlu koyulabilmektedir.

Bazı gebeliklerde ağrı çok şiddetli bir şekilde oluyor ise doktor kontrolü ile ağrı kesici kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı gebeliklerde korse kullanmak da ağrıların azalması için kullanılabilmektedir.

Gebelik boyunca çatı ağrısı olan hamilelerde iki bacak arası yastık koyularak uyunabilir. Ayrıca ani hareketlerden ve ağır eşyaların kaldırılmasından uzak durulmalıdır. Yavaş hareket etmek ağrılarda azalma sağlayabilir. Bu dönemde hamilelerde bol bol dinlenmek ve sıcak su torbası ile kasık bölgesinin dinlendirilmesi ağrılarda ciddi bir azalma sağlayacaktır.

Çatı ağrısına sebep olan faktörlerin anlaşılabilmesi için bu dönemde anne adayı çok yavaş hareket etmelidir. Aksi halde sık sık çatı ağrısı yaşayabilir. Zaman zaman şiddetlenen bu çatı ağrıları anne adayının zor zaman geçirmesine neden olabilir. Anne adayının rahat ve stresten uzak olması bu ağrıların azalması için alternatif oluşturmaktadır. Merdiven çıkarken de yavaş yavaş hareket edilmesi gerekmektedir. Çatı ağrıları ani gelen ağrılar olmadığından dalga dalga yayılma gösterebilir. Anne adayının yatarak dinlenmesi bu dönem için daha iyi olacaktır.

Çatı Muayenesi 

Çatının küçük ya da büyük olması doğumun nasıl olacağı konusunda doktora bilgi vermektedir. İlk defa anne olacak kadınlarda çatı muayenesi mutlaka yapılmaktadır. Çatının küçük olması ve bebeğin iri olması normal doğumun olmasına engel olur. Dolayısıyla sezaryen doğum söz konusu olmaktadır.

Doktor muayene sırasında vajina şekline, çatı durumuna ve bebeğin duruş şekline bakmaktadır. Bebeğin çok fazla iri oluşu normal doğuma engel olabilmektedir. Çatı kemiğindeki küçüklük nedeni ile anne doğumu sezaryen ile gerçekleştirecektir.

Doğum sırasında rahim ağzının açılması oldukça önemlidir. Bazı durumlarda çatı dar olmasına rağmen rahim ağzının açılması ile normal doğum olabilir. Fakat doktorun yönlendirmesi ile doğum sezaryene çevrilebilmektedir. Doğum öncesinde çatı muayenesi yapıldığında çatı çok fazla dar ise anne direk olarak sezaryen doğuma alınır. Bazı gebeliklerde doğum şeklinin belirlenmesi için çatı muayenesi doğum sırasında da yapılabilmektedir. Bu süreçte doktorun doğum şekline karar vermesi doğumun nasıl gerçekleşmesi gerektiğini belirler.

Bir önceki yazımız olan Amniyosentez Yöntemi Nedir Riskleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü