Hamilelikte Çalışma ve İş Koşulları

Hamilelikte Çalışma ve İş Koşulları

Bunlardan dolayı hamilelikte çalışmayla ilgili kanunlar düzenlenmiştir, işyerleri de buna göre çeşitli düzenlemeler getirmiştir.

Hamileyken çalışan kadınların hamilelik ve doğumlarıyla ilgili risk artmış mıdır, azalmış mıdır? Konusunda yapılan çalışmalarda net bir sonuca varılamamıştır. Fakat genel anlamda iş yerinde gün içerisinde herhangi bir riskli durum ve zararlı maddelerle karşılaşmadıkları sürece kadınlar doğum zamanına kadar çalışabilirler. Hamile kadınların çalışma ortamı ve şartları dikkatli incelenmelidir.

Bazı durumlarda hamile kadının çalışması kısıtlanmalı ya da tamamen durdurulmalıdır. Bunlar şu durumlardır:

1. Hamilelik sırasında kanaması olanlar

2. Rahim ağzında açılma olanlar

3. Rahim ile ilgili molformasyon olanlar

4. Yüksek tansiyon durumunda

5. Fetusta büyüme geriliği durumunda

6. Daha önce erken doğum yapmış olanlarda

7. Suyun fazla olması durumunda

Bazı işyerlerinde kullanılan kimyasal maddeler, temizlik maddeleri vb. durumlar hamile çalışana temas ya da solunum yoluyla zarar verebilir. Bunlar kurşun, civa gibi maddelerdir. Bu durumlardan korunmak için işyeri sahibiyle konuşulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Aşırı sıcak bir işyeri veya fabrikada çalışanlar, bol bol sıvı tüketmeli, ara sıra serinlemelidir.

Kuaför ve güzellik salonunda çalışanlar ise eldiven kullanmalı ve ortamı havalandırmalıdır. Bunun dışında tehlike oluşturacak bir unsur yoktur.

Hangi işte olursa olsun anne adayları aşırı ağır yükler kaldırmamalı ve çok fazla eğilip doğrulmaktan kaçınmalıdır. Birkaç saatte bir kısa dinlenme molaları, dört saatte bir de uzun dinlenme molaları vermelidir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Ben hamileym ama ne kadarlık bilmiyorum dün doktora gittim kese göründü ama daha bebek yok çok az kanamam geldi bana yardım eder misiniz