Hamilelikte Beslenme: Anne Adaylarına Beslenme Önerileri

Hamilelikte Beslenme: Anne Adaylarına Beslenme Önerileri

Hamilelik döneminde olan pek çok anne adayı, bir takım yanlış bilgilerle donatılıyor; kimi anne adayları da, bildikleri doğruların, pek önemi olmadığına inanarek bebeğinin sağlığına zarar veriyor… Hamilelik döneminde, anne adaylarının en çok dikkat etmeleri gereken konu, alınan kilolar. Alacağınız kilonun, sizin yapınıza göre, ayda 1 – 1.5 kilo arasında olması gerekiyor. Hamileliğin sonunda, alınmış olan toplam kilo miktarının en fazla 17 olması gerekiyor. Uzmanlar uyarıyor: olması gerekenden fazla kilo alan anne adaylarının doğumları, doğum normal de olsa, sezaryen de olsa sorunlu olabiliyor; bu nedenle fazla kilo önerilmiyor. Ayrıca olması gerekenden fazla kilo alan anne adayları, doğum öncesinde de, kendi sağlıklarına ve bebeklerinin sağlığına zarar verebiliyorlar.
Bununla birlikte, hamilelik dönemine, zaten fazla olan kiloları ile başlayan anne adayları var. Bu anne adayları, bir de hamilelik döneminde, elde olmayan sebeplerle kilo aldığında ise, ortaya istenmeyen durumların çıkması kaçınılmaz oluyor…

Hamilelik Döneminde Çok mu Yemeli?

Hamilelik döneminde, pek çok anne adayına, çift canlı olduğu; ve daha çok yemesi gerektiği söyleniyor. Ya da anne adayı daha fazla yemeye meyilli bir tavır takınıyor. Ancak bu durumun sonuçları obeziteye kadar varabiliyor hamilelik sonrasında. Eğer hamileyseniz, hamilelik öncesi döneme göre daha fazla kalori almanız gerekiyor; ancak, bunu, sağlıklı beslenme kriterleri çerçevesinde uygulamanız gerekli. Sağlıksız beslenme, sağlıksız yaşam tarzı; ve sağlıksız bir hamileliğin ilk adımıdır.

Hamilelik sırasında kilo alan anne adayları, hamilelik sonrasında aldıkları kiloları verememekten şikayetçi olurlar. Özellikle, yaşı ilerlemiş olmasına karşın hamilelik dönemine giren anne adayları, doğumdan sonra, genç anne adaylarından daha az hareket ettikleri için daha zor kilo vermektedirler. Hamilelik dönemi sonrasında annelerin en çok şikayet ettikleri durum ise, vücutlarında meydana gelen sarkmalardır. Eğer hamilelik döneminde sarkma problemi yaşayacak kadar kilo aldı iseniz, hamilelik sonrasındaki üç ay ile altı ay arasında, düzenli olarak yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Bu sayede, hem daha rahat kilo verirsiniz; hem de verdiğiniz kiloların sonrasında karın bölgesinde sarkmalar yaşamamış olursunuz.

Hamilelikte sigara ve içki tüketmeyin

Hamilelik dönemindeki anne adaylarının, aşırıya kaçmadan, süt ve süt ürünleri dahil, istedikleri her şeyi yiyip içebileceklerini kaydeden uzmanlar, hiç bir şeyde aşırıya kaçılmaması gerektiğini belirtirken, sadece sigara ve içki tüketiminin yasaklandığını belirttiler. Hamile olan anneler denize girebilir, balık, tavuk, et, süt, peynir… ve istedikleri her şeyi yiyip içebilir; ancak sigara ve içki tüketiminden uzak durmaları gerekir; çünkü, sigara içen annenin çocuğu da anne karnında sigara içer. Annenin, sigara içtiği için bozulan damarlarından, çocuk gerekli kanı alamaz; dolayısı ile yeterli beslenemez. Yeterli beslenmeyen çocuk, beslenme bozuklukları ile karşılaşır. Ve doğum sonrasında, beslenme bozukluğu yaşayan bebekler, sürekli sağlık problemleri ile karşılaşırlar.

Hamilelik Döneminde diyetisyen kontrolü

Hamilelik döneminde doğru beslenmeye önem vermesi gereken anne adayları için ise, diyetisyenlerden gelen öneriler şu şekilde: anne adayları, hamilelik öncesinde diyetisyen kontrolüne girmelidirler; çünkü hamilelik öncesi beslenme de anne sağlığı ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Hamileliğinin altıncı ayına gelen anne adayı, diyabet testi yaptırmalıdır. Eğer diyabet testi sonucunda, istenmeyen bir sonuç ile karşılaşılırsa, anne adayı bir diyetisyenin kontrolüne girmeli ve diyet yapmalıdır. Aksi takdirde, hem bebek ölümleri yaşanabilir; hem de anne sağlığı durumdan çok olumsuz etkiler alabilir. Normal bir hamilelik sürecinde ise, anne adayları, yemeklerini sık sık yemeli; ara öğünlerden faydalanmalıdırlar; ve ara öğünlerde, meyve ve sebze tüketimine önem vermelidirler.

Anne adaylarına çift canlı olduklarını; ve çok yemeleri gerektiğini söyleyen kişilerin davranışlarının çok yanlış olduğunu belirten uzman diyetisyenler, anne adaylarının dört yapraklı yonca modelinden faydalanması gerektiğini belirtti. Yapraklardan birinde süt ve süt ürünleri yer alıyor: peynir, süt, yoğurt, ayran ve cacık gibi. Yapraklardan ikincisinde ise et ve baklagiller yer alıyor. Yonca yapraklarının üçüncüsü meyve ve sebzelerden oluşuyor. Yonca yaprağının son yaprağı ise, ekmek, pilav, makarna gibi besinler. Bu dört yaprağı düzenli olarak kullanan anne adaylarının beslenmesi sağlıklı beslenme olarak adlandırılıyor…

Anne Günlüğü