Hamilelikte Aşermek Ne Zaman Başlar, Neden Olur?

Hamilelikte Aşermek Ne Zaman Başlar, Neden Olur?

Bütün hamilelik dönemi geçiren bayanların en az bir kere bile olsa başına gelmiş olan hamilelikte aşermek neden olur? Herkes tarafından merak edilen konular arasında yer alır çünkü bazen en olmadık yiyecekleri ve hatta kiremit tozu gibi absürt nesneleri bile hamile bayanlar aşerebilir. Öncelikli olarak aşermek ne demek ona bakalım, gebelikte aşermek anne adayının herhangi bir yiyeceğe karşı aşırı istek duyması ve hassas olması durumudur. Bunun nedenleri altında aslında pek çok etken yatıyor olabilir, her ne kadar hamilelik ile bağdaştırılmış bir durum olsa da genel olarak vücudun belirli dönemlik ihtiyaç duyduğu maddeleri aşırı seviyede istemesi ile ortaya çıkar ki bu bazen keyfi durumlar bazen de devamlılığın sağlanması açısından gerekli olan maddelerdir. Örneğin limon tuzu ve benzeri gibi maddelerin aşerilmesi anne adayının kanındaki demir oranlarının düşüklüğüne bağlı olarak gelişir ya da aşırı tatlı ve şeker tüketiminin istenilmesi de kan şekerindeki oranların düşmekte olduğunu gösterebilir. Bu durumlar normaldir çünkü annenin sahip olduğu bütün besin kaynakları, vitamin ve mineralleri yavrusu ile paylaşmaktadır buda yetersiz seviyelerin oluşmasına en büyük etkenlerden biridir. Tabi yetersiz beslenme ya da beslenme bozuklukları da anne adayındaki aşermeyi anlatabilecek durumlar arasında yer alır, özellikle gebelik döneminde bebeğin ve kendinizin sağlıklı olarak ilerleyebilmesi için dengeli beslenme şarttır.

Peki, hamilelikte aşermek ne zaman başlar, teorik ve tıbbi açıdan aşerme dönemi gebeliğin ilk üç ayında görülür ve hatta 7 ila 12 haftalar arasında görülür şeklinde sınırlandırılması da mümkündür. Ancak çoğu gebe gözlemlendiği gibi bu haftalar dışında da görülebilmesi mümkündür, uzman görüşlerin bazıları 5. Aydan sonra görülen aşerme durumlarının nedeni olarak psikolojik durumları görse de genel kanı aslında hamilelikle birlikte vücutta değişen hormonların neden olduğudur. Aşerme konusunun temelinde yiyecek gruplarına karşı oluşan aşırı hassasiyet yatmaktadır buda aslında aşerme olayının farklı bir boyutunu da karşımıza çıkarır, hassasiyet denildiğinde sadece yiyeceğe karşı zafiyet olarak düşünülmemelidir. O yiyeceğin yenilmesi ya da kokusunun bile duyulması anne adayını rahatsız edebilmekte ve hatta bulantı ve kusma gibi durumlara da sebebiyet verebilmektedir. Toplumumuzda bu tür erken gebelik dönemi belirtileri de aşerme olayı adı altında toplanmaktadır, anne adayındaki koku duyularındaki bu aşırı tepkimeler plasentanın salgıladığı östrojen hormonu ile ilişkilidir. Bu hormon sayesinde her türlü kokuya ki özellikle yiyecek maddelerin kokusuna karşı bir hassasiyet oluşur buda aşermenin tetikleyicileri arasında yer alır. Ayrıca toplumumuzda kanıtlanamamış ta olsa belki de tesadüf bile görülebilir aşermek bebeğin cinsiyetine ilişkin tüyolarda içerebilir, ama belirttiğimiz gibi kanıtlanmasa bile gerçekliği de yanıltıcı olabilmektedir.

Bu duruma belirgin örnekler arasında aşırı tatlı yenilmesi durumunda bebeğin erkek ve aşırı ekşi yenilmesi durumunda ise bebeğin kız olacağı rivayet edilir. Tabi bu durumda hamilelikte aşermek ne zaman başlar sorusunun cevabı ile alakalı kabul edilebilir, ilk 3 aylık dönemde gelişen aşermeler sayesinde çevre yorum yapsa da bu aslında biraz da anne adayının beslenme alışkanlıkları ile alakalı bir durumdur. Örneğin anne adayı ekşiyi hiç sevmediği gibi tüketmeyebilir bu durumda da bu anne adayı asla kız çocuğa sahip olmaması gerekir ki bu neden dolayı aşermenin cinsiyeti etkileme konusu rivayet olarak kabul görülür. Aslında aşermenin temelindeki en güçlü etki salgılanan hormonların yüksek seviyede seyretmesinden ibarettir elbette psikolojik olarak da anne adayının biraz şımartılmak istemesi ya da ilgiye duyması da yüksek ihtimaller arasında yer alır. Bu yazıdan çıkartılabilecek sonuca gelirsek de daha doğrusu kısaca özetlemek gerekirse de hamilelikteki aşermek gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde başlar ve doğum gerçekleşesiye kadar devam eder ve temel olarak nedeni de hormonlarda yaşanılan dalgalanmalar ve vücuttaki eksik mineral ve maddelerin beyinsel açıdan tedarik edilmesi için zorlamasıdır. Aşermeniz olsun ya da olmasın siz yine de hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığı açısından dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Normal süre zarfında bile aşırı yemek veya öğün atlatmak gibi durumlar sağlığınızı riske atarken gebelik gibi hassas olduğunuz durumlarda daha fazla özen göstermelisiniz. Aksi takdirde diğer unsurları da göz önünde bulundurarak çeşitli hastalıklardan mustarip olmanız içten bile değildir.

Bir önceki yazımız olan Bebeğimi Nasıl Emzirebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü