Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Anne adaylarının gebelik dönemleri boyunca mutlak olarak dikkat etmesi gereken ayrıntılardan biri de antibiyotik ilaçların kullanımıdır. Gerek kendi sağlığı ve gerekse de dinyaya gelecek bebeğin genel sağlığının riske girmemesi açısından mutlak olarak dikkat edilmesi gereken gebelikte antibiyotik kullanımı mutlak olarak ilgili doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelikten antibiyotik kullanımına belirtildiği üzere yeteri düzeylerde dikkat edilmemesi durumda anne adaylarının ve anne karındaki bebeğin bazı sağlık sorunlarına maruz kalabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Bu bakımdan gebelik dönemlerinde antibiyotik ilaç kullanımında dikkatli bir şekilde hareket edilmeli ve anne adaylarının gebelik dönemleri boyunca sağlık sorunlarınz maruz kalmaması açısından sıklıkla ilgili doktora başvurması gerekmektedir.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Neden Gereklidir?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere hamilelikte antibiyotik ilaç kullanımı, anne adaylarının hamilelik dönemleri boyunca bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından önemlidir.

Çünkü, hamilelik dönemleri boyunca anne adaylarının bağışıklık sistemi diğer dönemlere oranla çeşitli nedenlere bağlı olarak hastalıklara karşı daha dirençsiz olabilmekte ve bu durumun kolayca atlatılması açısından anne adaylarının gebelik dönemleri boyunca antibiyotik ilaç kullanması gerekebilmektedir.

Hamilelikte Antibiyotik İlaçlar Hangi Hastalıklarda Kullanılmaktadır?

Öncelikle hamilelikte antibiyotik ilaç kullanımına ilgili doktor tarafından karar verildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan gebelik dönemleri boyunca antibiyotik ilaç kullanımına anne adayları değil, ilgili doktor karar vermektedir. Hamilelik dönemlerinde antibiyotik ilaçların özellikle de şu gibi sağlık sorunlarında kullanıldığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

  • İdrar yolu enfeksiyonlarında
  • Üst solunum yolları enfeksiyonlarında
  • Toplum kökenli zatürre hastalığında
  • Sinüzit hastalığında
  • Deri enfeksiyonlarında
  • Diş ve diş eti enfeksiyonlarında
  • Ve son olarak da ishal sorununda hamilelikte antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır.

Hamilelikte Kullanılan Antibiyotiklerin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Hamilelikte anne adaylarına sunulan antibiyotik ilaçlar doğrudan bağışıklık sisteminin yeninde güçlendirilmesi ve bu sayede enfeksiyonel hastalıklara karşı direnç kazanması açısından önemli faydalar sağlamaktadır.

Bu bakımdan hamilelik dönemleri boyunca duruma göre, günlük veya haftalık veya da aylık olarak alınması gereken antibiyotik ilaçlar sayesinde anne adayları hamilelik dönemleri boyunca yukarıdaki sağlık sorunlarına karşı korunmakta ve bu sayede daha sağlıklı bir gebelik sürecinden geçmektedirler.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanan Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?

Hamilelik dönemleri boyunca antibiyotik ilaçlar kullanan anne adaylarının ayrıca mutlak olarak dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır.

Anne adaylarının gebelik dönemleri içerisinde antibiyotik ilaç kullanımında mutlak olarak ilgili doktor kontrolünde antibiyotik ilaçlar kullanmalı ve ilgili doktor tarafından belirtildiği kullanım dozajında antibiyotik ilaçlar alınmalıdır.

Hamilelik dönemleri boyunca antibiyotik ilaç kullanan anne adaylarının antibiyotik ilaçların kullanımı sırasında veya sonrasında maruz kalabildiği herhangi bir olumsuz durumda hemen ilgili doktora haber vermelidirler.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Ne Kadar Süreli Olarak Kullanılmaktadır?

Gebelik dönemleri içerisinde antibiyotik ilaç kullanımı anne adaylarının durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca ilgili doktor tarafından gebelikte antibiyotik ilaç kullanımına karar verildiğinden bu dönemler içerisinde antibiyotik ilaçların ne kadarlık süreç içerisinde kullanılması gerektiğine ilgili doktor karar vermektedir.

Bazı durumlarda, gebelikte antibiyotik ilaç kullanımı birkaç hafta sürebilmesi söz konusu olabildiği gibi bazı durumlarda bu süreç aylar boyunca devam edebilmektedir.

Hamilelikte Antibiyotik İlaç Kullanımı Şart Mı?

Hamilelikte antibiyotik ilaç kullanımı anne adaylarında bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda mutlak olarak uygulanması gerekmektedir.

Bu bakımdan hamilelikte anne adaylarında bağışıklık sisteminin güçsüzlüğüne bağlı olarak görülebilen aşırı halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi olumsuz durumlarda kullanılması gerekmekte bu sayede anne adaylarının hamilelik dönemleri boyunca yukarıdaki sağlık sorunlarına maruz kalmasının önlenmesi açısından antibiyotik ilaç kullanımı oldukça önemlidir.

Hamilelikte Antibiyotik İlaç Kullanımı Riskleri Nelerdir?

Hamilelikte antibiyotik ilaç kullanımında anne adaylarının mutlak olarak ilgili doktor tarafından belirtildiği kullanım dozajına uyması gerekmektedir. Aksi durumda gerek anne adayında ve gerekse de anne karnındaki bebekte bazı olumsuzlukların meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir.

Hamilelikte antibiyotik ilaç kullanımının günlük olarak yüksek dozajda kullanılması durumunda anne adayında baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, sersemlik, huzursuzluk, sinirlilik, kusma gibi bazı olumsuz durumların oluşması söz konusu olabildiğinden hamilelikte antibiyotik ilaç kullanılması gerektiğinde mutlak olarak doktor tarafından belirtilen kullanım talimatına harfiyen uyulması gerekmektedir. Hamilelikte antibiyotik ilaç kullanımında anne adaylarının ayrıca karşılaşabildiği olumsuz durumlarda hemen doktora başvurması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Alerji Neden Olur? Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde bebeklerde alerji ve çocuklarda alerji hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi