Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler ve Miktarları

Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler ve Miktarları

Gebelik, hamilelik süreçlerinde beslenmenin ne kadar önemli olduğunu hepimizin biliyoruz. Bu önemli süreçte beslenmenin yanında alınması gereken vitaminler de büyük önem teşkil etmekte. Peki hamilelik, gebelik sürecinde alınması gereken vitaminler ve miktarlarını ne kadar iyi biliyoruz? Konuya aşina olmayanlar için derledik:

        Folik Asit

 • Bütün anne adaylarının, hekim yönlendirmesi olmak koşulu ile muhakkak kullanması gereken vitaminlerin başında folik asit gelmekte. Bebekte oluşabilecek anomalilerin engelleyebilmek adına daha gebelik planlanması yapılırken folik asit alınımına da  başlanmalı.

Demir

 • Kan ilacı diye de bilinmekte olan demir ilavesi, gebeliğin bir başka olmazsa olmazı niteliğinde. Bu ilavenin amacı hamile kadında zaman içinde baş gösterebilecek kansızlığı engellemek ve doğum sırasındaki olası kan kayıplarını önlemek.

Kalsiyum

 • Peynir, yumurta, süt gibi temel besinlerin gebelik sırasında çok daha fazla tüketimine hassasiyet göstermek gerekiyor. Aksi takdirde, bebeğin kalsiyuma duyduğu ihtiyaç annesinin kalsiyum depolarından alınacağı için uzun süreçte kemik erimesi ve yahut diş kaybı gibi sorunların yaşanabilme ihtimali mevcut.

Magnezyum

 • Kasılma ve yahut kramp problemi yaşamakta olan gebelerde magnezyum eksikliği mevcut olabilir. Bu gibi durumlar kan testi sonuçlarında tespit edilirse bir doğum uzmanının düşüncesine ve gebeliğin ayına göre magnezyum kullanımı gerekebilir.

        Omega-3

 •        Cevizde, balık çeşitlerinde ve kuruyemiş türü gıdalarda bulunmakta olan omega-3; bebeğin göz ve beyin gelişiminde ona epeyce yarar sağlıyor. Omega-3 aynı zamanda gebenin doğum sonrası girebileceği depresyonun riskini de oldukça aza indiriyor.

         D Vitamini

 •         Hamilelikte D vitamini de hem gebenin hem de bebeğin tarafından gerekli olan vitaminlerden. Bebeğin iskelet gelişimini ve kemik sağlığını negatif yönden etkilemekte olan D vitaminin eksikliği gebe olan annelerde de sezaryen ve gebelikte zehirlenme riskini arttırmakta.

           B Vitamini

 •        B grubuna ait vitaminler suda çözünmelerinden dolayı  depolanması mümkün değildir, bu sebepten ötürü B vitamininin çokça bulunduğu bir beslenmeye her daim özen göstermek gerek. B vitamini  ayrıca gebenin mide bulantılarının ölçüsünü azaltmaya dair etkilerinin olması ile biliniyor.

           B12 Vitamini

 •       Hayvansal gıda tüketmeyi tercih etmeyen vejeteryan ya da vegan gebeler, B12 vitamininin takviyesi açısından riskli grup içindeler. Sırf hayvansal proteinlerden karşılanması mümkün olan bu önemli vitaminin dışarıdan ilavesi için uzman bir hekimden fikir almakta çokça fayda var.

            Çinko

 •    Vejetaryen beslenmekte olanların risk altına girdiği bir diğer gerekli mineralimiz de çinko. Gebelik sırasında çinko gereksinimi artış göstereceği için çinko ile desteklenmekte olan gıdalar tüketmek faydalı olabilir.

            C Vitamini

 •          Demir ile diğer başka vitaminlerin emilmesinde çok önemli rol oynayan C vitamini, turunçgillerle beraber biberde, lahanada, çilekte ve brokolide de var.

            A Vitamini

 •     Bir vitamin ilavesi kullanımından evvel mutlaka hekimden görüş alınması gerekli; fakat ilavesi düşünülen vitamin A vitamini ise bu durum daha da ön plana çıkıyor. Hekim önerisinden daha çok miktarda A vitamini tüketilmesi, bebekte çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Okunacak Dualar Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü