Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Hamilelik döneminde, gebelikte ağrı kesici kullanılır mı gibi sorular ile çok sık karşı karşıya kalmaktayız. Gebelik sürecinde kadınlar herhangi bir ilacı ne olursa olsun kullanmaktan çekinirler. Bu oldukça doğru olsa da bazı durumlarda yanlış bir seçenektir. Hamilelik döneminde ilaç kullanılması gerekebilir. Biz genellikle bir baş ağrısı veya herhangi bir durumda kendimiz ilaç kullandığımız için bu yanlış bir seçenektir. Doğrusunu söylemek gerekirse hamilelikte ağrı kesici kullanmak doğru bir seçenek değildir. Bu bebeğe direk zarar verme ihtimali doğurmaktadır. Bu nedenle bir ağrı kesici kullanılması gerekir ise doktora başvurmak en doğru seçenek olacaktır. Bu nedenle kendimiz değil de bir tıp doktoru yardımı ve önerisi ile gerekirse kullanılabilir.

İlk olarak şunu belirtelim, ağrı kesici bildiğimiz kadar basit, hafife alınacak bir ilaç değildir. Diğer ilaçlar gibi anne ve karnında ki bebeğe özellikle de bebeğin organlarına çeşitli zararlarda bulunabilir. Gebeliğin ilk üç ayında özellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanılmaması gerekir. Bu sebep ile illa kullanılması gerekir ise de doktor gözetiminde kullanılması önerilir. Gebeliğin ise son aylarına yaklaşıldıkça kullanılabilen non-steroid antieenflamatuar gibi ağrı kesiciler bebeğin kesesinde ki su da azalma ve artefiozus gibi damar tıkanıklıklarına sebep olabilir.

Bu nedenle herhangi bir ilaç kullanımı oldukça tavsiye edilmez. Eğer kullanmak istiyor iseniz doktor büyük ihtimalle size parasetamol gibi ilaçlar önerecektir. Bunlar ise sürekli kullandığımız Parol, Minoset, Vermidon gibi etkisi düşük ilaçlar kullanılması önerilir. Aspirin ise gebelik sürecinde doktorların verebileceği ilaç kategorilerinden biridir. Gebelikte bazı durumlarda kullanılabilir, örneğin düşük tehlikesinin bulunması durumunda doktor günlük 80 mg’ı aşmamak şartı ile bir reçete yazabilir. Fakat bu da yüksek dozlara ulaşması durumunda zararlı bir hale gelecektir. Önemli bir husus olan Aspirin trombosit değerlerini bozar ve kanamaya sebep olacağı için doğum haftalarında aşırı kanamaya sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hangi Günlerde Kolay Hamile Kalabilirim? başlıklı makalemizde adetin hangi günü hamile kalabilirim, adetin hangi günü hamile kalınır ve adetin hangi günü kolay hamile kalırım hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü