Hamilelikte Adet Belirtileri Olur mu?

Hamilelikte Adet Belirtileri Olur mu?

Hamileliğin kesin olduğunu anlayabilmek için adetin kesilmesi ya da adetin gecikmesi gebelik belirtisi olarak bilinmektedir. Fakat gebelik her kadında farklı şekilde belirtilerin olmasına sebep olabilmektedir. Adetin kesilmesi yada gecikmesi gebeliğin olduğu anlamına gelmeyebilir. Bununla beraber gebe olduğu halde adet gören birçok kadın bulunmaktadır.

Gebelikten korunmak için kullanılan doğum kontrol hapları ya da diğer yöntemler gebeliğin gerçekleşmesine engel değildir. Çok nadir olsa da kişi gebelikten korunma yöntemlerini uygularken bile gebe kalabilmektedir. Her ay düzenli olarak görülen adetin gecikmesi ya da kesilmesi gebelik belirtisi olarak kabul edilse de herkeste aynı etki olmayacaktır. Gebeliğin kesin teşhisi kan tahlili ya da idrar testi ile belli olmaktadır. Bunun yanı sıra bazı kadınlarda gebelik adet belirtileri ile karıştırılabilmektedir.

Adet Belirtileri 

Kadınların düzenli olarak her ay adet görmesi doğurganlığını gösteren bir durumdur. Biyolojik olarak her ay döllenmeyen yumurtanın vücuttan atılması gerekir. Buna bağlı olarak da her ay vücutta yenileme meydana gelir.

Kadınlarda adet öncesi belirtilerde göğüs şişmesi, kasık ağrısı, baş ağrısı, vücut ısısının artması, tatlı ihtiyacı, vücutta şişlik ve akıntının çok olması yer almaktadır. Bu durumlar genel olarak adetten bir hafta önce belirginleşir. Adet ile beraber gebelik belirtileri benzerlik gösterdiğinden gebelik gerçekleşmiş olsa bile adet belirtisi olarak düşünülmektedir. Bu durum karşısında adetin gecikmesi gebelik durumunun olduğunu gösterebilir. Fakat bazı kadınlarda gebelik boyunca adet görülebilmektedir. Çok nadir bir durum bile olsa gebelik boyunca düzenli olarak adet gören kadınlar gebeliğin 5 ya da 6. ayına kadar gebe kaldığının farkında olmamaktadır.

Gebelik Belirtileri 

Kadınlarda adet öncesi belirtiler gibi gebelik belirtileri çok sık karıştırılan bir durumdur. Aynı adet belirtileri gibi gebelik belirtilerinin olması gebeliğin öğrenilmesini geciktirmektedir. Adet belirtilerinde kasık ve rahim için sızlamalar gebelik döneminde de meydana gelmektedir. Özellikle yumurtanın rahime yerleşmesi sırasında kasıklarda ve karında hafif ağrılar meydana gelmektedir. Bununla birlikte ani sızlama da söz konusu olabilmektedir. Kadınlarda bu durum kasıklara bir şeyin saplandığı hissinin oluşmasıdır.

Gebelik belirtilerinde adet belirtileri gibi göğüslerde şişme meydana gelmektedir. Normal şişkinlik çok fazla dikkat edilmese de göğüslerde sertlik ve şişlik kaçınılmaz olmaktadır. Bunun yanı sıra gebelik var ise göğüsler süt toplamaya başlayacaktır. Bazı gebeliklerde ilk aylarda bile göğüslerden süt gelebilmektedir.

Gebelik boyunca vücut ödem toplar. Ayaklarda ve ellerde şişlikler meydana gelir. Adet öncesinde de bu durumun sık olması kişinin gebeliğinin olduğunu anlamasına engel olabilir. Gebelikte ödem oluşması annenin yürümesini ve rahat etmesine engel olur. Bu yüzden ödem söktürücü bitki çayları önerilebilmektedir.

Yorgunluk gebelik döneminin ilk zamanlarında çok sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle sürekli uyuma isteği anne adayının görülebilmektedir. Bununla beraber ne kadar çok uyusa da uykusunu alamadığı düşüncesi ile yorgun ve halsiz olabilmektedir.

Anne adayının adet gecikmesi ile beraber hamilelik belirtilerinin olması mide bulantısı ve kusma ile birlikte kesin gebelik söz konusu olabilmektedir. Ani mide bulantıları ve kusma hissi gebeliğin ilk aylarında sıkça karşılaşılır. Ayrıca vücut ısısının artması gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alır.

Cinsel istek gebeliğin ilk aylarında sık karşılaşılan bir durumdur. Anne adayının değişen hormonları ile beraber cinsel isteği artabilmektedir. Akıntının fazla olması da cinsel ilişki sırasında kolay birleşme sağlar. İlk 4 aylık dönemde kadının cinsel arzusu çok fazla olabilmektedir.

Hamilelik belirtilerinde en belirgin durumlar dışında kabızlık, ruhsal değişim, iştahın açılması, mide yanması, koku hassasiyeti, sık idrara çıkma, bel ağrısı ve bazı gıdalara karşı tiksinme hissi oluşabilmektedir. Gebeliğin belirtilerinin yanı sıra bazı gebeliklerde hafif kanamalar adet kanaması ile karıştırıldığından anne adayları gebe olduğunun farkında olmazlar.

Gebeliğin gerçekleşmesi ile beraber ilk aylarda görülen gebelik belirtileri anne adayının gebe kaldığını fark etmesine engel olabilmektedir. Bu durum ile karşılaşan anne adayları genel olarak adet gecikmesi ile doktora başvurabilmektedir. Adet gecikmesi ya da adet öncesi belirtilerin gebelik belirtileri arasında yer almasından dolayı istenmeyen gebeliklerde geç kalınmaya sebep olabilmektedir. Bu durum ile karşılaşmamak için ilk geciken adet dönemi ile beraber mutlaka doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü