Hamilelikte 2.Trimester Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte 2.Trimester Ne Zaman Başlar?

Gebelik kendi içinde dönemlere ayrılmaktadır. 2. Trimester ise 14 ile 26. Haftalara arasını kapsayan zaman dilimidir. İkinci trimester gebelikte tam orta zamanı kapsamaktadır. Gebelikte trimester kan testlerinin daha az düzeye indiğini göstermektedir. 2. trimester kasık ağrısı dönemi de olabildiğinden bu durum hamile bayanlar tarafından sık sık dile getirilmektedir. Bebeğin gelişiminin devam ettiğinin, gebelik durumu ile ilgili kaygıların daha aza indiği dönemdir. İlk trimester döneminde hamilelik durumundan emin olunamazken ikinci dönemde artık hamile kıyafetleri alınacak vakte gelinmiştir. Bu ikinci üç aylık vakitte bebek de büyümüştür. Gebelik de fiziksel olarak kendini daha çok göstermektedir.  2. trimester beslenme açısından da kolay geçen bir dönemdir. Bu dönemde ilk dönemde ki gibi yan etkiler artık azalmıştır. Anne adayları hızla kilo alma dönemine girmiştir. Bebeğin cinsiyeti de bu dönemde belirlenmiş olup karın kısmı da belirginleşmiştir. Yavaş yavaş bebekler için de hazırlıklar yapılmaya başlanmıştır.

 

Bebeğin Cinsiyetinin Öğrenildiği Dönem

 

Anne ve babalar için ikinci trimester dönemi oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğin cinsiyeti öğrenilmektedir. Genel anlamda 16 haftanın sonundan itibaren bebeğin cinsiyeti kesin şekilde öğrenilmektedir. 2. trimester düşükleri de olabildiği gözlenmiştir. Bu dönemde bebeklerin sağlıklı gelişimi daha da önem kazanmaktadır. Toplum olarak erkek bebeğin cinsiyetinin daha önce öğrenildiği kız bebek olacaksa daha sonra ortaya çıktığı söylenmektedir. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Günümüzde bebeğin cinsiyetini belirlemek hemen mümkün. Ama bu işlem oldukça pahalı olduğu için kullanılmıyor.

 

  1. Trimester Döneminde Neler Olur?

 

Bu dönem gebeliğin balayı olarak tanımlanmaktadır. Kadının son adet döneminin ilk gününden itibaren sayılan 40 haftalık bir süreci ifade etmektedir. Gebelik 3 döneme ayrılmaktadır. Bu dönemlerin her biri de trimester olarak adlandırılmaktadır. 12 haftalık ilk dönem ilk trimester 13 ile 27 hafta arası 2. Trimester dönemi, 28 ile 40 haftalar arası ise 3. Trimester dönemini oluşturmaktadır. 2. Olan 3 aylık dönemde artık hamileliğin ilk haftalarında olan yan etkiler azalmıştır. Trimester dönemleri 3 kısımdan oluşmaktadır. 2. Dönem daha az yan etki ile geçmektedir. Bulantı, baş dönmesi, kusma problemleri gözlenmemektedir.

 

Bebeğin İkinci Üç Ay İçindeki Gelişimi

 

Gebeliğin ikinci üç aylık dönemindeki gelişimde ilk 3 ayda atılan temeller üzerinde gelişmeye devam etmektedir. Küçük bebek bir şeftali gibi görünürken 3 aylık dönem içinde karnabahar boyutuna gelmektedir. Gelişim atağı karın büyüdükçe daha da görünür hale gelmektedir. 2 trimester beslenme menüsü doğrultusunda beslenmek gerekli olmaktadır. Bu dönemde bulantılar azaldığı için hamilelik daha rahattır. Hem anne hem de bebeğin sağlığı için bu dönemlere dikkat etmek gerekmektedir. İkinci üç aylık dönemde de bebeklerin hareketleri başlamakta ve daha elle tutulur hale gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beta Hcg Nedir Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü