Hamilelik sırasında Amniyon sıvısındaki değişiklikler

Hamilelik sırasında Amniyon sıvısındaki değişiklikler

Hamilelikte amniyon sıvısının miktarı çok önemlidir. Amniyon sıvısı yetersiz olduğu zaman bebeğin gelişiminde sorunlar oluşturabileceği için doktor tarafından her seferinde mutlaka bebeğin kilo ölçümü yapıldıktan sonra Amniyon sıvısı ölçülmelidir. Bunun dışında sadece yetersiz olması değil fazla olması da bazı sorunlara işaret edebileceği için Amniyon sıvısının her seferinde ölçülmesi çok önemlidir.

Hamilelikte Amniyon Sıvısının Az ya da Çok Olması

Amniyon sıvısının az olması böbreklerin az çalıştığına işarete edebileceği gibi gelişiminin iyi olmadığına da işaret edebilir. Çünkü gelişimi iyi olmadığı zaman bebek hareketlerinde kısıtlar daha sonra idrar sıvısını kısıtlar.

Amniyon sıvısının fazla olması da yutmada probleme neden olabilir. Eğer bebek gereksiz yere fazladan üretiyorsa bebekte fazladan bir şeker varsa kanında anne de gebelik şekeri varsa bu bebeğe de fazladan geçeceği için aynen şeker hastası nasıl fazladan idrar yaparsa bebek de fazladan idrar yapacağı için Amniyon sıvısında bir artma hissedecektir. Bunun dışında artmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi bebeğin yutmasında bir sorun olmasıdır. Eğer yutması iyi değilse yuttuğu sıvılar on iki parmak bağırsağına iyi bir şekilde geçemiyorsa tıkanma söz konusu ise Amniyon sıvısında artış olacaktır. Amniyon sıvısının miktarı ile ilgili olarak çoğu durumda eğer azalma söz konusu çok ciddi bir durum iken Amniyon sıvısının artışı hafif miktarda olduğunda hiçbir hastalığa işaret etmez.

Anne Günlüğü