Hamilelik Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı ?

Hamilelik Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı ?

Sağlıklı beslenme her insan için son derece büyük önem arz etmektedir. Ancak özellikle hamile kalmak isteyen kadınların hamilelik şanslarını arttırmaları için dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmesi çok daha önemlidir. Gebelik süresince anne adayının vücudu, yeni gelişen bebeğin gelişebilmesi ve büyüyebilmesi için bir takım yeni düzenlemeler yapmakta ve bazı maddelere ihtiyaç duymaktadır. Hissedilen bu ihtiyaçlar doğrultusunda beslenme rutininin düzenlenmesi doğacak bebeğin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Diğer yandan düzensiz ve sağlıksız şekilde besleniyor olmak ise bebeğin gelişmesini ve büyümesini olumsuz etkileyecektir. Bebekte meydana gelecek gelişme geriliği; düşük doğum ya da erken doğum gibi olumsuz neticeler doğurabilmektedir. Bu nedenle de gebe kalmak istenildiğinde ya da gebelik süresi boyunca, bebeğe yararının olacağı besinler ve maddeler tüketilmeli ve diğer zararlı besin ve maddelerden kaçınılmalıdır.

Sadece bebek sahibi olmak isteyen kişiler değil, her birey sağlığı için kendi yaşına, vücut kitle endeksine, ideal ağırlığına uygun olarak beslenmelidir. Bunun için ise temel besin gruplarından dengeli ve yeterli seviyede besinler tüketirken, çok daha aktif olduğu bir hayat tarzını seçmelidir. Taze meyve, sebze ve tahıllardan oluşan temel besin gruplarından daha fazla tüketiyor olmalıdır. Diğer yandan süt ve süt ürünlerinden ve hayvansal proteinlerden daha az tüketirken, şekerli ve yağlı olan gıdaların daha az ve nadir tüketildiği bir düzenli beslenme şekli benimsenmelidir.

Gebelik öncesi beslenme hedefi öncelikle besin dağılımını yakalamak olmalıdır. Her gün en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi düzenli ve sağlıklı beslenebilmek açısından oldukça önemlidir. Burada sebze ve meyve porsiyonundan kastedilen şey, bir porsiyon sebze ve meyvenin iki orta boy brokoli çiçeği ve bir bardak portakal suyu şeklinde olmasıdır. Günde en az iki porsiyon yağsız tavuk, et ya da balık tüketilmeli, bunun yanı sıra yumurta ve baklagiller gibi protein içeren besinler tüketilmelidir. Toplamda bir hafta boyunca tüketilecek balık miktarı haftada iki porsiyon şeklinde olmalıdır.

Makarna, ekmek ve pilav gibi nişastalı olan yiyeceklere yer verilmelidir. Tüketilen her öğünde en azından bir porsiyonu mutlaka bunlar oluşturmalıdır. Mümkün olduğu kadar lif bakımından zengin olan tam tahıllı yiyecekler tüketilmek için tercih edilmelidir. Yeteri kadar kalsiyum alındığından emin olmak için ise gün içerisinde üç porsiyon olacak kadar az yağlı süt ve süt ürünleri tüketiliyor olmalıdır. Bu üç porsiyondan bir tanesi ise mümkün olduğunca yarım yağlı süt ya da yoğurt olmalıdır.

Gebeliğe hazırlanma sürecinde demir depoları son derece önem arz etmektedir. Bu nedenle de baklagiller, kırmızı et, kurutulmuş meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ya da ekmek gibi demir bakımından zengin olan yiyeceklere yer ayrılmalıdır. Kek, çörek, pasta, fast-food ya da meşrubat gibi aşırı düzeyde tuz, şeker ve yağ içermekte olan yiyeceklerin tüketiminde ise sınırlandırmaya gidilmelidir. Bu tür besinler her ne kadar tokluk hissini yaratıyor olsa da besleyicilik açısından uygun değillerdir.

C vitamini, et ve et ürünleri dışında kalan yiyeceklerden de demir alınmasına yardımcı olur. Bu nedenle demir bakımından zengin olan bir öğün hazırlandığında bu öğünün yanına taze meyve suyu gibi bir C vitamini kaynağının da eklenilmesi doğru olacaktır. Gebelik şansını arttıran herhangi bir vitaminin kesin olarak etkinliği kanıtlanmış olmasa da bazı vitaminlerin etkin rol oynayabileceği uzmanlar tarafından düşünülmektedir. E vitamininin sperm fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu ve daha da olabileceği görüşü vardır. Demir eksikliğinin yaşanmasının ise düşük doğum, prematüre doğum gibi olumsuz sonuçlara neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenden ötürü demir eksikliği yaşayan bireylerin gebelik öncesinde mutlaka bu eksikliği gidermesi gereklidir. Gebelik süresince kullanılacak olan multi vitaminler gebelere yeteri desteği sağlamaktadır. Diğer yandan fazla miktarda demir alımının sakıncaları da bulunmaktadır. Folik asitin içerisinde B vitamini bulunur ve bu sayede doğumsal defektlerin önlenmesinde etkin rol oynar. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin gebelik öncesinden başlayarak ilk üç ayı da kapsayacak bir şekilde multi vitaminleri kullanması ve diğer yandan sağlıklı beslenmesi, doğum defektlerinin önlenmesinde son derece faydalı olacaktır.

Gebelik süresince kişiden kişiye değişse de ideal olanı 9-14 arası kilo almaktır. Düzenli ve şekilde beslenildiği sürece bu sınırların dışına çıkılmayacaktır.

Etiketler

kalemsilgi