Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler – Kış Mevsiminde Hamilelik

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler – Kış Mevsiminde Hamilelik

Hamilelik süreci, dikkat gerektiren bir süreçtir. Hamilelik döneminde olan anne adayı, sadece kendisi için değil, bebeği için de dikkatli olmak durumundadır. Hamilelik dönemindeki anne adayının yapması gereken bir takım şeyler bulunmaktadır. Özellikle de hamilelik dönemindeki anne adayının hamilelik süreci kış aylarına denk geliyorsa, sağlıklı beslenme ile hamilelik sürecini daha sağlıklı hale getirmesi gerekmektedir. Peki kış aylarında hamile olan bir anne adayının sağlıklı beslenme listesinde neler yer alır?
Kış aylarında hamilelik sürecini gerçekleştirecek olan kişilerin dikkat etmeleri gereken konu, metabolizmalarının düzenli çalışması gerektiğidir. Anne adayı, hem kendi sağlığı; hem de bebeğinin sağlıklı gelişimi için sağlıklı beslenmek; ve, gereken protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminleri almak durumundadır. Kış aylarında bolca bulunabilecek olan karnabahar, kereviz, ıspanak, pırasa… gibi yeşil yapraklı sebzeler, kış hamileliğinin daha sağlıklı geçmesine olanak tanıyan yiyecekler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler – Kış Mevsiminde Hamilelik
Kış hamileliği geçirecek olan anne adaylarının sabah kahvaltısından sonra, C vitamini içeriği olan portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri tüketmeleri önerikmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz demir içerikli yiyecekler, eğer C vitamini deposu olan turunçgiller ile birlikte alınırsa, hamilelik sürecinin daha sağlıklı geçirilmesi sağlanacaktır. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, belirtilen besinler asidik besinlerdir. Bu nedenle, özellikle sabah tüketilmeleri gerekmektedir. Akşam yatmadan önce ise, muz tüketilmesi önerilen anne adaylarının, hem bu meyvelerden alacakları vitamin ve mineraller; hem de sağlıklı lifler ile, metabolizmalarının daha düzgün çalışacağı belirtilmektedir. İçeriğinde C vitamini bulunan diğer meyve ve sebzeler de tüketilebilir: kivi, kırmızı biber, yeşil biber, limon, portakal, mandalina, greyfurt… C vitamini deposu olan besinler arasında yer almaktadırlar.
Yazın hamilelik süreci gerçekleşen anne adayları, gereksinim duydukları D vitaminini güneşten alabilirler; ama kışın hamilelik dönemi yaşayan anne adaylarının D vitamini kaynakları balık olmalıdır. Haftada bir porsiyon balık yemesi gereken anne adayı, bebeğinin kemik gelişimine ve diş gelişimine önemli katkılarda bulunacak demektir. Hamilelik döneminde özellikle yenilmesi önerilen balık türü ise somondur.
Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenme için, anne adayının çok fazla kilo almamasının da önemi bulunmaktadır. Karbonhidrat tüketimini azaltmayan anne adayı, hamilelik sonrasında vermekte zorlanacağı kilolarla karşı karşıya kalır. Bu nedenle daha çok protein, kalsiyum; vitamin ağırlıklı beslenmesi gereken anne adayı, protein ihtiyacını et, yumurta, balık, tavuk gibi besinlerden almalı iken, kalsiyum ihtiyacını süt, yoğurt; peynir ve süt ürünlerinden almalıdır. Vitamin ve mineral gereksinimini ise, sebzelerden ve meyvelerden karşılaması önerilmektedir.

Kış Hastalıklarına Dikkat

Kış hamileliği yaşayan anne adaylarının, kış aylarında daha çok artan alerji ve bulaşıcı hastalıklardan uzak durmaya da dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, kapalı ortamlarda çok fazla kalmamak, elleri sürekli yıkamak, bulunulan ortamları düzenli olarak havalandırmak, tokalaşma ve öpüşme gibi birebir temaslardan kaçınmak gerekmektedir. Grip ya da soğuk algınlığına yakalanmamak için kapalı ortamlarda az kalmak önemlidir.

Sigaradan ve Dumanından Uzak Durun

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, anne adayının pasif içiciliğe maruz kalmaması gerektiğidir. Pasif içici olan anne adayının bebeği rahim içerisinde büyüme gelişimi eksikliği yaşayacaktır; bununla birlikte, doğumda bebeğin ağırlığının düşük olması gibi bir durum da söz konusu olacaktır. Evinizde kesinlikle sigara içtirmemeli; ve siz de sigara içilen ortamlarda bulunmamaya dikkat etmelisiniz.
Hamilelik sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de vücut çatlaklarının oluşumunun önüne geçilmesi gerektiğidir. Vücut çatlaklarının, sizi enfeksiyonlara karşı daha açık hale getirdiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu nedenle, ellerinizi ve yüzünüzü soğuk değil ılık su ile yıkayarak, kış aylarında daha çok incelen cildinizin çatlamasını ve kurumasını önlemeli; ve basit nemlendirici kullanımını da ihmal etmemelisiniz. Bunun yanında, bol miktarda su içmenizin gerekliliği de bir başka gerçektir.

Hamilelikte Elbise Seçimi

Kışın hamilelik sürecini geçirecek olan anne adaylarının dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta da, giymeleri gereken giysilerin seçimini doğru yapmalarının gerekliliğidir. Anne adayları kış aylarında, tek parça hamile elbisesi giymekten kaçınmalı; bunun yerine kat kat fakat rahat giysiler giymeye dikkat etmelidirler. Naylonlu ve hava geçirmeyen giyeceklerin, vücudunuza hava aldırmayacağı; ve mantar oluşumuna neden olacağını bilmelisiniz. Kış aylarında giyeceğiniz giysiler, yünlü, pamuklu giysiler olmalıdır. Ayakkabı seçiminde de ayağınızı sıcak tutacak; fakat terletmeyecek, rahat ayakkabıları tercih etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ayakkabınızın, karda ya da buzda kaynayacak şekilde bir tabana sahip olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, egzersiz yapmaktır. Pilates, yürüyüş, yoga ya da yüzme, anne adayının daha az doğum sancısı çekmesini sağlayacak; ve anne adayı aynı zamanda doğum sonrasında da kolay forma girecektir. Haftanın dört günü spor yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Güneşte oturursanız da, sizin için gereken D vitamini ihtiyacını karşılayabileceksiniz demektir. Kış aylarında açık yüzme havuzlarında yüzme durumu söz konusu olmadığından kapalı yüzme havuzlarında, sağlık koşulları uygun olduğu takdirde, otuz dakika yüzebilirsiniz. Bu yüzme ve diğer yürüyüşleri, doktorunuz riskli hamilelik geçirdiğinizi söylemediği sürece uygulayabilirsiniz.
Kış aylarında geçirilen hamilelik sırasında, ısınmak için kullanılan yakıtın ortamı kurutacağı hesaba katılarak, ıslak havlular; ya da bir çaydanlık su gibi önlemlerle, ortamı nemlendirmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebek ve Çocuklarda Demir Eksikliği ve Nedenleri başlıklı makalemizde demir eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. merhaba 35 haftalık hamiletim doğuma az kaldı ve çok endişeleniyorum bu haftada ciyerleri gelişmiş midir.