Hamilelik Doğum İzni Ve Süresi Ne Kadardır?

Hamilelik Doğum İzni Ve Süresi Ne Kadardır?

Çalışan annelerin hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında toplam 16 hafta izni bulunmaktadır. Tüm izinlerin kullanılması ise 8 hafta doğum öncesi 8 haftada doğum sonrası olmaktadır. Bazı durumlarda doktor hamilelik ve doğum iznini doğum öncesinde 3 hafta geri kalan haftaları doğum sonrası olarak ayarlayabilmektedir.

Kadınların doğumun son anına kadar çalışması mümkün değildir. Her anne adayı doğum önce mutlaka son 3 hafta izinli olmak zorundadır. Doğum öncesi ve doğum sonrası izinler doktor tarafından düzenlenmektedir.

  1. Haftayı doldurmuş olan gebeliklerde doğum öncesi 8 hafta izine çıkılmasına hak kazanan anne adayı doğumun ne zaman olacağı tarihi iş yerine vermek zorundadır. Doktordan alınan bu bilgi ile izin başlamış olur. Bunun yanı sıra anne adayının gebeliği riskli ve sürekli olarak oturması ya da yatması gerekiyor ise doğumdan sonraki kullanılacak olan 8 haftalık süreç doğum öncesine de dahil edilebilmektedir.

Doğum İzinleri Ücretli midir? 

Doğum izinlerinde anne adayının hakkı olan 16 haftalık izin ücretli olarak sunulmaktadır. Doğum öncesinde çıkılan izin ile beraber doğum sonrasında da alınan izinlerin tümü ücretli şekilde devam etmektedir. Fakat doğum sonrasında tüm izin hakları kullanılmış ise annenin 6 ay daha izin alma hakkı bulunmaktadır. Bu süreç ücretsiz izin olarak devam etmektedir.

Ek alınan izinler genel olarak anne ve bebek sağlığı göz önünde tutulmaktadır. Bebeğin doğum sonrasında anne bakımına muhtaç olması ve annenin doğum sonrasında iş ortamına adapte olamaması durumunda doktor tarafından ücretsiz 6 ay izin alınabilmektedir.

Doğum izni İçin Gerekli Belgeler 

Anne adaylarının doğum öncesi ve doğum sonrası izin hakkını alabilmesi için mutlaka gebeliğini belirten evrakları doktorundan alması gerekmektedir. Devlet hastanelerinden de alınan bu belge iş yerinin muhasebe ya da insan kaynaklarına iletilmesi gerekmektedir. Gebeliğin 32. Haftasında doğumdan önceki 8 hafta iznine hak kazanıldığından izin tarihleri konusunda iş yerine bilgi verilmesi gerekmektedir.

İş yerine verilen gebelik haftası ve izne çıkılacak olan tarih belirlendikten sonra bağlı olunan sosyal güvenlik kurumuna da bilgi verilmesi gerekmektedir. Yasal hakların ve gerekli işlemlerin başlatılması için bu başvurunun yapılması son derece önemlidir.

Doğum İzni Bittikten Sonra Ek İzin 

Anne adayları henüz çalışırken 32 haftalık gebeliği tamamlandığında doğum öncesindeki 8 haftalık izni ve doğum sonrası 8 haftalık izni kullanmaya hak kazanmıştır. Bu süreç ücretli olarak devam etmektedir. Doğum öncesi izinlerde anne adayı ve bebeğin sağlık durumu gözetilerek izin haftalarında değişiklikler doktor tarafından yapılmaktadır.

Anne adayı 8 haftalık doğum öncesi izin hakkını doktor tarafından alınan belge ile düzenleme yaptırabilmektedir. Doğum sonrasındaki izinleri doğum öncesine de ilave ederek toplam 16 haftalık ücretli izin hakkımı kullanabilir. Bu süreçte anne adayının çalışırken kullanıyor olduğu tüm sosyal haklarını kullanmaya devam etmektedir. Ayrıca maaş almaya da devam etmektedir.

Doğum sonrasında anne ve bebeğin sağlık durumu göz önünde tutularak ya da annenin kendi isteği ile 6 ay ücretsiz ek izine çıkma hakkı bulunmaktadır. Bu süreçte sosyal haklarını kullanabilir fakat maaş alamaz. Ücretsiz ek izin sadece bir kere uygulanan bir durumdur. Alınan ücretsiz ek izin hakkı sona erdikten sonra anne çalışma hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Doğum izinlerinde anne adayının sağlık durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle riskli gebeliklerde anne adayının sağlığını ve bebeğin sağlığını tehdit edici unsurların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bebeğin düşme tehlikesi, annenin çalışma hayatında aksaklık yaşaması, doğum öncesi annenin sürekli olarak ayakta kalamaması ve çeşitli sağlık sorunları doğum izinlerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır.

Doktor tarafından alınan gebelik raporu ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğunun belirlenmesi doğum izni için son derece önemlidir. Anne adayının gebeliğini 32. Haftaya tamamlaması ve bu haftadan sonra mutlaka izinli olması gerekmektedir. Hamile bir kadının en fazla iş yerinde çalışacağı zaman dilimi doğuma 3 hafta varken doğum iznine çıkması gerekmektedir. Doğuma kalan 3 haftalık süreçte diğer kalan izin haftalara dahil edilerek doğum sonrasında 13 hafta izin kullanma hakkı alınmaktadır. Anne adayının bu konuda gerekli doktor kontrolleri sonrasında karar vermesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Prematüre Nedir Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü