Hamilelik 7. Hafta-Gebelik 7. Hafta: Yedinci Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 7. Hafta-Gebelik 7. Hafta: Yedinci Hafta Bebek Gelişimi

Hafta hafta hamilelik sürecinin 7. haftasına gelindi. Siz hala dışarıdan bir şey fark etmeseniz de embriyonuzda hummalı faaliyet devam etmektedir.  Gebelikte 7. haftanın sonunda bebeğinizin boyu bir fasulye tanesi kadar olacaktır. Eğer rahmin içine direk olarak bakma ya da bir kamera yerleştirme şansınız olsa idi göreceğiniz tıpkı bir fasulye tanesi gibi bir cisim olacaktı. Bu fasulyenin tepe kısmına dikkat ettiğinizde iki küçük siyah noktacığı fark edebilecektiniz. İşte bu iki küçük nokta bebeğinizin gözleri olacaktır, hatta gözün ağ tabakası olan retina oluşmaya başlar. Biraz daha kenarda yer alan topluiğne başından küçük çukurluklar da kulaklar olarak gelişecektir. Bu organlar hem denge hem de işitmede görev alır. İlkel bir ağız ve dil fark edilebilir.

Gebelik 7. Hafta Bebek Gelişimi

Bu haftada kol ve bacak tomurcukları oluşmaya başlar. İnce bir tabaka halinde deri belirir. 30–40 somite ulaşılır. Beyin 3 ana kısmına ayrılır. Tiroit bezi gelişimini sürdürür, lenfatik sistem ilk defa oluşmaya başlar. Kalp kısımları plasma ve kan hücreleri ile dolar. Kan dolaşımı başlamıştır. Şimdilik iki bölümden oluşan kalp dakikada 150 defa atmaktadır. Hamilelikte 7. hafta, Doppler ultra son ile bebeğinizin kalp atımını dinleyebilirsiniz. Akciğer gelişimi devam etmektedir..Safra kesesi, mide, barsaklar ve pankreas gelişimini sürdürür. Plasentadan gelen kan karaciğere ulaşır. Amniyon connecting stalk’ı çevreler ve içine alır. Connecting stalk daha sonra erişkinde umbilikal vesicle adı verilen bir oluşum olarak kalır. Kol tomurcukları artık oldukça belirgindir buna karşılık bacak tomurcukları yeni oluşmaya başlar. Embriyo artık tamamen amniyon kesesi içinde yerleşmiştir. Somitler kas ve kemikleri oluşturmak üzere farklılaşmaya başlar.

Bu hafta bebeğinizin kilosu, 0,8 gr boyu ise, 1,3 cm dir. Dışarıdan gebe olduğunuzu fark ettirecek hiçbir değişim yoktur. ( Bkz: Anne karnı ne zaman belirginleşir? ) Bu dönemde 1–2 kilo alınabilir ya da verilebilir. Her iki durum da normaldir. Gebeliğin erken belirtileri yavaş yavaş azalmaya başlar, buna karşın bulantı ve kusmalar artabilir. Bu şikâyetler özellikle sabah erken saatlerde daha fazla olur.

Artık, kollar ve bacaklar kısa yüzgeçler gibi belirginleşmeye başlar ve bunların ucunda oluşan düz yassı tabakalar avuç içi ve ayak tabanı olup, parmaklar bunların uçlarından çıkar. Kalp, akciğer, gözler, burun delikleri, barsaklar ve appendiks gelişmesini sürdürür. Kapanan beyin omurilik kanalı içerisinde beyin ve omurilik gelişmektedir. Gözün ağ tabakası olan “retina”nın gelişimi de devam etmektedir. Embriyo artık tamamen amniyon kesesi içinde yerleşmiştir. Bağırsağın bir bölümü göbek bağına doğru kabarır. Bebeğinizin gelişimi sırasında daha sonra karına dönüşecektir.

« GEBELİK 6. Hafta –  Hafta Hafta Gebelik –   GEBELİK 8. Hafta »

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

5 YORUM

  1. benim aralıkta bebeğim kalbi durduğu icin bebeğimi aldılar bebeğim 8 haftalıktı kürtaşdan bir bucuk ay sonra istemeden yine hamie kadım şimdi 6+4 günlük hamileyim kasıklarım cok ağrıyor bebeğime bişi olucak diye cok korkuyorum kalp atışı tam olarak ne zaman duyulur bana yardımcı olurmusunuz lütvennnn:(

  2. uzulme canım ınnsallah rabbım kucana almayı nasıp eder 8 haftada kalp atısları dınletılıyorrr

  3. bir aylık gebeyim ama hiçbirşey hissetmiyorum acaba bebeğim gelişmiyormu lütfen bilgi verin bişey daha soracam gebelikte sıksık ilişkiyie girmek zararlımı

  4. kötüyümmmmmmm

    selam.o kadar zor durumdayımki sizlere anlatamam bana yardım edin nolurrr

  5. kötüyümmmmmmm

    gebelik kesem var.2 aylık hamileyim.bebegin kalp atışlarıda var.fakat bebeği bi türlü göremeiyorum.bi türlü gözükmüyo…sürekli doktora gitmekten yoruldum iyice bunalıma girdim resmen.bana yardım edermsiniz ?bi fikriniz varmı