Hamilelik 27. Hafta-Gebelikte 27. Hafta

Hamilelik 27. Hafta-Gebelikte 27. Hafta

Eğer rahim içine bir kamera yerleştirmek ya da direk olarak gözlemek mümkün olabilseydi, bebeğinizin gözlerini görebilirdiniz. Çünkü o’nun göz rengi artık belli ve sıkı durun: size göz kırpabilir. Bu haftaya gelindiğinde bebeğiniz gözünü açıp kapamaya başlıyor. Beyin olgunlaşması hızla devam ediyor ve sese verdiği tepkiler iyice arttı.

Hamilelik 27. Hafta-Gebelik 27. Hafta

İkinci trimesterın sonu olan 27. haftada solunum ve uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Özellikle yattığınız zamanlarda nefes darlığı ortaya çıkabilir. Bu durum bebeğinize herhangi bir zarar vermez ancak siz daha rahat edebilmek için, geceleri yatarken kullandığınız yastık sayısını arttırmalısınız. Çoğu anne adayı bu dönemlerde uykunun dinlenmeden çok sıkıntı yarattığını söylemekteler. Bilinçaltında yaşanan endişeler uykuda kâbus olarak kendini gösterebilir. Hatta uykuya dalmada büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Yatmadan önce yemek yememeniz gerekir. Tecrübeli anne adayları yatmadan önce yarım saatlik bir yürüyüşün oldukça faydalı olduğunu iddia ediyorlar. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kan basıncınız. Gerçi doktorunuz her kontrolünüzde tansiyonunuzu ölçüyor ancak siz de 3–4 günde bir bunu tekrarlasanız yararlı olur. Zira halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklempsi için riskli döneme girdiniz. Rutin kontrollerinizde yapılan ultra son incelemelerinde artık bebeğinizi bir bütün olarak göremediğinizi fark etmişsinizdir. Artık bebek bütün olarak değil kısım kısım incelenmekte. Yapılan ölçümler ile kilosu gerçeğe yakın ölçülerde tahmin edilebilmekte. Bu hafta ile birlikte gebeliğinizin ikinci trimester’ı sona erdi. Yolun büyük kısmı aşıldı.

Bu hafta bebeğinizin boyu 35 cm, ağırlığı ise 950 gram civarındadır. Bebeğiniz hızla gelişirken bu hafta sizde de nefes alma sorunu başta gelir. Rahiminiz büyüdükçe göbek deliğinizin dışarı doğru kabardığını fark edersiniz. Karnınızda ani kasılmalar ve sertleşmeler olabilir. Bu normalde de görülen bir olaydır, ancak uzun süre ve düzenli kasılmalar hissederseniz doktora gitmeniz gerekir. Çünkü erken doğum eylemi olabilir. Bu birçok anne adayının korktuğu bir olaydır. Bu haftadan itibaren bebek daha hızlı büyüyecektir.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. slm benım karnım fazla buyumedı nornmal mı dıye soracaktım 27hafdalık

    Zeynep

  2. bende 27 haftalık hamileyim benimde karnım fazla yok