Hamilelik 25. Hafta-Gebelik 25. Hafta: Yirmi beşinci Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 25. Hafta-Gebelik 25. Hafta: Yirmi beşinci Hafta Bebek Gelişimi

Çocuk hareketlerinin en iyi duyulduğu bu dönemdir. Ayrıca bu dönemin diğer belirgin özelliği ise bebeğinizin tat duyusunun büyük ölçüde gelişmiş olması. Tat duyusu ile birlikte ister inanın ister inanmayın bebeğinizin süt dişleri de gelişiyor. Bebeğin cildi hala daha ince ve kırılgandır. Ancak vücudu orantılı bir şekilde doluyor, cilt altı yağ dokuları olgunlaşıyor. Artık uterus içinde göreceli olarak kapladığı alan azalmaya başladı. Bu da hareket için kendisine kalan boş alanın giderek azalacağı anlamına geliyor. Sonuç ise hareketlerin daha sert hissedilmesi olacak.

Bu haftalarda yorgunluk hissedebilirsiniz. Bu gebeliğin normal yakınmalarından birisidir. Aynı zamanda gözlerinizin ışığa karşı oldukça duyarlı olduğunu fark edebilirsiniz. Gebeliğe bağlı göz kuruluğu pek çok anne adayının ortak yakınmasıdır. Sorunun üstesinden gelebilmek için yapay gözyaşı preparatları kullanabilirsiniz. Hala daha bebeğinizin ismine karar vermediyseniz bu haftalarda artık isim aramaya başlayabilirsiniz.

Bu hafta bebeğinizin boyu, 33 cm, ağırlığı ise 700 gramdır. Bebeğin cildi artık şeffaf görünümünü kaybetmektedir. Vücuduna bol gelircesine cilt kıvrımlarla kaplıdır. Kalp atımları stetoskop ile veya bebeğin pozisyonu da uygunsa karna kulağını dayayan biri tarafından duyulabilir.

Karın içinde rahimin hızlı büyümesinden dolayı mide yanması ve hazımsızlık gibi şikâyetler artabilir. Az ve sık yemeye, dinlenirken ayaklarınızı yukarıda tutmaya dikkat ediniz. Bazı gebelerde el parmaklarında dahi ağrılar olabilir. Bu gibi durumlarda soğuk tatbiki oldukça yararlı olmaktadır. 25. haftaya ulaşıldığında 50 gr şeker yükleme testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu test ile daha önce şeker hastalığı olmayan gebelerde bile sadece gebelikte ortaya çıkan, anne ve bebeği olumsuz etkileyen şeker hastalığı açığa çıkarılmaya çalışılır.

Bu hafta karnınız bir futbol topu büyüklüğüne ulaşmıştır. Hem bebekte hem de sizde gelişim hızla devam eder. Bel ve bacak ağrıları duyabilirsiniz. En iyi yol fazla ayakta kalmamak ve dinlenmektir. Çünkü büyüyen rahim bel bölgesine baskı yapmaktadır. Aynı pozisyonda uzun süre oturmak da bel ve bacaklarda ağrıya neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

3 YORUM

  1. alim müşerref

    25. haftamdayım sabirsizlikla bekledigimiz kız bebegimiz olcak inşallah…mewlam isteyen we hak eden herkee nasip etsin bu sahane we mucizewi duyguyu

  2. Benimde kizim 25 haftalik. Hayirlisiyla gelir ih insallah

  3. yusuf çınarım

    benim de oglum olcak insallah bizde 25 haftadayız rabbim herkeze versin inşallAH BU GÜZEL DUYGUYU