Hamilelik 21. Hafta-Gebelik 21. Hafta: Yirmi birinci Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 21. Hafta-Gebelik 21. Hafta: Yirmi birinci Hafta Bebek Gelişimi

Anne adayında bu gelişmeler yaşanırken 21. haftaya gelindiğinde bebekte ki hızlı gelişim yavaşlar. Bu haftada en önemli olay kalp kasının güçlenmesidir. Bebeğinizin kalbi, kanı çok daha etkili şekilde pompalamaya başlamıştır. Sizin dolaşımınızdaki kan miktarındaki artış nedeni ile özellikle tüm gün ayakta olan gebelerde akşamları ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeler olabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Gün içinde zaman zaman ayakları hafif yükselterek dinlenmek ve eğer mümkünse 2 saatten fazla ayakta kalmamak duruma yardımcı olabilir. Bol su içmek bu yakınmaları arttırmaz tam tersine azaltır. Bu nedenle gün içinde bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

İhmal etmemeniz gereken bir başka konu ise artık en azından haftada bir kez tansiyonunuzu ölçtürmenin faydalı olacağıdır. Karın boşluğu içerisinde büyüyen uterusun diğer organlar ile birlikte diyafram kasını da sıkıştırması sonucu pek çok gebe bu dönemde nefes darlığı ya da çabuk nefes nefese kalma sorunu yaşayabilir. Bu da gebeliğin normal sonuçlarından birisidir. Gebelik ilerledikçe bu sıkıntılar artabilir. Yine daha önce başlamadıysanız bu haftadan itibaren demir desteğine başlamanızda fayda var. Diyet ile aldığınız demir gebelikte size yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle mutlaka dışarıdan destek almalısınız. Bebeğinizin boyu bu hafta 28 cm, ağırlığı ise 400 gramdır.

Bu hafta bebeğinizin hareketlerini geçen haftalara oranla daha çok hissedersiniz. Ancak bazen bebek çok hareketli, bazense hareketsiz olabilir. Yani sürekli değişkenlik gösterir. Bu durum normaldir, endişelenmenize gerek yoktur. İleri haftalarda hareketleri daha tutarlı olacaktır. Bu hafta bel ve sırt ağrıları görülebilir. Aynı zamanda düzensiz kasılmalar da olabilir. Kasılmalar dinlendiğiniz zaman muhtemelen geçecektir. Fakat dinlendikten sonra geçmiyorsa bir doktora gitmelisiniz. Rahim artık göbek hizasına ulaşmıştır. Bu haftadan itibaren her anne adayında dışarıdan bakıldığında gebelik belli olur. 21. haftaya kadar 5 kg almış olmalısınız. Kilo artışınız düzene girmiştir ve kilo almaya devam edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü