Anne Günlüğü
Hamilelik 18. Hafta-Gebelik 18. Hafta: On sekizinci Hafta Bebek Gelişimi
Sosyal Medyada Paylaş
28 Mayıs 2010
Anne Günlüğü

Hamilelik 18. Hafta-Gebelik 18. Hafta: On sekizinci Hafta Bebek Gelişimi

Hafta hafta bebek gelişiminde 18. haftaya kadar her şey yolunda devam ediyor. Minik bebeğinizin kemiklerinin büyük bir kısmı hala daha lastik sertliğinde ancak giderek sertleşiyor ve doğumdaki halini alıyor. Yeterli kalsiyum almayı ihmal etmemeniz kemik olgunlaşması için çok önemli. Anne karnındaki bebeğin uyanık olma ve uyuma periyotları vardır. Bebek kendisine

Hafta hafta bebek gelişiminde 18. haftaya kadar her şey yolunda devam ediyor. Minik bebeğinizin kemiklerinin büyük bir kısmı hala daha lastik sertliğinde ancak giderek sertleşiyor ve doğumdaki halini alıyor. Yeterli kalsiyum almayı ihmal etmemeniz kemik olgunlaşması için çok önemli. Anne karnındaki bebeğin uyanık olma ve uyuma periyotları vardır. Bebek kendisine uygun ve sevdiği bir uyku pozisyonu seçebilir ve uyku döneminde bu pozisyonu alabilir.

18. Hafta Bebek Gelişimi

Gözlerin üzerinde kaşlar ortaya çıkmaya başlar. Kız bebeklerde pelvis içinde gelişen yumurtalıklarda ilkel yumurta hücreleri belirir. Bunlar daha sonra hayatı boyunca sahip olacağı ve menopoza kadar her adet döneminde tüketecekleri yumurta hücrelerine dönüşeceklerdir. Yine kız bebeklerde uterus tamamı ile oluşmuştur. Erkek bebeklerde ise prostat bezi gelişimini tamamlar. Cilt altında kahverengi yağ içeren doku meydana gelir. Deriyi kaplayan ve verniks caseosa adı verilen krem şeklindeki madde izlenebilir. Plasenta gelişimini tamamlamıştır ve bu haftadan sonra kalınlığı artmaz, sadece çap olarak büyür.

Gebelik 18. Hafta- Hamilelik 18. Hafta

Dışarıdan bakıldığında kişinin gebe olduğu artık çok rahat anlaşılabilir. Bebek hareketleri çoğu anne adayı tarafından hissedilebilir. Eğer hala daha hissetmediyseniz endişelenmeyin, önünüzde 1–2 hafta daha olabilir. Artmış kan hacmine bağlı olarak çeşitli şikâyetler olabilir. Yine düz kas gevşemelerine bağlı olarak ani tansiyon düşmeleri görülebilir. Yatar pozisyondan ayağa kalkarken bu işi yavaş yavaş yapmaya özen gösterin. 35 yaşın üstündeki anne adaylarında ya da üçlü testte şüpheli durum saptananlarda amniyosentez bu haftalarda yapılır. İkinci trimester diye adlandırılan bu dönemde annede tansiyon düşüklüğü gözlenebilir.

Bu hafta bebeğinizin boyu, 20 cm ağırlığı ise 210 gramdır. 18. haftadan itibaren bağırsaklardaki mekonyum adı verilen ilk dışkı oluşmaya başlar. Ayrıca el ve ayak parmaklarını açıp kapatabilir. İlk hareketlerine bebek 10. haftadan itibaren başlar. 14. haftada başlayan solunum hareketleri bu hafta içinde hızlanır. İlk doğumunu yapacak anne adayları bebeğin hareketlerini bu hafta da hissedemez. Ancak doğum yapmış bir kişi bu hafta içinde hareketleri hissedebilir. Anne bebeğin tekmelemesini ya da dönmesini hissedebilir. Ancak her hareketini hissedemez. Annenin bebeğin hareketlerini hissetmesi için, bebek kuvvetli şekilde tekme atması veya hareketi iki saniyeden fazla yapması gerekir. Ancak bu şekilde anne bebeğin hareketini hissedebilir. Her bebek kendine göre değişik hareketle sergiler.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

43 adet yorum var.

 1. benim bebeğimin cinsiyeti 16. haftada belli oldu ayrıca ben şuan 19 haftalık hamileyim ama sadece 5 kilo almışım normalmidir??

 2. bende 18 haftalık gebeyim 2 kilo aldım cinsiyet tahmini yapıldı doktor kız dedi ama kesin diye bişey yoktur 5.ayda daha net anlaşılabiliyormuş öyle söyledi bu arada 5.aya kadar 2.3 kilo ve üstü gayat normal fazla almayın zatn son aylarda şişecegiz doktorum gayet normal dedi benim kiloma.

 3. bebeğin cinsiteyi 14. haftadan itibaren bilinmeye başlıyor. ben 15. haftada öğrendim. şu an 18in içindeyim ve 1 kg aldım. ve doktor herşey normal dedi. korkmayın:)

 4. ben 18 haftalık hamıleyım 3 kılo aldım cınsıyet daha 15 haftada bellı oldu kızım olacak kısmetse:)))

 5. ben 18 haftalık hamileyim 1 kg aldım bebegimin kilosu gayet norrmal gidiyo benimde nasipse bir kızım olacak

 6. Slm arkadaslar bende yurt dısında yasıyorum maalesef burada
  20 haftalıktan. Önce bakmıyorlar. Cinsiyetine
  Bende 28 haftalık hamileyim
  Son iki haftam kaldı Allah herkeze sağlıklı
  Bebekler nasip etsin

 7. bende 18 haftalık hamileyim 6 kilo aldım bana normal gelmiyo ama…benimde kızım olcak

 8. bende 18 haftalık hamileyim 7 kilo aldım sizce normal mi.çatlaklarım başladı.bebegimin cinsiyeti kız 16.haftanın sonunda belli oldu.hareketlerini hissetmeye başladım çok güzel bi duygu.rabbim herkese nasip etsin

 9. bende 18 haftalıgım ama cıncıyetı bellı degıl daha 2 kılo da ben aldım ve karında ya bezlerı fazlo olan varsa ondan görunmezmıs

 10. bende 18 + 1 günlük hamileyim bugün daha güçlü tekmeler hissettim,bebeğimin cinsiyeti 13 haftalıkken belli oldu kızım olacak Allah kısmet ederse 🙂 bu arada fazla kilo almayın ben ilk üç ayda 3 kilo verdim o üç kiloyu son üç haftada aldım yani dördüncü aydan itibaren yavaş yavaş şişmeye başlıycaksınız rahat olun 🙂

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU