Hamilelik 15. Hafta-Gebelik 15. Hafta: Onbeşinci Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 15. Hafta-Gebelik 15. Hafta: Onbeşinci Hafta Bebek Gelişimi

Hafta hafta gebelik ve bebek gelişimini tanıtmaya devam ediyoruz. Şimdi hamilelikte 15. haftadan bahsedeceğiz.

Gebelik 15 Hafta:  Onbeşinci haftada bebek gelişimi

Bu hafta bebeğinizin gelişiminde bir sürpriz vardır. Bu haftanın sürpriz haberi: Bebeğinizin saçı çıkıyor. Bebeğinizin kafası üzerinde lanugo adı verilen ince tüyler belirmeye başlar. Bu ilkel saçlar doğumda kaybolurlar. Aynı zamanda ikinci sürpriz haber ise, bebeğinizin parmağını emmeye başlamasıdır. Ultrason altında bebeğin parmağını ağzına götürüp emdiğini doktorunuz size gösterecektir. Korkmayın bu doğumdan sonra bebeğin parmak emme alışkanlığı olacağını göstermez. Sadece anne karnındaki bir refleksidir. Her bebek anne karnında parmak emer diye bir kural da yoktur, ama ultra son incelemeleri esnasında sıkça rastladığımız bir durumdur.

Bu dönemde bebeğin cildi oldukça incedir ve deri altında damarlar görülebilir. Bu döneme ulaşıldığında karnınız oldukça büyümüştür. Elinizi karnınıza götürdüğünüzde uterusunuzu top gibi hissedebilirsiniz. Bu hafta memelerden halk arasında ağız da denilen ve kolostrum adı verilen sıvı gelebilir. Bu normal bir durumdur. Bu hafta bebeğinizin boyu, 12 cm ağırlığı ise 72 gramdır.

Hamilelikte 15. Hafta

Artık rahiminizi göbeğinizin altında hissedebilirsiniz. Dışarıdan bakanlar sizin hamile olduğunuzu anlayabilir. Bu dönemde burun kanamaları, bacaklarda şişme ve ağrılar oluşabilir. Dinlenmek en iyi yöntemdir. Özellikle yatarken sağ tarafa veya sol tarafa dönerek yatmak gerekir. Diğer türlü sizi rahatsız eder ve uyumanıza engel olur. Sizin kadar bebeğiniz için de yatış pozisyonu önemlidir. Sırt üstü yattığınız da bebeğe giden kan akımında azalmalar olabilir. Bebeğiniz amniyotik sıvıdan içmeye başlamıştır. Ancak bu konuda deneyimli olmadığından sık sık hıçkırır. Ayakları uzamaya devam eder. Bu haftanın sonuna doğru bebeğinizin duyma fonksiyonu başlar. Hamilelik artık daha belirgindir. Ama bu her gebe kadında faklıdır. Annenin vücut yapısı ve daha önce yaptığı doğum sayısına göre hamileliğin belirginliği değişir. Bebeğin hareketlerini bu hafta hissetmezsiniz. Henüz bebekte hiçbir hareket yoktur. İlk gebe olanların bu hareketleri hissetmeleri önceden gebe olanlara göre daha geç olur. Bunun sebebi annenin önceki gebelikten tecrübeli olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

3 YORUM

  1. bilgileriniz oldukca yararlidir.her bir anne adayi bu uyarilardan yararlanmali eminim cok isine yariyicak.

  2. verdiğiniz bilgiler çok güzel.özellikle anne ne yapmalı buna değinmiş olmanızda çok iyi çünkü bu konu üzerinde hiç durulmuyor.teşekkürler…

  3. Merhabalar.ben 15 haftalık hamıleyım bebegım 140 gram sızce normalmı?cınsıyetınide ogrenemedık doktor erken bısey dıyemem dedı.