Hamilelik 14. Hafta-Gebelik 14. Hafta: Ondördüncü Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 14. Hafta-Gebelik 14. Hafta: Ondördüncü Hafta Bebek Gelişimi

Bu hafta hamile olduğunuz iyice anlaşılmaya başlar. (Gebelikte karın ne zaman belli olur?) Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan şikâyetlerin önemli bir kısmı kaybolmuş ve vücut gebeliğe uyum sağlamaya başlar. Yorgunluk bazı anne adaylarında devam edebilir. Bunun için dinlenmek en iyi yoldur. Ama bu dönem birçok kadın için rahat geçen bir dönemdir. Gebelikte 14. haftaya girildiğinde belinizde ağrı, kabızlık ve tansiyon düşmesi gibi sorunlar olabilir. Ama bulantılarınız tamamen gitmiştir. Bu nedenle beslenmenizde düzelir ve enerjiniz tekrar artar. Ancak birçok kadının sevmediği bir durum, bu hafta ortaya çıkar. Bu hafta kaslarda gevşeme ve ciltte çatlaklar görülebilir. Bunun nedeni rahimin hızlı bir şekilde büyümesidir. Fakat her gebe kadında çatlak olmaz. Bu tamamen kişisel farklılıklardan oluşur. Ayrıca meme uçlarında da koyulaşma başlayabilir.

Hamilelik 14. Hafta-Gebelik 14. Hafta

Gebeliğin en rahat dönemi olan ikinci terimestar da bebeğiniz tamamen bir insan görünümündedir. Artık kaslardaki güç gelişimine bağlı olarak kafası öne eğik değil. Zaman zaman kafasını dik tutabiliyor. Doktorunuz ultrason ile incelerken size bebeğinizin el salladığını gösterecektir. Bebeğiniz bu hafta içinde ellerini kullanmaya başlar. Ama bu hareketler refleks hareketleridir. Bu arada bebeğiniz artık diğerlerinden tamamen farklı. Çünkü artık ona hiç değişmeden ömrünün sonuna kadar eşlik edecek olan parmak izi var! Ayrıca bebek solunum yapmaya başlar ve amniyon suyunu yutar. Kasları gelişir bununla birlikte hareketleri kuvvetlenir. Artık tüm besin ve oksijenini plasentası yardımıyla sizden alıyor. Plasentasyonun tamamlanması ile sizdeki uyku ve yorgunluk hali de ortadan kalkacak. Dışarıdan bakanlar eğer yeterince dikkat ederlerse gebe olduğunuzu anlayabilirler. Progesteron hormonunun etkisi ile bütün düz kaslarınızda gevşeme meydana gelmiştir. Pek çok kadın gebeliğin bu döneminde kaybettiği cinsel dürtülerine yeniden kavuşur. Bu hoş bir durumdur. Unutmayın herhangi bir istenmeyen durum yok ise gebelikte cinsel ilişki yasak değildir.

14. Hafta Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğinizin boyu, 10 cm kilosu ise, 25 gramdır.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

6 YORUM

  1. merabalar benim tek bir sorum olacak ben 14 haftalık gebeyim ve merak ediyorum karnım daha niye çıkmadı yanıtlarmısınız lütfen..?

  2. daha 10 cm eline al metrryi bak 10 cm nekadar küçük yani bu kadar takmayın ya onemli olan sağlıklı olması bu aydan sonra baslar belli olmaya asırı şişme bekleme cnm sen sağlıklı beslen bebegin sağlıklı olsun gerisini dogaya bırak zamanı gelince buyucek merak etme

  3. ozledim ya cocuqumu

  4. 14 haftalık hamıleyim kanım bellı oldu buyumeye basladı coktan allah bebegımı saglıklı dogmasını nasıp etsın allah herkeze nasıp etsin

  5. Allaha birak. dogaya degil

  6. 14haftalik hamileyim bulantim devam ediyor