Hamilelik 13. Hafta-Gebelik 13. Hafta: Onüçüncü Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 13. Hafta-Gebelik 13. Hafta: Onüçüncü Hafta Bebek Gelişimi

Gebelik 13. haftada karnınızda ya da kasığınızda ağrılar olabilir. Bu dönemde kendinizi fazla yormamanız ve dinlenmeniz gerekir. Bu ağrılar kısa süreli ve hafif ağrılardır. Nedeni ise rahiminizin hızla büyümesinden kaynaklanır. Bu haftadan itibaren kilonuz da artış gözlenebilir. Çünkü mide bulantıları, yorgunluk, kusmalar gibi nedenlerden kilo alamamış olabilirsiniz. Ancak bu haftadan sonra düzenli olarak kilo alacaksınız.

13. Hafta bebek gelişimi

Fetüs artık giderek daha fazla insana benzemektedir. Gözler kafanın yan taraflarından ortaya doğru kaymaya başlar. Kulaklar normal pozisyonuna doğru hareketlenir. Dışarıdan bakıldığında bebeğin cinsiyeti kolaylıkla saptanabilir. Ancak ültrasonografide cinsiyet tespiti için henüz erkendir. Çok nadiren ve kaliteli cihazlarla bu haftada da cinsiyet saptamak mümkün olmaktadır. Bebeğin boyu biraz daha uzar. Bu hafta ilk trimesterin son haftasıdır. Gebeliğin erken bulguları ve yarattığı şikâyetler hemen hemen hiç kalmamıştır. Bu dönemde çok fazla yorulmamak ve mümkün olduğunca dinlenmek gerekir. Rahim büyüdükçe gerilir ve etrafını çevreleyen ve kendisini yerinde tutan zarları da gerer. Bu hafif bir kasık ağrısı şeklinde algılanabilir. Round ligaman ağrısı olarak adlandırılan bu durum gelip geçicidir ve önemli değildir. Her şeyi etkileyen hormonalar ciltte de değişikliklere neden olurlar. Özellikle yüz ve boyunda lekelenmeler olabilir. Buna gebelik maskesi ya da chloasma adı verilir. Geçici bir durumdur ve doğumdan sonra düzelir. Artık karnınız büyümeye başlamıştır. ( Bkz: Anne karnı ne zaman belirginleşir?) Eskiden olan kıyafetler dar gelmeye başlayabilir. Gebe kıyafetleri satın almanın vakti gelmiştir.

Bebeğin ses telleri bu hafta içinde hızla gelişmeye başlar. Ayrıca solunum kasları da çalışmaya başlar. Akciğerler hava ile dolu değildir, ama bu haftadan itibaren bebek solunum hareketleri yapar ve solunum kaslarını güçlendirir. Bu ileride aldığı ilk nefesi ve sonraki alacağı nefesleri vermesine yardımcı olacaktır. Göbek kordonu plasentadan fetüse gerekli maddeleri taşırken fetüsteki artık maddeleri de annenin dolaşım sistemine aktarır. Bu hafta bebeğinizin boyu, 8 cm, kilosu ise 24 gramdır.

Anne Karnında Hafta Hafta bebek gelişimi

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü