Hamilelik 12. Hafta-Gebelik 12. Hafta: Onikinci Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 12. Hafta-Gebelik 12. Hafta: Onikinci Hafta Bebek Gelişimi

Anne karnında hafta hafta bebek gelişiminde sırada 12. hafta var.Bebeğin gelişimi bu haftada hızla devam eder. Bebek ile beraber anne de olan değişimlerde devam eder. 12. haftaya gelindiğinde sık şekilde idrara çıkma olayı azalır. Bunu nedeni rahmin artık pelvis ten yukarıya doğru hareket etmesi ve mesene üzerindeki baskının ortadan kalkmasıdır. Bu durum son 3 aya kadar bu şekilde devam eder.

Gebelik 12. Hafta/ Hamilelik 12. Hafta

12. haftadan itibaren mide bulantıları azalır. Yorgunluk hali ise sona erer. Tabiî ki bu her anne adayı için farklıdır. Bazı kadınlarda yorgunluk uzun süre olabilir. Bu kişinin bünyesi ile ilgili bir durumdur. Ancak bu haftada bazı anne adayları ciltlerinin sivilceler yüzünden bozulduğundan şikâyet ederler. Bazı anneler ise aksine ciltlerinin gerildiğini ve güzelleştiğini söyler. Bu annenin kendini nasıl hissettiğine bağlı bir olaydır. Yani o günkü psikolojisine bağlıdır. Düşük tehlikesi çok büyük ölçüde azalmıştır. Doktorunuzun size bunu belirtmesi ile her anne adayında olduğu gibi siz de psikolojik açıdan rahatladığınızı fark edeceksiniz. Diş etleri gebelikten olumsuz yönde etkilendiği için diş hekiminizden randevu almanızda ve muayene olmanızda büyük fayda olduğunu unutmayın. Bu haftalar diş kontrolü için oldukça uygun dönemdir.

Anne Karnında 12. Hafta Bebeğin Gelişimi

Bu hafta gelişim bebekte hızla devam eder. Diş etlerinde 20 dişin de yerleri belli olmuştur. Yüz insan görünümündedir, ağız içinde ise üst damak birleşmeye başlamıştır. Yüz derisi içinde kıl kökleri belirmeye başlar. Fetüsün gırtlağında ses telleri oluşumunu tamamlar ve teorik olarak fetüs ses çıkartabilir. Karın boşluğunda ise barsaklar karın içine girmiştir ve hareketleri başlamıştır. Karaciğer safra salgılamaya başlar ve salgılanan safra safra kesesinde depolanır. Tiroit ve pankreas gelişimini tamamlar. Pankreastan insülin salgılanır. Her iki cinste de dış genital organlar gelişimini tamamlamamıştır ancak kızlarda büyük ve küçük dudaklar, erkeklerde ise penis ve torbalar dikkatli gözlem ile ayırt edilebilir. Ellerde ve ayaklarda tırnaklar uzamaya başlar. Sinir sitemi biraz daha olgunlaşır ve fetüste refleksler gelişir. Bu dönemde cilt oldukça hassastır. Kemiklerden bazıları sertleşmeye başlamıştır.

Tüm organlar artık oluşmuştur. Organlar ile beraber tırnaklar da oluşmaya başlamıştır. Organların oluşumu ile beraber bebekte var olan hareketlilikte artar.

Anne Karnında 12. Hafta Boy ve Kilo

Bu hafta bebeğin boyu; 7 cm, kilosu ise; 14 gramdır.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

5 YORUM

  1. allah nasip etsin cümlemize herkese hayırlı saglıklı evlatlar.

  2. amin.

  3. benim ikinci gebeliğim ve onikinci haftadayım bilgileriniz için çok tşk ederim bütün organları gelişiyorsa NEDENcinsiyet için çatlatıyorlar beni ama içime doğuyo kızım olacak inşallahhhhhhhhhhhhhhh AMİN

  4. Cox sag olun bilgilere göre

  5. benımde ılk gebelıgım çok heycanlıyım :9