Hamilelik 11. Hafta-Gebelik 11. Hafta: Onbirinci Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 11. Hafta-Gebelik 11. Hafta: Onbirinci Hafta Bebek Gelişimi

 • 11. haftadan başlayarak artık bebeğiniz embriyo olarak adlandırılmaz. O artık kocaman bir fetüstür. Bununla beraber gebeliğinde en kritik dönemi artık sona ermiştir. Bu haftada beyin hızla büyümesini sürdürmektedir ve fetüsün boyunun yarısını kafa oluşturmaktadır.

  Hafta Hafta Gebelik: 11. Hafta Bebek Gelişimi

  Sizde ise rahim bir greyfurt büyüklüğüne ulaşmıştır ancak hala daha pelvis içinde yer alır. Bulantılar azaldığından iştahta bir artış görülür. Bu dönemde prenatal testlerden bazıları yapılabilir. Doktorunuz bu konuda size yol gösterecektir. Son günlerde giderek popülerlik kazanan ilk trimester tarama testleri üçlü test kadar gerçekçi sonuçlar vermektedir.

  Sporlu Bağlantılar

  11.haftaya girildiğinde sizde de önemli değişiklikler olur. Bunların en basit örneği tırnaklarınızdır. Bu hafta içinde tırnaklarınızın hızlı uzaması söz konusudur. Ayrıca bel ağrısı da olabilir. Bu yüzden yatarken, otururken, eğilirken ve hareket ederken dikkatli olmanız gerekir. Belinizi yanlış kullanmanız sorunlara yol açabilir. Genellikle bel ağrısı anne adaylarında bu haftalarda gözlenir. Bazı kişilerde ise gebeliğin başlangıcından itibaren bel ağrısı olabilir. Bu yüzden dikkatli olmanız ve ani hareketlerden kaçınmanız gerekir.

  Bu hafta da fetüsün gözleri kapalıdır ve bu göz kapaklarının altında iris tabakası olgunlaşmasına devem etmektedir. Böbreklerde idrar üretimi başladığından içinde yüzdüğü amniyon sıvısının da miktarı artmaya başlar ve bu haftada yaklaşık 50 ml olur. Artık başı ile gövdesi bebeğin aynı boyuttadır. Ayrıca organları da hemen hemen tamamlanmıştır. Bebekte kemiklerin oluşması bu haftadan itibaren başlar. Bebeğin en hızlı geliştiği hafta 11. haftadır. Bu haftanın sonunda ise organların tümü tamamlanır. Bu hafta bebeğinizin boyu 7 cm, kilosu ise 8 gramdır.

  Sporlu Bağlantılar

  Sosyal Medyada Paylaşın:

  2 yorum

  1. Slm arkadaslar bende benim hesabima gore 7 hafdalik hamileyim dokdura gittiyimde 9 hafdaliksin dedi yanliz bebek kiseyin icinde boyu herseyi normal ama kalbi atmiyordu bana 1 hafda zaman verdiler dusuk yapmam Icin ama dusuk Icin bende hic bir belirti yok cok bulanima girdim bu bebeyi cok isdiyordum tedaviyle olmusdu acaba kalbi gec atmis olabilirmi bir bilgisi olan varmi

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  Sponsorlu Bağlantılar