Hamilelik 10. Hafta-Gebelik 10. Hafta: Onuncu Hafta Bebek Gelişimi

Hamilelik 10. Hafta-Gebelik 10. Hafta: Onuncu Hafta Bebek Gelişimi

Anne karnında hafta hafta bebek gelişiminde 10. haftadan bahsedeceğiz. Bu hafta anne biraz daha dikkatli olmalıdır. Özellikle anne çalışıyor ve işi masa başında ya da ayakta fazla kalınması gereken bir iş ise dikkatli olması gerekir. Fazla ayakta kalmak anne için zararlıdır. Aynı şekilde fazla oturmakta zararlıdır. Eğer anne fazla ayakta kaldı ise bir süre sonra ayaklarda şişme olacaktır. Eğer uzun süre oturdu ise bir müddet sonra bütün vücudunda bir ağrı hissedecektir. Biraz daha dikkat hem bebek için hem de sizin sağlığınız için faydalıdır.

Fertilizasyon dan 47–48 gün sonra ilk kez beyin dalgaları üretilmeye başlar Kafa dik durumdadır ve iç kulak da denge sağlayan kısımlar gelişir. Dudakların gelişimi tamamlanır ama gözler kapalıdır. Gonadlar gelişir ve testis ya da over olarak farklılaşır. Kalp gelişimini büyük ölçüde tamamlar. Gövdenin dışında gelişmiş olan barsaklar karın boşluğu içine doğru iyice hareket ederler. Diz ve ayak belirginleşir. Ayak parmakları ve tırnakları belli olur. Kaslar güç kazanmaya başlar. Kız bebeklerde klitoris erkek bebeklerde ise penis gelişir. Hemen hemen bütün eklemler ve kasların oluşumu tamamlandığı için bebek artık su kesesi içinde hareket etmeye başlar, ancak bu hareketler sizin hissetmeniz için yeterli değildir. Bu haftanın sonunda bebeğinizin organogenez adı verilen organ gelişimi dönemi tamamlanmıştır. Gebeliğin geri kalan kısmında bu organların olgunlaşması olacaktır.

Bu dönemlerde anne adayının duygu durumunda dalgalanmalar çok sık görülür. Kendinizi zaman zaman melankolik zaman zaman da çok mutlu hissedebilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur. Hem gelişen bebeğinizin dişleri hem de kendi diş etlerinizin sağlığı için yeteri kadar flor aldığınızdan emin olmalısınız. Kan hacminiz arttığı için cildinize yakın toplardamarlarda koyulaşmalar fark edebilirsiniz. Bu durum özellikle bacaklar ve memelerde belirgindir. Kilonuz da artık artmaya başladı. Bulantı ve kusmalarınızın azalmaya başlaması bu dönemlerde beklenebilir.

Bu hafta bebeğinizin boyu 5 cm. ve ağırlığı ise 6 gramdır. 10. haftaya girildiğinde annelerin en şikâyet ettiği konuların başında mide yanması ve mide ekşimesi gelir. Bazı anne adaylarında gebe kalmadan önce bu tip sorunlar varsa, gebelik döneminde bu sorunlar doruğa ulaşır. Yani şikâyetler daha çok artar. Bu sizin için oldukça rahatsız edici bir sorundur. Bunu önlemek için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak midenizde ekşimeye neden olacak gıdalardan uzak durmalısınız. Öncelikle bu gıdaları belirlemeniz gerekir. Daha sonra midenin yemek sırasında fazla dolmamasına özen gösterilmeli ve yemeklerden sonra hareket edilmelidir. Hafif mide ekşimeleri ve yanmaları normaldir. Ancak çok şiddetli ağrılarda doktora başvurulmalıdır.

Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

5 YORUM

  1. 10 HAFTALIK GEBEYIM HER WEY MUKEMMEL ARTIK BEBEYIME ZARAL GELE BILIRMI YANI MAZALLA DUSUK RISKI OLA BILIRMIr? SIZ N ZAMAN BENIM WU SORULARIMI CEVAPLAYACAKSINIZ BILMIYORUM

  2. bebeyimin boyunu ogrendim daha cok kucuk ya

  3. 10 haftalık bebek 5 cm olmaz, 3 cm olur. internetteki tüm sitelerde ve doktorların söyleyişide budur. 10 haftalığım ve bebek 3 cm herşey normal

  4. ben daha dun gittim doktoruma ve bebegimi olctu
    bende 10haftalik gebeyim ve bebegimin boyu 6cm…

  5. Pelin şahin

    Ben de şuan 10 haftalık hamileyim benim bebeğim 7 hafta ilken 3.81 di 12 haftanın dolmasını bekliyorum kontrol için şuan benim ki de 6 ya ulaşmıştır sanırım o biraz bebeğin gelişimi ile alakalı birşey her bebek aynı olmaz