Hamileliğin İlk Haftası Neler Olur?

Hamileliğin İlk Haftası Neler Olur?

Gebelik her kadının yaşamak istediği dönemlerden biridir. Bebek sahibi olmaya karar verildikten sonra anne adayı tüm alışkanlıklarını bu döneme hazırlayarak kendini gebeliğe hazır hale getirebilmektedir. Bir bebeğin sorumluluğunu almak ve ona doğru bir şekilde ebeveyn olmak için bakımının dışında yaşam koşullarının da en doğru şekilde plan yapılarak bu döneme girilmesi gerekir.

Hamileliğin 9 ayı boyunca anne adayının vücut değişimleri, beslenme şekli, aldığı kilolar ve çeşitli durumlar gebelik boyunca devam edebilmektedir. Hormonların değişmesi ile beraber anne adayının duygusal boşluklar yaşaması da söz konusu olabilmektedir. Her hafta anne karında gelişen bebeğin anne adayı üzerinde farklı değişimlerin olmasını sağlamaktadır. Özellikle ilk gebeliklerde çok fazla belli olan durumlar söz konusu değilken anne adayları ilk gebelikten sonraki gebeliklerinde daha bilinçli olabilmektedir.

Gebeliğin ilk haftalarında  anne adayının yaşadığı sıkıntılar ve duygu dalgalanmaları gebeliğin olduğunu işaret edebilmektedir. Hamileliğin ilk haftasında genel olarak adet öncesi belirtiler ile çok sık karşılaşılabilmektedir. Kasık ağrısı, akıntı, baş ağrısı, hafif kanama belirtileri ve annede meydana gelen huzursuzluk gebeliğin ilk sinyallerini oluşturabilmektedir.

Herkeste farklı sonuçların meydana çıkmasını sağlayan gebelik ilk haftadan itibaren anne adayına vücudu hakkında bilgi verebilmektedir. Sık idrara çıkma gebeliğin ilk aylarında oldukça fazla olabilmektedir.

Gebeliğin ilk haftası anne adayları için yoğun geçen bir dönemdir. Anne adayının hamileliğini öğrendiği andan itibaren duygusal değişimler yaşayarak bebeği hakkında hayal kurması oldukça normal bir süreçtir. Fakat sorunlu gebeliklerde ve istenmeyen gebeliklerde bu durum daha ağır dönemlerin yaşanmasına neden olabilir. Gebeliğin gerçekleşmesini isteyen anne ve baba adayları için bu dönem zor olsa da gebelik ilerledikçe keyif alınan bir sürece girilecektir.

Gebeliğin ilk Haftası 

Anne adayı gebe olduğunu örendiği ilk andan itibaren kendini bu yeni döneme hazırlayabilmek için ruhsal olarak tedirgin bir ruh haline bürünebilmektedir. Anne adayında bir süre önce başlayan mide bulantıları, adet gecikmeleri ve yemek yeme isteği annenin bu süreç hakkında bilgi almasına da engel olabilir. Genel olarak kadınlar gebeliğin olduğunu son adet döneminden sonraki adet döneminin gecikmesi ile beraber şüpheye düşebilmektedir. Gebeliğin kesin tanının konulması için mutlaka kan testi yapılması gerekmektedir pozitif çıkan kan testinde gebeliğin kaçıncı haftada olduğunun belirlenmesi için ultrason muayenesi gerekmektedir.

Henüz çok küçük olmasına rağmen bebeğin 9 ay boyunca anne karnında geçireceği zaman diliminde anne adayının bazı sıkıntılar yaşaması gayet normal bir süreçtir. Bazı gebeliklerde ilk dönemlerde görülen değişimler gebelik boyunca devam edebilmektedir.

Kadınların ilk gebeliklerinde genel olarak durum ile çok geç bir dönemde öğrenmesi söz konusu olabilmektedir. Özellikle gebelik öncesinde düzensiz adet dönemi yaşayan anne adayları gebeliklerinin 2 ya da 3. ayında haberdar olabilmektedir.

Gebeliğin ilk haftasında döllenen yumurtanın rahime yerleşmesi için geçen sürede kasık ağrıları, vajina kasılmaları ve mide bulantıları çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Özellikle bu dönemde üşüttüğünü düşünen anne adaylarının antibiyotik ilaçları kullanması bebek sağlığı için tehdit edebilecek bir unsur olabilir. Fakat henüz gebelik ile ilgili kesin bilgisi olmadığında çok az kişi de sorun yaşanabilmektedir.

Sağlıklı bir şekilde bebeğini dünyaya getirmek isteyen anne adayları gebelik boyunca mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gebelik gerçekleşmesine rağmen bundan haberi olmayan anne adayları doğum kontrol yöntemlerinden biri olan doğum kontrol haplarına devam edebilmektedir. Bu durum bebeğin sağlığına her hangi bir zarar vermemektedir. Gebeliğin öğrenilmesi ile beraber ilaç kullanımı tamamen durdurulmalıdır.

Gebeliği gerçekleşen anne adaylarında ilk haftalarda meydana gelen duygusal değişimler gebeliği takip eden aylarda da devam edebilmektedir. Bu durum karşısında anne adaylarının sağlıklı beslenmeye ve spor alışkanlığı edinmeye özen göstermesi tavsiye edilir. Bebeğin gelişimi ilerledikçe anne karnında çok fazla gerilme meydana gelecektir. Özellikle gebeliğin son aylarında anne adayı gerekli doktor kontrollerine dikkat etmesi önerilir. Sağlıklı gebelikler için öncelikle gebelik öncesi beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzının değiştirilmesi gebeliğin daha sakin ve huzurlu geçmesini sağlayacaktır. Gebeliğin ilk aylarında yaşanan sıkıntılı durumlar tüm gebelik boyunca devam edebileceği unutulmamalıdır. Buna göre gebelik öncesinde sağlıklı yaşam için adım atılması daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kaç Haftalık Hamileyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü