Hamileliğe Karar Vermek: Gebeliğe ve Anneliğe Hazır Mıyım?

Hamileliğe Karar Vermek: Gebeliğe ve Anneliğe Hazır Mıyım?

Gebelik kadının bilinçli bir karar vermesi ile olmalıdır. Yani gebelik bilinçli bir karar sonucu olmalıdır. Bu kararı eşler beraber vermeli, sonucunda mutlu olmalısınız. Kadınların hayatını büyük ölçüde değiştirecek en önemli olay gebeliktir. Aynı zamanda en önemli ve en mutlu olaydır çocuk sahibi olmak. Fakat hamile kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak kendinizi hazır hissetmeniz gerekir. Gebeliğe karar verdiğinizde hem eşiniz hem de siz mutlu olmalısınız. Diğer yandan istenmeyen ve ani gebeliklerde kadın gebeliği devam ettirip, ettirmemekte kararsız kalır. Bu da mutsuz bir hamileliğe neden olur.

Hamileliğe Karar Vermek: Bebek Sahibi Olmaya Karar Vermek

Eşler bebek sahibi olmadan önce her konuyu planlamış olmalıdır. Bunların başında anne ve baba çalışıyor ise, bebek bakımı ve duygusal ihtiyaçların nasıl karşılanacağı konusunda bir plan hazırlanmalıdır. Ayrıca anne ve baba kendini ruhsal açıdan hazır hissetmeli ve psikolojik rahatsızlık nedeni ile tedavi görüyor olmamalıdır. Son zamanlarda yaygınlaşan ve sık görülen sorunlardan biri de depresyondur. Bu yüzden eğer anne depresyon ilaçları kullanıyorsa hamilelikten kaçınmalıdır. Tedavi süreci tamamlandığında hemen hamile kalınmaması, en az 5 ay beklenmesi gerekir.

Bebek Sahibi Olmaya Karar Vermek, Sorumluluk Gerektirir

Bebek sahibi olmak büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirir. Çocuk sahibi olmaya karar veren eşler, iyi bir sonuç elde etmek için yapılması gereken şeyler vardır. İlk olarak oturulup konuşulmalıdır. Bebek doğduktan sonra kimin bakacağı ve nasıl bakılacağı hakkında karar varılmalıdır. Özellikle çalışan eşler iş saatlerini nasıl dengeleyeceğini ve çocuğun iş yaşamınızı nasıl etkileyeceğini konuşmalısınız. Ayrıca gebelik iznini ve iş yerinizin size sağlamış olduğu hakları araştırmalısınız. Bazı konulara erken müdahale sizin yararınıza olur. Daha sonrasında zorluk çekmezsiniz. Eğer anne bebek sahibi olmak konusunda olumsuz düşünceler sahipse, alınan karar tekrar gözden geçirilmelidir. Sadece annenin istememesi değil, babanın ya da çevrenin bebeği istememiş olması bebeği olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle çevrenin, eşlerin bebeği isteyip istemediği, ekonomik anlamda, psikolojik anlamda, fiziksel ve sosyal anlamda hazır olunmasına dikkat edilmeli ve buna göre en doğru karar verilmelidir.

Gebeliğe Hazırlık

Hamile kalınmadan önce sağlık ile ilgili bir sorun olup olmadığını öğrenmek için bir doktora gidilerek muayene olunmalıdır. Gereken testler yaptırılmalıdır. Bu hem bebek için hem de sizin sağlığınız için önemlidir. Gebeliğe karar verildiğinde doğum kontrol hapı bırakılmalı, ilaç, içki, sigara vb. alımlar sınırlanmalıdır. Hamile kalındıktan sonra bu tür alışkanlıklar bırakılmalıdır. Dengeli beslenmeye ve spor yapmaya özen gösterin. Stresten uzak durarak rahatlamaya çalışın. En doğru kararı verdikten sonra ve en doğru zamanda gebe kalmak her açıdan sizin için faydalı olacaktır. Bkz: Gebelik için uygun günler

Bir önceki yazımız olan GEBE KALMA GÜNLERİ: Gebe Kalma Günü Hesaplama başlıklı makalemizde gebe kalma günleri, gebe kalma günleri hesaplama ve gebe kalma günleri nasıl hesaplanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü