Hamileler Vitamin Kullanabilir Mi?

Hamileler Vitamin Kullanabilir Mi?

Sağlıklı bir diyet yemek, bilhassa gebelik sırasında bilge bir fikirdir. Hamilelik döneminde annenin diyetindeki beslenme boşluklarını gidermek için prenatal bir vitamin almak iyi bir fikirdir.

 Folik Asit, Demir ve Kalsiyum Takviyeleri

Folik asit beyin ve omuriliği etkileyen nöral tüp doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Nöral tüp kavramından sonraki ilk 28 gün içinde, birçok kadın hamile olduklarından haberdar olmadan gelişir. Bütün gebeliklerin yaklaşık yarısı plansız olduğundan, gebe kalabilecek kadınların gebe kalmadan önce başlayıp gebeliğin ilk 12 haftası boyunca devam ettirdikleri günlük 400 mikrogram folik asit alması önerilir.

Folik asit içeren gıdalar arasında yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, fasülye, narenciye ve folik asit ile takviye edilmiş birçok gıdalar bulunur. Buna rağmen, yedek olarak doğru miktarda folik asit içeren bir takviye almak iyi bir fikirdir.

Kalsiyum, hamile bir kadın için de önemlidir. Bebek kendi kemik büyümesi için kalsiyum kullandığı için, kendi kemik yoğunluğunu kaybetmesini önlemeye yardımcı olabilir.

İyot, gebelik sırasında bir kadının sağlıklı tiroid fonksiyonu için kritik önem taşır. İyot eksikliği, bodurluk büyümesine, ciddi zihinsel engelliliğe ve sağırlığa neden olabilir. Yetersiz iyot, düşük ve ölü doğumlara neden olabilir.

Hamilelik Öncesi ve Sırasında Folik Asit Alımı

Hamile kalmaya çalışırken ve 12 haftalık hamile kalana kadar her gün 400 mikrogram folik asit tableti almalısınız. Folik asit gebelik durumları için önemli bir husustur. Gebelik durumu olmadan önce folik asit alımı yapmadıysanız, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren başlamaya özen göstermelisiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler gibi folat içeren yiyecekler de yemelisiniz. Bazı kahvaltılık tahıllar ve margarin gibi bazı yağ yayılımları onlara folik asit eklenebilir.  Tek başına gebelik için önerilen folat miktarını elde etmek zordur, bu nedenle bir folik asit takviyesi almak önemlidir.

  Gebelikte D Vitamininin Önemi

Hamile olan ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere tüm yetişkin kişilerin günde 10 mikrogram D vitamini almaları gerekir ve bu miktara sahip olan bir takviye alınması düşünülmelidir.

D vitamini, vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarlarını düzenler ve kemiklerin, dişlerin ve kasların sağlıklı kalmasını sağlar.

Cildimiz yaz güneşi ışığına maruz kaldığında vücudumuz D vitamini alır. Vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda D vitamini hazırlamak için güneşte ne kadar zaman gerektiğine tam olarak bilinmiyor, ancak güneşte kaldıysanız kızarmaya ve yanmaya başlamadan önce cildi güneş kremi ile örtmeye veya korumaya özen gösterin.

D vitamini de dahil olmak üzere bazı gıdalarda yağlı balıklar ( somon, uskumru, ringa balığı ve sardalya gibi ),yumurtalar ve kırmızı etler tercih edilmelidir.

Sütün yanı sıra bazı kahvaltılık olan tahıllar, yağ yayılımları ile süt içermeyen alternatiflere D vitamini eklenir. Bu ürünlere eklenen miktarlar değişiklik gösterebilir ve yalnızca az miktarda değişiklik olabilir.

D vitamini, az miktarda gıdada bulunur; ister doğal isterse eklenir olsun, tek başına gıdalardan yeterince yararlanmak zor olabilir. Dolayısıyla beş yaşın üzerindeki, hamile ve emziren kadınlar dahil herkes, 10 mikrogram D vitamini içeren günlük bir takviye almayı düşünmelidir. Beş yaş ve üstü yaştaki insanların çoğu yaz aylarında güneş ışığından D vitamini almalıdır, bu nedenle bu aylarda bir D vitamini takviyesi almayı tercih edebilirsiniz.

  Hamilelikte Demir Alımı

Vücudunuzda demir eksikliğiniz var ise, muhtemelen bu durumda çok yorgunluk yaşayabilirsiniz. Yalın et, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler ve fıstık demir içerir. Fıstık veya gebelik anında yerfıstığı gibi gıdalar yemeyi tercih edebilirsiniz. Çoğu kahvaltılık yiyeceklere demir eklenmiştir. Kanınızdaki demir seviyesi azalırsa, doktorunuz veya ebe size demir takviyeleri almanızı önerir.

Gebelikte C Vitamini Alımı

C vitamini hücreleri korur ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. C vitamini çok çeşitli meyve ve sebzelerde bulunur ve dengeli bir diyet, ihtiyacınız olan tüm C vitamini verebilir. İyi kaynaklar şunları içerir; portakal ve portakal suyu, kırmızı ve yeşil biber, çilekler, brokoli, brüksel lahanası ve patatesler c vitamini içermektedirler.

Gebelikte Kalsiyum Alımı

Kalsiyum, bebeğinizin kemiklerini ve dişlerini yapmak için hayati öneme sahiptir. Kalsiyum kaynakları şunları içerir; süt, peynir, yoğurt, roka ve unlu mamüller olarak örneklendirebiliriz.

 

Etiketler

kalemsilgi