Hamile Kalmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Hamile Kalmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kadınların gebeliğinin gerçekleşmesi için sağlıklı bir cinsel yaşamı olması gerekmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin tüm denemelere rağmen çocuk sahibi olamaması bazı sağlık sorunlarının olduğunu gösterebilmektedir. Sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkiye girdikten sonra kadının hamile kalması her kadında farklı olabilmektedir.  

Hamile kalmak için hamileliği önleyici durumların da ortadan kaldırılması gerekir. Çocuk sahibi olmaya karar çiftlerin öncelikle gebelik için uygun koşulları oluşturması gebeliğin gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır. 

Gebe kalmak için öncelikle cinsel ilişkide korunmanın bırakılması gerekmektedir. Herhangi bir doğum kontrol yönteminin kullanılmaması gerekmektedir. Doğum kontrol hapı, spiral, aşı ya da farklı korunma yöntemleri kadın tarafından bırakılmalıdır. Şöyle ki planlı gebeliklerde doğum kontrol hapının en az altı ay önceden bırakılması gerekir. Doğum kontrol yöntemleri bırakılıyor olsa da gebeliğin gerçekleşmesi için bir süre geçmesi gerekmektedir. 

Gebe kalmak için adet döngüsünün takip edilmesi gerekmektedir. Kadınların doğurganlığının olduğu tarihler içerisinde cinsel birleşme sağlanması gerekir. Genel olarak adet döngüsü takip edildiğinde kadının gebe kalma oranı daha yüksektir. Yumurtanın döllenebilmesi için ay içerisinde sadece 1- 2 gün verim gösterdiğinden bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesi gerekmektedir.  

Gebeliğin gerçekleşebilmesinde büyük rol oynayan faktörlerden biri de folik asit tüketiminin arttırılmasıdır. Folik asit hem bebek hem de anne sağlığı açısından büyük önem taşır. Folik asit hamile kalma oranını oldukça yükseltmektedir. 

Gebe kalmak isteyen kadınların doktor kontrolü altında kontrollü bir şekilde hamile kalması da mümkün olabilmektedir. Doktorun gebe kalma oranı yükse günleri belirleyerek cinsel ilişki günlerinin bilinmesi gebe kalınma oranını arttırabilmektedir. Bunun yanı sıra doktor kontrollerinde nadirde görülse yumurta yaşlanması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Her ne kadar kadının yaşı ve vücudu doğurganlığa müsait olsa da yumurtalıkların kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Gebeliği etkileyen en önemli faktörler arasında stres yer almaktadır. Bu nedenle gebe kalmak isteyen kadınların stresten uzak durması gerekmektedir. Sakin bir döneme girilerek gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. 

Bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlar gebeliği önleyen ve çeşitli yan etkileri olan bileşenler ile yapılabilmektedir. Gebe kalmaya karar verildiğinde kronik hastalıklarda kullanılan ilaçların tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Böylece gebe kalmak için etkileyen faktörlerden biri daha ortadan kaldırılmış olur. 

Hamile kalmak için beslenme oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kötü alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır. Beslenmede doğal beslenme alışkanlığı edinmek vücudun değişmesini sağlayacaktır. Buna bağlı olarak da gebelik gerçekleşme oranı oldukça yüksek olacaktır. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların gebe kalmak isteyen kadınlar tarafından bırakılması gerekmektedir. Sigara ve alkol  yumurtalıkları etkileyen en önemli zararlı maddeler arasında yer alır. 

Kilo hamileliğin gerçekleşmesinde büyük faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle kilonun gebe kalmak istenen zamanda fazla olması gebeliğin gerçekleşmesini engelleyebilmektedir. Bu nedenle ideal kiloya ulaştıktan sonra gebe kalınmayı daha kolay hale getirecektir. 

Gebe kalmak için cinsel ilişki pozisyonlarının da önemi büyüktür. Çiftlerin cinsel ilişki sırasında tatmin olması gebeliğin gerçekleşme oranını yükselttiği gibi her iki tarafında gebelik için uygun pozisyonu tercih etmesi gerekmektedir. Genel olarak misyoner pozisyon gebeliğin gerçekleşmesini sağlayabilmektedir. 

Gebe kalmaya karar verildiğinde hem kadın hem de erkek sağlığını koruyucu bir şekilde yaşamını sürdürmelidir. Kadınlarda yumurtalık sağlığını tehdit eden sigara ve alkol gibi faktörler eş tarafından da tüketilmemesi gerekmektedir. Yumurta kalitesi gebelik üzerinde son derece önemlidir. Buna bağlı olarak sperm kalitesinin de arttırılması için beslenme alışkanlıklarına ve yaşam şartlarına dikkat edilmelidir. Erkeklerde sperm verimi kadının gebe kalabilmesi için büyük önem taşır. Uzmanlara göre giyilen kot pantolon ve dar pantolonlar sperm verimliliğini çok fazla düşürebilmektedir. Bu nedenle gebe kalmaya karar verildiğinde mutlaka eşinizin de bu konuda destek vermesi gerekmektedir. 

Gebe kalmak isteyip de tüm denemelere rağmen gebe kalamayan kadınların profesyonel destek alması gebelik için doğru adım atılmasını sağlayabilir. Bazı kadınlarda biyolojik olarak gebe kalma oranı çok düşük olabilmektedir. Buna bağlı ortaya çıkan nedenlerden dolayı mutlaka doktora başvurulması ve destek alınması gerekmektedir. Gebe kalma da yaş faktörü de büyük bir engel oluşturur. Bu nedenle çok fazla yaşlanmadan çocuk sahibi olunmalıdır. 

Etiketler

Anne Günlüğü