Hamile Kalmadan Önce Neler Yapmalıyım?

Hamile Kalmadan Önce Neler Yapmalıyım?

Hamile Kalmadan Önce Folik Asit Kullanımı

1. Hamile kalmayı planlayan bir kadın bu durumun 3 ay evvelinden 400 microgram folik asit kullanmaya başlamalıdır.

Bu ölçüyü dünya sağlık örgütü, oluşacak olan bebeğin beyin ve omurilik sakatlıkları riskinin azaltılması için belirlemiştir. Bunun dışında öze bir hal olmadıkça bir ilaç alınmamalıdır.

2. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde diş ve diş eti rahatsızlıkları ortaya çıkacağı için hamile kalmadan önce mutlaka diş kontrolü yaptırılmalı ve hamilelik süresince de bu kontroller devam ettirilmelidir.

Hamilelik sırasında yaşanabilecek diğer bir sorun da hemoroid ve anal fiisürdür. Öncesinde de bu tür sorunlar yaşanıyorsa mutlaka tedavisi tamamlanıp ondan sonra hamile kalınmalıdır.

3. Hamile kalmayı planlayan bir kadın adet döneminden sonra korunmayı bırakmasıyla birlikte aldığı ilaç ve röntgen filmi çektirme konusunda dikkatli olmalıdır. Erken gebelik döneminde kimi ilaç ve röntgen ışınlarına maruz kalmak düşük, özürlü, bebek ve düşük doğum gibi birçok sorunlara neden olmaktadır.

4. Eğer fazla kilolarınız varsa bunları bunları vermek için en iyi dönem gebelik öncesidir. Bayanlarda ideal vücut kitle indeksi (BMI) 20-25 arasındadır. Hamile kalmadan önce bu sınırlardaki kiloya sahip kadınlarda hamilelik sırasında kilo kontrolü ve kilo sorunlarına bağlı komplikasyon oranları daha az olmaktadır.

Hamile Kalmadan Önce Sigara ve Alkol

5. Sigara kullanıyorsanız, kesinlikle bırakmalısınız. Çünkü hem gebe kalma şansınızı azaltır hem de düşük ya da erken doğuma sebep olabilir.

6. Aynı şekilde alkol de tüketiyorsanız şansınız azalır ve anne karnında alkole maruz kalan bebeklerinde de uzun süreli zeka gerilikleri ve öğrenme ve davranış bozuklukları görülür.

7. Hamilelikteki gibi kalmadan önce de beslenmeye dikkat edilmeli. Suni tatlandırıcılar, kafein gibi pek çok maddenin kullanımı azaltılmalıdır.

Anne Günlüğü