Hamile Kalma Dönemleri Ve Hamile Kalmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Hamile Kalma Dönemleri Ve Hamile Kalmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Annelik duygusunun güzelliği tartışılmaz. Annelik duygusunun güzelliği ile birlikte zorluklarını da bilmesi gereken annelerin, bebeklerinin uyanışı ile birlikte uyanmaları, hasta oluşu ile birlikte, o hariç her şeyi unutmaları gerekmektedir. Fakat bir anne, bebeğini kucağına alıp, bebeğinin gülümseyişini gördüğü anda, tüm yaşadığı zorlukları unutmaktadır. Bu nedenle, annelik duygusunun yaşanması adına her kadın bebek sahibi olmayı istemekte, dünyaya bir canlı getirerek, onu önce kendi içinde, sonra da hayatın içinde büyütme hissini yaşamalıdır. Fakat hepsinden önce hamile kalmak gerekmektedir.
Hamile kalmak için bazı kadınlar çok fazla uğraş sarfetmekte; fakat herhangi bir sonuç elde edememektedirler. Bu gibi durumlarda, hamile kalmak için mutlaka bir uzman desteğinin alınması gerekmektedir. Hamile kalmak için, kadınların, hamile kalma dönemi, ve hamile kalma dönemleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Her kadın hamile kalma dönemi hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Hamile kalma dönemlerini bilen kadınlar, bu anlamda daha başarılı sonuçlar elde edebilmektedirler. Peki hamile kalma dönemi ne zaman? Hamile kalma dönemi ne zaman sorusunun en geçerli yanıtını şu şekilde verebiliriz ki: ilk adet olunduğu günden itibaren günler sayılmalıdır. 11. gün ile 17. gün arasında kalan zaman dilimi, hamile kalma dönemi olarak nitelendirilebilmektedir.

Hamile Kalma Dönemleri

Hamile kalma dönemi ne zaman sorusunun yanıtını merak eden bir kadının, eğer adet dönemleri düzenli ise, ve 28 günlük periyotlarda adet dönemlerini geçiriyorsa, hamile kalma dönemi ne zaman sorusunun yanıtı bu kadın için, adet olmaya başladığı ilk günden sonraki 10 gün ile 14. gün arasındaki zaman dilimidir. Hamile kalma dönemlerini bilen kadınlar, hamile kalma dönemlerinde cinsel birliktelik yaşayacak olurlarsa, bu kişiler için hamile kalmak oldukça kolay olacaktır.

Hamile kalmak isteyen bir kadın, eğer doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birisini kullanıyorsa, hamile kalmak için, doğum kontrol yöntemlerini bıraktığı zamandan itibaren, üç aylık bir zaman diliminin geçmesini beklemek durumunda kalabilir. Doğum kontrol yöntemlerinin bırakılmasının üç ay sonrasında, düzenli olarak cinsel birlikteliklerin yaşanması gerektiği bilinmelidir.

Hamile kalmadan önce, anne adaylarının doktor kontrolünde bulunmaları gerekmektedir. Hamile kalma döneminin iki ay öncesinde başlanarak, hamile kalma döneminin üç ay sonrasına kadar folik asit kullanımının gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Folik asit kullanımı sırasında kesinlikle doktor kontrolünde olunmalı; folik asitin kullanım şekli ve dozunun doktor tarafından ayarlanması gerekmektedir.

Hamile kalma dönemlerinde, hamile kalmak isteyen kadının, cinsel birliktelik sırasında hareketli olmaması, spermlerin kadında kalma olasılığını arttırdığından dolayı, hamile kalmanın daha kolay olmasını olanaklı hale getirecektir.
Hamile kalmak isteyen bir annenin düzenli ve dengeli beslenmesi, uyarıcı, ve sakinleştirici ilaçlardan uzak durması, ve sigara kullanımını azaltması, mümkünse bırakması gerekmektedir.

Hamile kalmak isteyen kadının, kesinlikle strese girmemesi, ve rahat olması gerekmektedir. Düzenli ve dengeli beslenmesi gereken kadın, kesinlikle hamile kalamama korkusu ile yaşamamalıdır. Hamile kalmak isteyen kadının, cinsel birliktelik sonrasında, belinin altına yastık koyup, bir süre beklemesi önerilmektedir. Gerçekleştirilen cinsel birlikteliğin, bir mecburiyet olarak görülmemesi, ve gerçek anlamda istenmesi gerekmektedir.

Erkeklerdeki sperm sayısının, genellikle sabah saatlerinde uygun olduğu bilinmeli, ve cinsel birliktelik sabah saatlerinde yaşanmalıdır. Hamile kalmak isteyen kadında adet düzensizliği problemi varsa, mutlaka bir doktora başvurmalı, ve öncelikle adet düzensizliği problemini tedavi ettirmelidir. Hamile kalmak isteyen kadın, aynı zamanda, gerçekleştireceği tüm ilaç kullanımlarında, doktorunun onayını almalıdır.

Hamile kalmak isteyen kadının, hamile kalmadan önce, mutlak surette, jinekolojik kontrolden geçmesi, ve smear testi yaptırması önerilmektedir. Herhangi bir problem döneminde, erken teşhisin söz konusu olması halinde önlem alınması daha kolay olur, ve hamile kalmak konusunda katedilen yolda daha başarılı sonuçlar elde edilebilir. Hamile kalmadan önce doktoruna danışan kadın için, hamileliğe hazırlanmak, ve hamilelik için gerekli önlemleri almak, daha rahatlatıcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek İçin Bazı İstatistikler başlıklı makalemizde bebeğin cinsiyeti, bebeğin cinsiyetini belirleme ve bebeğin cinsiyetini tahmin etme hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü