Hafta Hafta Bebek Gelişimi: Yeni Doğan Bebeğin İlk Haftası

Hafta Hafta Bebek Gelişimi: Yeni Doğan Bebeğin İlk Haftası

Anne ile bebeği arasındaki ilişki doğumdan önce, genellikle gebeliğin 1-2. haftasında bebek anneyi tekmelemeye başlayınca ve anne onun yaşayan bir varlık olduğunu fark edince başlar. Dünyaya geliş anında bu ilişki birdenbire tomurcuklanır ve annenin bebeği ayrı bir birey olarak düşünmesi ile tamamen yeni boyutlar kazanır. Kuşkusuz annenin bebeğe nasıl bakacağını belirleyen ‘analık içgüdüsü’ çok güçlüdür. Annenin kendisini bütünü ile bu özel içgüdüden yoksun hissettiği ve bebeğin bakımında iyi bir başlangıcı nasıl düzenleyeceğini şaşırdığı anlar olacaktır. Gerçekte şaşkınlık ve telaşa düşmesi, bebeğiyle uyum sağlayabileceğinin kesin belirtisidir.

Hafta Hafta Bebek Gelişimi: Yeni Doğan Bebeğin İlk Haftası

Bebeğin bakımına iyi bir şekilde başlamak ilk günlerde anne ile bebek arasında doğacak karşılıklı etkileşmeye bağlıdır. Bu dönemde karşılıklı etkilenme, çok daha sonra gelecek olan kelimelerle değil, anne ile bebeğin anlaşmasını görme, dokunma, işitme, koklama hatta tat alma ile sağlayan bir ‘dil’ sözsüz konuşma ile mümkündür. Örneğin doğduğu sırada anne yüzünü gözleri bebeğin gözleri hizasında olacak şekilde tutarsa bebek anneye bakabilir. Ağladığı sırada yumuşak bir sesle bebekle konuşursa, bebek bir süre sonra susar ve dinler. Dokunulmaktan ve kucaklanmaktan hoşlanır ve çabucak annenin temasını ve kokusunu ayırt etmeyi öğrenir. Öğrenme ve hatırlama yeteneği çok ilgi çekicidir.

İlk günlerde bebekle anne arasındaki alışverişin en açık örneği ağladığı zaman annenin bebeğe emme fırsatı vermesidir. Anne çok geçmeden değişik ağlama biçimlerini tanır. (Gerçek açlık ağlaması, ağrı, kızgınlık, yorgunluk ağlaması gibi) ve bunları uygun şekilde karşılar. Tabii bebek her çeşit ses çıkarır. Bazıları hoşa gitmeyen seslerdir. Bebeğin davranışının anneyi nasıl etkilediğini, nasıl karşılık gördüğünü ve annelik biçimini değişikliğe uğrattığını görmek kolaydır. Aynı şekilde annenin de bebeği nasıl etkilediğini görmek kolaydır. Doğumdan itibaren bebek anneye işaretler gönderir ve bundan sonraki zaman içinde gelişmesi annenin bu sinyalleri cevaplandırmasına bağlıdır. Ne kadar çok karşılık alırsa o kadar çok sinyal gönderecektir.

Karşılıklı etkilenmede çok değerli olan ilk günler sırasında mutlu bir ilişkinin temelleri atılacaktır.

Hastanede rahat hissetme: Birçok ülkede hastanede doğum yapılmaktadır. Bu sayede, doğum anneler için çok daha güvenli oluyorsa da, aile arasında en iyi şekilde gelişecek olan anne-bebek ilişkileri, anne için de bebek için de yabancı olan bir çevrede oluşacaktır. Geçmişte doğum uzmanları da, çocuk uzmanları da, ebeler de haklı olarak annenin ve bebeğin bedensel sağlığı ile çok ilgiliydiler. Bugün ise duygusal sorunların gittikçe daha çok farkına varmaktadırlar. Sonuçta, artık hastaneler hasta kimselerin tedavi edileceği yerler olarak düşünülmemekte, sağlıklı kadınların hayatlarının en önemli olayında —bebeğin doğumunda— deneyim kazanacakları bir yer olmaktadır. Bu yeni düşüncenin bir parçası olarak doğum kliniklerini eve benzetme gereksinimi doğmuştur. Bu, hastane içinde anne, bebek, baba ve diğer aile bireyleri arasındaki bağlantıya olanak vererek olur. Annenin yalnızken bebeğiyle ilişkisinde ve bebeğe bakarken serbest kalmak istediği görülmüştür. Bunu düzenlemek her zaman kolay olmaz. Büyük doğum kliniklerinde aynı anda 60-70 anne ve bebek olabilir. Ayrı ayrı kliniklerin tutumu farklıdır. Fakat birçok hastane modern anlayışa uymuş, anne ile bebeğin gereksinimlerini karşılama yoluna gitmiş ve bu tutum yaygınlaşmıştır.

Doğumdan sonra anne için dünyanın en doğal isteği, bebeğini kucaklamaktır. Ebe, doğuma ait kayıtlar yapmak, nabız, kan basıncı kontrolü gibi rutin tıbbi gözlemlerle o kadar meşguldür ki, bu isteğin farkına varmayabilir. Bu durumda unutmayın, bebeğinizi tutmak istediğinizi ebeye söyleyin. Bebeği doğar doğmaz alabilmeniz için temiz, kuru bir havlu bulundurmalısınız. Bebeği memeye tutmak iyi fikirdir. Çünkü hoşa gitmesinden başka meme emmesi, uterusun kasılmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü