Gebelikte Yumurtaların Çatlamaması Nedir?

Gebelikte Yumurtaların Çatlamaması Nedir?

   Yumurta çatlaması durumunu kısaca dişilerde yumurtaların yumurtalıktan dışarıya atılımı olarak özetleyebiliriz. Yumurtaların çatlaması, ovülasyon, yumurtlama, folikül çatlaması terimlerinin herbiri benzer halleri anlatabilmek amaçlı kullanılır.

       Yumurta Çatlaması Nedir?

  •    Yumurtanın çatlaması diye anlatılan durumda esasen yumurta çatlamamakta ve yahut yırtılamaz. Ayrıca buradan da yumurtayı çevreleyen folikül de çatlar. Bütün yumurta hücreleri, folikül ismi verilen keselerin içerisinde ihtiva etmektedir. Bahsi geçen foliküller belirli bir büyüklüğe eriştikten sonra yırtılır ve çatlar ve bu sayede foliküllerin içerisindeki yumurta hücreleri yumurtalığın dışarısına salınır.
  •    Bu salınmanın ardından yumurta hücresi tüpçe yakalanr ve yumurtanın sperm ile buluşması yoluyla döllenme gerçekleşir. Yumurtalar, yumurtalıklardan direkt atılırsa çatlamazlar. Yumurtlama olayı direkt çatlama demek olduğı için bunun haricinde yumurta hücrelerinin içerisinde herhangi bir çatlama olması söz konusu dahilinde değildir.

      Hamilelikte Yumurtaların Çatlamaması Olayı

  • Hamilelikte yumurtaların çatlamaması olayı ise dişilerin yumurta hücrelerinin onların yumurtalıklarından dışarıya salınmaması dolayısıyla da kadınların yumurtlamıyor olması demektir. Yumurtlama eğer olmuyorsa döllenme de gerçekleşemez ve dolayısıyla çocuk sahibi olma gibi bir imkan da bulunmaz. O yüzden de birçok tedavi yöntemleri ile dişilerin yumurtalarının çatlaması gerçekleştirilmeye çalışılır.
  •  Yumurtanın çatlaması dolayısıyla yumurtlama zamanı çatlamakta olan folikülün bünyesindeki sıvı karnın içerisine rahimle yumurtalıkların çevresine aktığından dolayı genelde çok hafif bir ağrı deneyimlenir. Yumurtanın çatlaması gerçekleştiği zaman dişilerin kasıklarının tek bir tarafında ve yahut her iki tarafında çok hafif bir ağrı hissedilir ayrıca hissedilen bu ağrı her yumurtlamada deneyimlenmediği gibi çok normal bir ağrı özelliği taşır. Dişiler yumurtlama dönemleri sırasında bir yandan da vajinal akıntılarında bir artış yaşamaktadırlar, göğüslerde hassaslık, dolgunluk ve şişkinlik de deneyimlenir.

       Gebe Kalmayı Dileyenler

  • Gebe kalmayı dileyen dişilerin yumurtlama gün ve zamanlarını net bir biçimde belirleyebilmeleri ve bu gün zarfında korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmeleri halinde gebe kalma şanslarını epey arttırır. Minimum 6 ay maksimum 1 yıl süresince korunmasız bir şekilde cinsel ilişkide bulunmalarına karşın çocuk sahibi olamayan çiftler muhakkak bir uzmana gitmeli ve uzmanın gerekli bulduğu testleri yaptırmak suretiyle üreme işlevlerinde bir sorun var mı yok mu kontrol ettirmelidirler. Dişilerin yumurtaları çatlamayanlarında yumurtalar yeterli görülen büyüklüğe erişim sağlanmasının ardından HCG hormonu içermekte bulunan çatlatma iğneleri yapılabilir ve böylelikle yumurtlama sürecinin gerçekleşmesi sağlanır
  • Hamilelik sırasına yumurtaların çatlamıyor olması dişilerin çocuk sahibi olmaya dair duyduğu isteklerini engellemekte olan bir hal olmasından dolayı bu bahsi geçen çatlatma iğneleri yoluyla çocuk sahibi olmayı düşünen çiftlere bu tedavi uygulanmaktadır. Bu yumurta çatlatma iğneleri yapılmasından yaklaşık 36 saatin ardından dişilerin yumurtlaması gerçekleşir ve doğurganlık ihtimalleriyle eğilimleri artar. Bu bahsi geçen yumurtaların çatlamasının ardından cinsel birleşme yaşanırsa sperm yumurtalar ile döllenmekte ayrıca da rahim duvarına embriyonun tutunması sağlanarak bu durum hamilelikle gerçekleşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Çatlaklar Neden Olur ve Önlemek İçin Ne Yapılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü