Gebelikte Tehlikeli Durumlar: Gebelik Süresince Ortaya Çıkan Tehlikeler

Hamilelik birçok kadın için heyecan ve endişeleri beraberinde getirir. Bazı anneler içinse korku ön planda yer alır. Bebeğin sağlığı endişe nedeni, doğum olayı korku, anne olmak ise heyecanı beraberinde getirir.

Birçok hamile kadın çeşitli sağlık sorunları olmadan gebelik sürecini doldurur. Ancak bazı hamile kadınlarda olağan üstü tehlikeli durumlar meydana gelir. Bunların bazılarını anne kendi tehlike boyutuna getirir.

Gebelikte tehlikeli durumlar

RH Uyuşmazlığı,

Röntgen,

Annenin yaşı,

Sigara ve Alkol Kullanımı,

Erken doğum,

Doğum sayısı,

İlaç kullanımı,

Gebelikte Kanama,

Gebelik süresinin uzaması,

Hipertansiyon,

Düşük,

Dış gebeliktir.

RH Uyuşmazlığı

RH denilen madde kanda ki alyuvarlarda bulunur. Bazı kişilerde alyuvarların içinde bulunur ve Rh (+) diye tanımlanır. Bazı insanlarda ise RH faktörü alyuvarların içinde bulunmaz ve Rh (-) diye tanımlanır. Bu iki durumda normaldir.

Erkek (RH +) kadın (RH + )

Erkek (RH- ) Kadın(RH- )

Erkek ( RH-) kadın (RH+) ise kan uyuşmazlığı bulunmaz. Ancak annenin kanı RH (-), babanın kanı RH (+), bebeğin kanı RH(+) olduğu durumlarda kan uyuşmazlığı gözlenir.

Kan uyuşmazlığında genellikle ilk çocuk etkilenmez. Doğumdan sonra ki günlerde bebekte sarılık görülür. Bu durumda gereken önlemler alınmalı ve bebeğin kanı değiştirilmelidir. Aksi durumda bebekte sakat kalma ya da ölüm kaçınılmazdır. Kan uyuşmazlığı görülen gebe kadına kan kontrolleri düzenli şekilde yapılmalıdır. Günümüzde bu sorun azalmıştır ve pek görülmez.

Röntgen

Gebelik sırasında anneye uygulanan röntgen ışınları bebek üzerinde bazı olumsuz sonuçlara neden olur. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında röntgen ışınlarına maruz kalma bebekte sakatlığa, zekâ geriliği ve şekil bozukluğuna neden olur. Bebeğin gelişimini etkiler. Çünkü ilk üç ay bebeğin organlarının oluştuğu dönemdir. Bu yüzden gebelik süresince röntgen çekilen ortamlara girilmemesi ve röntgen çektirilmemesi gerekir. Aynı şekilde gebelik şüphesi olan kişinin de bu ortamlardan uzak durması gerekir.

Annenin yaşı

Yaş hamilelik için önemli bir etkendir. Bir kadının doğum yapma yaşı, adet görmeye başladığı tarih ile menopoz diye adlandırılan adetten kesilme zamanına kadar olan süreçtir. Yani bu yaş sınırı 15 ile 50yaş arasıdır. Ancak doğum yapabilmesi için kadının her yönden olgunlaşması gerekir. Bu süre o zaman 18 ile 35 yaş arasını kapsar. İlk doğumunu ileri yaşlarda yapa kadınlarda doğumun zor olduğu gözlenir. Aynı şekilde 18 yaşın altında ki doğumlarda da bebekte sakatlıklar ve zihinsel gerilik gibi sorunlar görülebilir. Bu nedenle 18 yaş altı ve 35 yaş üstü doğumlar doktor kontrolünde olmalıdır.

Sigara ve alkol kullanımı

Hamilelik süresince sigara ve alkol kullanmak bebeğe son derece zarar verir. Bu nedenle sigara içen annenin hamile kalmadan önce sigarayı bırakması gerekir. Aşırı sigara içmek hamilelik sırasında hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından tehlikelidir. Çünkü alınan içki ve alkol plasenta yoluyla fetüse geçer ve etkiler. Hamilelik boyunca bu tür alışkanlıklarda uzak durmak en doğrusudur.

Doğum sayısı

Doğum yapan bir kadının bedensel ve ruhsal yönden normale dönmeden ikinci bir bebeğe gebe kalışı vücudu yıpratır ve sinir sistemini etkiler. Sık doğumlar hem anne hem de bebek için zararlıdır. İki doğumun arasında ki süre en az 2 sene olmalıdır.

İlaç kullanımı

İlaç almak gebelikte son derece tehlikeli bir durumdur. Doktor kontrolü dışında alınan ilaçlar bebekte olumsuz sonuçlar doğurur. Annenin aldığı ilaçlar plasenta yolu ile fetüse geçer. Fetüsü değişik şekilde etkileyebilir. Özellikle ilk üç ay içinde doktora danışmadan hiçbir ilaç alınmaması gerekir. Alınan ilaçlar bebekte sakatlıklara neden olur.

Gebelikte kanamalar

Gebelikte olan kanamalar tehlikeli olabilir. Bu yüzden gebe kadının bu kanamalara dikkat etmesi gerekir. 28. haftadan sonra ki kanamalar ciddi sorunlara neden olur. Gebeliğin başlangıcında olan hafif kanamalar zararsızdır. Ancak bir doktora danışmakta fayda vardır.

Gebelik süresinin uzaması

Normal bir gebeliğin süresi 40 haftadır. Bu süreyi aşan bebeklere postmatüre bebek adı verilir. Gebelik süresinin uzamasının nedenleri; annenin şeker hastası olması, plasentanın yetersiz çalışması, annenin fazla doğum yapması, bebeğin anne karnında duruş şekli olarak sıralanır.

Erken doğum

28 ve 38. haftalar arasında yapılan doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Bu bebekler prematüre bebek adı verilir. Bu doğumlarda bebeğin çok iyi balıma ihtiyacı vardır. Erken doğumun nedenleri; gebe kadının iyi beslenmemesi, gebelik zehirlenmesi, kanamalar ve çoğul gebeliklerdir.

Anne Günlüğü