GEBELİKTE MİDE EKŞİMESİ

Hamilelikte mide ekşimesi ya da yanması sık görülen bir olaydır. Hamileliğin ilk aylarından başlayarak çoğu kadınlarda hamileliğin sonuna dek sürebilir. Bazı hamile bayanlar da ise sadece gebeliğin ilk aylarında görülebiliyor. Mide ekşimesi annenin beslenmesi ile ilgili bir durumdur. Annenin fazla yemek yemesi mide ekşimesinin ilk sebebidir. Fakat mide ekşimesi annenin beslenmesine engel olmadığı için bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemez.

Gebelikte Mide Ekşimesinin Sebepleri

Mide ekşimesinin en önemli nedeni, anne adayının yanlış beslenmesi ya da fazla yemek yemesidir. Bunun yanı sıra baharatlı yemekler, yağlı yemekler, bozulmuş besinleri tüketmek de mide ekşimesine neden olur. Anne adaylarının bir diğer yanlışı ise yemeklerden sonra uzanmaktır. Fazla yemek yedikten sonra uzanmak mide yanmasına ve ekşimesine neden olur. Ayrıca hamilelikte tüketilen alkol hem mideye hem de bebeğe zarar verir. Mide ekşimesi şikâyeti hamilelikte oldukça fazladır.

Gebelikte Mide Ekşimesini Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Mide ekşimesini önlemek için; yemekler az ve sık yenmelidir. Küçük porsiyonlar halinde yemekleri yemek gerekir. Yemek yedikten sonra ani hareket ve uzanmak yanlıştır. Ani hareketlerden kaçınılmalı, uzanmak yerine egzersiz yapılmalıdır. Bu ilerde alınan kiloları kolaylıkla vermeye yardımcı olur. Yağlı ve baharatlı yemeklerden uzak durmalısınız. Çay ve kahve tüketimi de azaltılmalıdır. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suları içilmelidir. Eğer mide ekşimesi devam ediyorsa yemeklerden sonra kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Sigara içiyorsanız bırakmalısınız. Bu sayede kilonuzu kontrol altına almış olursunuz ve fazla kilo almazsınız. Aksi durumda doğumdan sonra fazla kiloları vermekte güçlük çekebilirsiniz. Yemeklerinizi yavaş ve sindirerek yemeye çalışın. Lokmalarınızı iyice çiğneyin. Gece yatmadan önce yemek yememeye, alkol almamaya ve kahve türü içecekler içmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu tür besinler midede ki asit oranını çoğaltarak sizi rahatsız eder. Mide ekşimesi sorunu yaşıyorsanız bir süre az kalorili besinler almaya çalışın. Sebzeleri çiğ tüketmeyi deneyin. Gece yatarken yüksek yastıkta yatın. Eğer halen mide ekşimesi ve yanması devam ediyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Anne Günlüğü