Gebelikte Kansızlık Belirtileri ve Kansızlık Tedavisi

Gebelikte Kansızlık Belirtileri ve Kansızlık Tedavisi

Hamilelik bir kadının yaşamında ki en önemli olaylardan birisidir. Bu kadar önemli bir olay bazı sorumlukları da beraberinde getirir. İlk olarak artık anne hem kendisi hem de bebeği için kendine dikkat etmelidir. Yani hamileliğin başlangıcından doğuma kadar anne adayının kendisine daha çok özen göstermesi gerekir. Yetersiz ve dengesiz beslenme çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar hem anne adayında hem de bebekte görülebilir. Gebelik süresince anne adayı gerekli olan vitamin, demir, protein, enerji ve kalsiyumu almalıdır. Gebelikte anne adayında vitamin ve mineral gereksini artar. Bu gereksinimlerin karşılanmaması durumunda beslenme yetersizliğinden doğan; kansızlık, diş çürümeleri ve kemik bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu durumda bebekte yeteri kadar beslenemez ve sağlıksız doğar.

Gebelikte Kansızlık

Gebelikte rastlanan sık sorunlardan biride anemi yani kansızlıktır. Büyük bir çoğunluğu demir ve folik asit yetersizliğinden kaynaklanan kansızlıktır. Fakat demir eksikliğine bağlı kansızlık daha sık görülür. Vücut demir olmadan yeni kan hücreleri yapamaz. 1000 mg gebelik boyunca annenin demir ihtiyacıdır. Bunun bir kısmı plasenta yoluyla bebeğe aktarılır. Vücutta olan demir günlük ihtiyacı karşılamayabilir. Bu yüzden dışarıdan devamlı demir takviyesi almak gerekir. Bunu da kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzelerden kolaylıkla karşılanabilir.

Gebelikte Kansızlık Belirtileri

Kansızlık; kas yorgunluğu, halsizlik, baş ağısı, erken doğum, çabuk yorulma, çarpıntı, iştahsızlık, mide bulantısı, bayılma gibi sorunlar görülebilir. Kansızlık bebeğin gelişiminde gerilik ya da erken doğuma neden olabilir.

Hamilelikte Kansızlık Tedavisi

Gebelikte kansızlığın giderilmesi için alınabilecek bazı önlemler vardır. Artan demir ihtiyacını karşılamak için ek demir alınmalıdır. Ek demir; hap ile ya da demir iğneleri ile dışarıdan alınabilir. Kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere besinler den de alınabilir. C vitamini almak da önemlidir. Vücutta kansızlık ya da demir eksikliği gibi hastalıkların oluşmasının temel nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir.

Gebelikte Kansızlığa Karşı Alınabilecek önlemler

Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çay tüketimini azaltmak ve yemeklerle beraber çay içmemek gerekir. Yeşil çay tercih edilebilir.

Asitli ve kafeinli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

Meyve ve sebze tüketiminde dikkat edilmelidir.

Sağlık kontrolleri düzenli şekilde yaptırılmalıdır. Kontroller ihmal edilmemelidir.

C vitamini kaynaklı meyveler ve sebzeler tüketilmelidir.

Demir bakımından zengin et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, badem gibi besinler tüketilmelidir.

Anne Günlüğü