Gebelikte Kan Uyuşmazlığı: Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı: Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı olarak bilinen eşler arasındaki Rh uygunsuzluğu, genelde ilk çocukta herhangi bir sıkıntıya yol açmayan, ama ikinci bebekte anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atan bir rahatsızlıktır. Eşler arasında olan kan uyuşmazlığı hamilelikte bebeği etkilemektedir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kan Uyuşmazlığı ne demek?

Kan uyuşmazlığı annenin kan grubunun Rh (-), babanın kan grubunun Rh (+) olduğu durumlarda ortaya çıkar. Yani kan uyuşmazlığı, Rh antijeni ile ilgili bir sorundur. Bebeğin kanının Rh (+) olması durumunda anne ile bebek arasındaki kan alışverişi sonucunda Rh uygunsuzluğu, bir çok soruna yol açmaktadır.

Anne adayının kan grubu Rh (+) ise kan uyuşmazlığı oluşmaz.

Kan uyuşmazlığı durumunun olması bebekte kesinlikle bir etki yapacağı anlamına gelmez. İlk çocuklarda genellikle pek bir sorun oluşturmuyor. Bazen kan uyuşmazlığı bebekte bir sorun oluşturmayabilir. Ancak bu kesin değildir ve bazı gebeliklerde kan uyuşmazlığı tehlikeli olabilir. Kan uyuşmazlığı olan eşler bu konuya dikkat etmelidir.

Kan Uyuşmazlığı Neye Sebep Olur? Kan Uyuşmazlığının Sebepleri

Kan uyuşmazlığının bebekte bir sorun oluşturması için ilk olarak bebeğin kan grubunun Rh (+) olması gerekir. Doğum sırasında bebeğin kanı ile annenin kanı birbirine karışabilir. Rh (-) kan grubunda D proteini yoktur ve annenin kan grubu bu karışım sırasında D proteini ile tanışır. Ancak bu sırada annenin kan gurubu yabancısı olduğu bu proteini yok etmek için antikorlar üretir. Antikorlar o maddeyi yok etmek için oluşturulan silahlardır.

Eğer annede daha önceden antikorlar oluşmamışsa ya da bu antikorla doğum sırasında oluşmazsa genellikle bebekte bir problem olmaz. Anne daha önceden kürtaj ya da yanlış kan nakli gibi antikorların oluşmasına neden olan bir olay yaşamamış ise doğum sırasında antikorlar oluşmaya başlayana kadar muhtemelen doğum bitmiş olur. Ancak eğer daha önceden antikorlar oluşmuş ise vücut yabancı kanı gördüğünde hemen savunma sistemini oluşturur ve bebeğin kan hücrelerini yıpratmaya başlar.

Antikorlar oluşmadığı sürece ilk gebelikte bebekte bir sorun oluşmaz. Eğer ikinci bir gebelik yaşanır ve bebeğin kanı yine Rh (+) olursa annenin kanında bulunan antikorlar hemen oluşarak kolay bir şekilde bebeğin kanına karışarak bebeğin kan hücrelerini yok etmeye başlarlar. Bu nedenle dikkat edilmeli ve doğumdan önce antikorların uyarılması engellenmelidir.

İnsanların büyük bir kısmı Rh (+) kan grubuna sahiptir. Anne adayının kan grubunu gebelik öncesinde mutlaka bilmesi gerekir. He kişi A,B,AB ya da 0 kan gruplarından birine sahiptir. Rh (-) kan grubuna sahip anneler gerekli önlemler almalıdır.

Kan Uyuşmazlığının Sonuçları

Kan uyuşmazlığı durumunda anne ile bebeğin kanı birbirine karıştığında annenin kanı antikorlar üreterek bebek kanına karşılık verir. Oluşan antikorlar plasentayı aşarak bebeğin kan hücrelerini tahrip etmeye başlar ve bebek anne karnında kansızlık anemi yani gelişir. Anemi sonucu bebekte kalp yetmezliği sorunu görülebilir. Doğumda ise bebekte sarılık oluşur. Yıpranan kan hücrelerine göre bebekte çeşitli sorunlar görülür. Anne karnında ölüm dahi olabilir. Önemli olan vücut antikorları üretmeye başlamadan önce müdahale etmektir. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Bu nedenle alınacak basit önlemlerle bu durumu engelleyebilir, sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz. Ancak bunun için sağlıklı ve düzenli biçimde kontrollere gitmeniz gerekir.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Kan uyuşmazlığı halinde anne adaylarının çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Kan uyuşmazlığının tedavisi ve kan uyuşmazlığı durumundaki gebeliklerde izlenmesi gereken yöntemleri diğer yazımızda bulacaksınız.

Anne Günlüğü

3 YORUM

  1. esimle kan uyusmazligim vardi ilk hamileligimde gereken testleri yaptik oenli bir sey cikadi dogum yaptigimda iilk dogumumu bebegimin kani benimkiyle ayni cikti negatif doktorlar eger seninkinde degilde babaninkinden olursa igne olacagimi soylediler benimkiyle ayni cikti b rh – negatif ikinci kez hamileyim ve korkuyorum doktorum testler uygulucak simdi bana bilgi verebilirmisnizikinci bebegim risk tasiyomu

  2. benle eşim arasındada kan uyuşmazlığı çıktı 5haftalık gebeyim korkuyorum.ilk gebelik

  3. Ben ilk gebeligim 7 haftalık hamileyim esim rh pozitif ben rh negatif ne gibi sorunlar olur