Gebelikte İyot Kullanımı Nasıl Olmalıdır, Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Gebelikte İyot Kullanımı Nasıl Olmalıdır, Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Gebelik dönemleri boyunca gerek anne adaylarının sağlığı açısından ve gerekse de anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından iyot kullanımı mutlak olarak gerçekleştirilmesi gereken eylemlerdendir. Eksikliğine bağlı olarak gerek anne adaylarında ve gerekse de dünyaya gelecek bebekte bazı sağlık sorunlarının oluşması söz konusu olabildiğinden uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelik dönemleri içerisinde anne adaylarının ilgili doktor kontrolünde iyot kullanması gerekmektedir.

İyot Nedir?

Tiroid hormonlarının yapımında aktif olarak görev alabilen bir element  türü olan iyot, eksik olması durumunda vücudun hormonal dengesinde bozulmalara neden olarak guatr hastalığına neden olabilmektedir. Birçok elementlerin aksine doğrudan idrar yolu ile dışarı atılması sayesinde kolay bir şekilde teşhis edilen iyot elementi, bu sayede ilgili doktor tarafından miktarına bakılarak anne adayları açısından gerek olup olmadığı hakkında karar verilebilmektedir. Bu bakımdan iyot elementinin gebelik dönemleri boyunca gerekli olabildiği durumlarda doğrudan anne adaylarının idrar tahlillerine bakılarak iyot miktarının tespit edilmesi söz konusu olmaktadır.

İyot Eksikliğinin Zararları Nelerdir?

  • Anne adaylarında iyot eksikliğinin gerek anne adayları açısından ve gerekse de anne karnındaki bebek açısından birçok zararları söz konusu olmaktadır. Anne adaylarında yetersiz düzeyde iyot elementinin bulunması durumunda, bebekte zeka gelişim sorunu söz konusu olabildiği gibi, anne adaylarında iyot elementi eksikliğine bağlı olarak tiroid hormonunda meydana gelen bozulmalara bağlı olarak da bebeğin ilk gelişim evresinde olumsuz gelişmeler söz konusu olabilmektedir. Bu sayede bebekler 16. haftadan sonrasında tiroid hormonu üretmeye geçmektedir.
  • Anne adaylarında yetersiz iyot elementi bulunmasının beraberinde neden olabildiği olumsuzluklardan biri de,  düşük yapma olasılığının daha yüksek olabilmesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda birçok düşük vakalarında özellikle anne adaylarında iyot elementinin eksik olmasına bağlı olarak meydana gelebildiği gözlemlenmiştir.
  • Anne adaylarında iyot elementinin eksikliğine bağlı olarak meydana gelen sorunlardan biri de, anne karnındaki bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte zeka geriliği problemi veya öğrenme ve algılamada sorun yaşaması söz konusu olmaktadır. Ayrıca bazı nörolojik sorunlara da neden olabilen anne adaylarında iyot eksikliği durumu bu bakımdan mutlak olarak giderilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur.

Gebelikte İyot Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Gebelikte iyot kullanım süresi duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Anne adaylarındaki iyot elementinin çok az düzeyde eksilmesi durumunda iyot takviyesi genellikle birkaç gün kadar sürebilmektedir. Ancak anne adaylarında iyot eksikliği ciddi düzeylerde olması durumunda ise, iyot takviyesi süreci ilgili doktor kararına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Gebelikte İyot Alımı İçin Hastane Yatışı Gerekli Mi?

Gebelikte iyot alımı açısından hastane yatışı genellikle gerekmemektedir. Doktor tarafından reçeteli veya reçetesiz olarak yazılan iyot takviyeli ilaçlar sayesinde anne adayları iyot eksikliği sorunundan ev rahatlığında kısa bir süre içerisinde kurtulmaktadırlar. Ancak bazı durumlarda anne adaylarının hastane yatışı söz konusu olabilmektedir. İyot eksikliğine bağlı olarak bazı sağlık sorunlarının meydana gelmesi durumunda, iyot eksikliğine bağlı olarak anne karnındaki bebeğin gelişiminde olumsuz durumların görülmesi durumunda, ilgili doktor tarafından anne adayının gerek kendi sağlığı açısından ve gerekse de doğacak olan bebeğin sağlığı açısından bir müddetliğine hastanede yakın gözetim altına alınması söz konusu olabilmektedir.

Gebelikte İyot Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelikte iyot alımında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Anne adaylarının iyot eksikliği durumunda ilk olarak ilgili doktora başvurduktan sonrasında ve doktor tarafından gerekli iyot takviyesine karar verilmesinin ardından anne adaylarının doktor tarafından sunulan iyot takviye ilaçlarının günlük olarak kullanım talimatına harfiyen uyması gerek anne adayı sağlığı açısından ve gerekse de anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından önem arz etmektedir. Ayrıca anne adaylarının iyot alımı süreci içerisinde maruz kalabildiği herhangi bir olumsuz durumda hemen ilgili doktora başvurması gerektiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

Gebelikte İyot Eksikliği Sıkça Görülen Bir Durum Mu?

Gebelikte iyot eksikliği sıkça görülebilen durumlar arasında bulunmaktadır. Özellikle de yetersiz beslenme tarzına sahip olan anne adaylarında iyot eksikliği gebelik dönemi öncesinde de devam ettiğinden ve anne adayının bu durumdan genellikle haberdar olamadığından dolayı iyot eksikliği problemi gebelik dönemlerine kadar devam edebilmektedir. Ancak gebelik dönemlerinin anne adayı sağlığı açısından ve bebek sağlığı açısından daha hassas bir dönem olması sebebiyle iyot eksikliğinin tespiti halinde hemen gerekli tedaviye geçilmelidir.

 

Etiketler

kalemsilgi