GEBELİKTE HALSİZLİK

GEBELİKTE HALSİZLİK

Birçok anne adayının ortak sorunu halsizliktir. Gebeliğin ilk aylarında görülen bu durum anne adaylarını oldukça rahatsız eder. Çünkü halsizlik, şiddetli uyku ve baş ağrısını da beraberinde getirir. Halsizlik çoğu anne adayında 4. aydan itibaren azalmaya başlar. Ancak bazı anne adaylarında bu durum doğuma kadar devam edebilir. Bunu nedeni demir ve vitamin eksikliğidir. Eğer demir eksikliğine bağlı bir halsizlik oluşmuş ise geçici olmayabilir ve doktor muayenesi gerekir.

Bazen halsizlik, terleme ile beraber görülür. Bu durum anne adayını daha çok yorar. Özellikle yazın doğum yapacak anne adayları son aylarda iyice bunalabilir ve şikâyetleri artabilir. Halsizliğin oluşmasında birçok etken söz konusu olabilir. Kadının hamileliğe alışması, değişen hormonlar, vücutta oluşan değişimler ve yanlış beslenme gibi etkenler halsizliğe neden olabilir.

Halsizlik kişide baş ağrısına neden olabilir, gebeliğin ortalarında ya da sonlarına doğru baş ağrısı azalabilir ve ya çoğalabilir. Böyle durumlarda baş ağrısı dikkate alınarak bir doktora gidilmelidir. Çünkü baş ağrısının hipertansiyonla bir ilgisi olabilir.

Gebelikte Halsizlik Nasıl Geçer?

Doktorunuz önermeden ağrı kesici içmek sakıncalı olabilir. Bunun yerine yüze yapılacak hafif bir masaj baş ağrısını geçirmekte faydalı olabilir. Sakin bir ortam ve düzenli yürüyüşler baş ağrısı ve halsizliği giderebilir. Ancak çok yürüyerek kendinizi yormamalı ve yürüyüşlerde sık sık mola vermeye dikkat etmelisiniz. Halsizliğe karşı bazı bitkiler faydalı gelmektedir. Halsizliğin giderilmesi için 4 erik, 2 şeftali ve 3 badem ezilerek blenderden geçirilir. Hazırlanan içecek ağır ağır sindirilerek içilir. Halsizlik için bir diğer öneride; Pelin otu kaynatıldıktan sonra esmer şeker ya da bal ilave edilip birer bardak içilir. Ayrıca banyolarda kişiye zindelik verir. Kekik, yosun, ceviz yaprağı banyoları halsizliği gidermekte faydalıdır.

Gebelik ve Dengeli Beslenme

Gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Demir, vitamin, protein ve kalori eksikliği vücutta yorgunluğun artmasına neden olabilir. Bu nedenle günlük alınması gereken besinleri tüketmelisiniz. Kendinizi halsiz hissettiğinizde kafeinli ya da şekerli besinleri tüketmeyin. Enerji almak için bu besinler tüketildiğinde etkisi kısa bir süre sonra geçer ve kendinizi tekrar yorgun hissedersiniz. Kan şekeri ve tansiyonunuzu devamlı şekilde ölçtürmelisiniz. Çünkü kan şekeri ya da hipertansiyon daha fazla yorgun hissetmenizi sağlar. Havasız, gürültülü ve az ışıklı ortamlarda fazla bulunmayın. Halsizliğin artmasına neden olabilir. Açık havalı ortamlarda vakit geçirin. Yürüyüşlerinizi ihmal etmeyin ve gebelik egzersizlerine devam edin. Halsizlik gebeliğin ortalarında azalacaktır. Ancak gebeliğin son aylarında tekrar görülebilir. Eğer kendinizi çok halsiz hissediyorsanız doktorunuza mutlaka bu durumu danışmalısınız.

Anne Günlüğü

11 YORUM

 1. 6ci aya gecdim halsizlik devam ediyor

 2. inanılmaz halsizlik uyuklama v baş ağrısı çekiyorum gün boyu başımı kaldıramıyorum

 3. BENDE HALSİZİM BULANTILAR VE YEMEK YİYEMEMEM ETKİLİ GALİBA SİZDE NASIL YEMEK DURUMU

 4. fatıma zahra

  merhaba ben 2 alık hamileyim halsizlik bende aşırı derecede yataktan kalkmak istemiyorum sürekli yorgunum midem bunalıyor yemek kokusundan nefret eder hale geldim bunu nasıl giderebilirim sürekli yatıyorum kolumu kaldıracak halim yok bu uzun sürermi ilk hamileliğim ne olur cewap yazarsanız sewinirim

 5. 18 haftalık hamileyim bende cok halsızım bacaklarmı tartamyorum bas agrm cok bulantm cok zor bı hamıslgm var ama olsun kızıma deger allah hayırlsyla kucagmıza almayı nasıp etsin

 6. Butun hamilelere tavsiyem inşirah süresini gunluk okuyun .

 7. Bende 3 aylık hamileyim hiç iş yapamıyorum başımı kaldıramıyorum

 8. bende 2 aylik hamileyim, cok ama cok yorgunum, halsizim. butun gun uyusamda yinede yorgunum uyandigimda. su an okuldayim, hamileligimi bilen yok, yani resmen uyukluyorum. of cok kótú birsey

 9. ben ikinci bebeğime hamileyim ilkinde anlamadım bile hamile olduğumu ama bu gelecek olan bebiş daha 4 haftalık beni yataklara düşürdü

 10. Bende 7haftalik hamileyim.benimde fena migde bulantim var.ama yeni anladim zencefil cayi bana biraz fayda etti birde arada bir kraker yiyin.tamamen gecirmiyor ama azaltiyor. Ama halsizlige karsi bir care bulamiyorum.bende kendimi hep yorgun ve bitkin his ediyorum.umarim bu halim cok sürmez.