Gebelikte Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Folik Asit Nedir?

Folik asit, folat olarak adlandırılan B vitamininden insan yapımı bir formdur. Folat, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar ve beyninizin sinir tüpünün beyni ve omurgasına gelişmesine yardımcı olur. Folik asidin en iyi besin kaynakları tohumlanmış tahıllardır. Folat, koyu yeşil sebzelerde ve narenciyede doğal olarak bulunur. Hamilelik öncesi ve sırasında önerilen 400 mikrogram (mcg) folik asit ile doğum öncesi bir vitamin alınması, bebeğinizin beyin ve omuriliğindeki doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Doğum kusurları gebeliğin ilk 3-4 haftasında ortaya çıkar. Böylelikle bebeğinizin beyni ve omuriliği gelişmekte olan bu erken safhalarda sisteminizde folat olması önemlidir.

Gebe kalmaya çalışırken doktorunuzla konuştuysanız, size muhtemelen folik asit ile doğum öncesi bir vitamin almaya başlamanızı önerirdi. Bir çalışma, gebe başlamadan önce en az bir yıl folik asit alan kadınların % 50 veya daha fazla oranında erken verme şanslarını azalttığını gösterdi.

CDC, gebe kalmadan her gün en az bir ay folik asit almayı ve hamile kalırken her gün folik asit kullanmaya başlamanızı önerir. Bununla birlikte, CDC doğum öncesi çağdaki tüm kadınların her gün folik asit kullanmasını önermektedir. Bu yüzden daha erken almaya başlamak için iyi olur.

Kendi prenatal vitamini seçtiyseniz, folik asit de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan her şeyin önerilen miktarlarına sahip olduğundan emin olmak için hamile kaldıktan sonra OB’ye götürün. Tüm prenatal vitaminler aynı değildir ve bazıları ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerden daha az veya daha fazlasına sahip olabilirler.

Ne Kadar Folik Asidi Almalıyım?

Çocuk doğurma çağındaki tüm kadınlar için önerilen doz her gün 400 mcg folattır. Her gün bir multi vitamin alırsanız, önerilen miktarı olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir sebeple bir multi vitamin almak istemiyorsanız, folik asit takviyeleri alabilirsin.

İşte hamilelik açısından her gün ne kadar folik asit tavsiye edilir:

Gebe kalmaya çalışırken: 400 mcg

Hamileliğin ilk üç ayı için: 400 mcg

Gebeliğin dört ila dokuz ayı için: 600 mcg

Emzirme için: 500 mcg

  Folik Asit’in Faydaları Nelerdir?

Vücudunuzda yeterli miktarda folik asit yoksa, bebeğinizin sinir tüpü doğru şekilde kapanmayabilir ve sinir tüpü kusurları adı verilen sağlık sorunları gelişebilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Spina bifida : Omuriliğin veya eklemlerin eksik gelişimi

Anensefali : Beynin büyük bölümlerinin eksik gelişimi

Anensefali olan bebekler genellikle uzun süre yaşamazlar ve spina bifidalı bebekler kalıcı olarak etkisiz hale getirilebilir. Az söylemek gerekirse, bunlar korkunç sorunlardır. Ancak iyi haber, yeterli miktarda folik asit almak bebeğinizi nöral tüp kusurlarından en az % 50 oranında koruyabilmesidir. CDC’ye göre eğer nevral tüp kusurlu bir bebeğiniz varsa, folik asit almak yeterli derecede folik asit almak nevral tüp kusuruna sahip başka bir çocuğa sahip olma riskinizi % 70’e kadar azaltabilir. Sinir tüpü kusurlu daha önceki bir çocuğunuz olsaydı, baştankara her gün 4000 mcg’ye (4 mg ile aynı) günlük folik asit miktarınızı arttırmanız önerilir. Ne kadar almanız gerektiğini doktorunuza danışın.

Folik asit kaynakları

Sağlık Bakanlığı, kadınların gebe kalmaya çalıştıklarında 400 mikrogram folik asit ilave etmeleri gerektiğini ve bebeğin omurgası geliştiğinde gebeliğin ilk 12 haftasında bu dozu almaya devam etmesini öneriyor. Bununla birlikte, 12 hafta sonra folik asit takviyelerini almaya devam etmek güvenlidir.

Hamile kalmadan önce folik asit takviyelerini almadıysanız, hamile olduğunuzu öğrenir bulmaz onları almalısınız. Eczanelerden, büyük süpermarketlerden, sağlıklı gıda mağazalardan veya pratisyen hekiminizden reçeteyle folik asit tabletleri alabilirsiniz. Bir günlük tablet, tam olarak ihtiyacınız olan folik asit miktarını içerir.

Folik asitin besleyici kaynakları arasında yeşil yapraklı sebzeler, kahverengi pirinç, tahıl ekmeği ve folik asit ile kuvvetlendirilmiş kahvaltılık tahıllar bulunur. Daima yiyecek etiketlerini kontrol edin. Bununla birlikte, sadece yiyeceklerden yeterli miktarda folik asit almak neredeyse imkansızdır, doğru miktarda aldığınızdan emin olmanın tek yolu bir takviye alarak yapmaktır.

Karaciğer folik asit bakımından çok zengindir, ancak hamileyken veya hamile kalmaya çalışırken emniyetli değildir. Bunun nedeni, karaciğerin A vitamini bakımından çok zengin olmasıdır. Bunların birçoğu bebeğinizde doğum kusurlarına neden olabilir.

 

Etiketler

kalemsilgi