Gebelikte Düşük Çeşitleri: Düşük Çeşitleri Nelerdir?

Gebelikte Düşük Çeşitleri: Düşük Çeşitleri Nelerdir?

Erken düşük: Düşük çeşitleri arasında yer alan erken düşük, gebeliğin erken döneminde ortaya çıkması dolayısı ile erken düşük adını almaktadır.
Geç düşük: Hamilelikte düşük çeşitleri arasında yer alan geç düşük, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanan düşük çeşididir. Geç düşük için bir zaman belirtmemiz gerekirse, gebeliğin 12 – 20. haftaları arasında yaşanan düşüklere geç düşük adının verildiğini söyleyebiliriz…
Spontan abortus: Düşük çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan spontan abortusta, gebenin rahminde bulunan gebelik materyali, hiç bir müdahale edilmeden rahil dışına atılır; gebelik öncesi döneme anne adayı, spontan abortus ile geri dönmektedir.
Abortus imminens: Düşük çeşitleri arasında yer alan abortus imminens’te, anne adayında, kahverengiden başlayıp zamanla koyulaşarak kırmızıya dönen bir akıntıdan söz etmek gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir akıntı söz konusu ise, ve gebeliğin ilk haftalarında olmakla birlikte, anne adayını kramp nöbetleri de rahatsız ediyorsa, abortus imminens gibi bir durumdan söz etmek gerekmektedir.
Abortus insipiens: Düşük çeşitleri arasında bulunan abortus insipiens, anne adayında kendisini, kanama, ve ağrı ile birlikte hissettirmektedir. Bununla birlikte rahim ağzı da iyice açık durumdadır; yani artık düşükten kaçmak olanaksızdır. Bu gibi bir durum fark edildiğinde, kontrollü bir şekilde kürtaj uygulamasının gerçekleştirilmesi, ve bebeğin anneden ayrılması gerekmektedir.
Komplet abortus: Hamilelikte düşük çeşitleri arasında sayılan komplet abortus sırasında, anne adayı, şiddetli ağrı, ve kanama ile birlikte, gebelik ile ilgili tüm her şeyi dışarı atmaktadır. Komplet abortus, genellikle gebeliğin ikinci ayına kadar gözlemlenen bir durumdur. Aslında komplet abortus ile, bütün gebelik unsurları anne vücudundan atılır; fakat yine de, kürtaj yapılarak, içeride herhangi bir şeyin kalıp kalmadığı kontrol edilmeli, ve anne adayı riske atılmamalıdır.
İnkomplet abortus: Gebelikte düşük çeşitleri arasında yer alan inkomplet abortusta, gebelik ile ilgili unsurların pek çoğu, kanama ile anne vücudundan atılır, ancak, özellikle gebeliğin 1.5 ayından sonra gerçekleşen inkomplet abortus durumunda, anneye bir kürtaj uygulaması yapılmalı, ve rahimde hiç bir kalıntının bulunmadığından emin olunmalıdır.
Boş gebelik: Anne adayında bebek bulunmamasına rağmen, plesenta, ve bebek kesesinin oluştuğu gebelik türünün ismi boşi gebelik olarak anılmaktadır.
Missed abortus: Düşük çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan missed abortus durumunda, bebek tüm hayati fonksiyonlarını yitirmiştir. Fakat bununla birlikte, hala anne rahminde durmaktadır. İki hafta boyunca hiç bir kanama olmamış, gebelik devam ediyor süreci anne adayında oluşmuştur. Eğer bu durum kısa zaman içerisinde fark edilmezse, anne adayının hayatını tehdit eden durumlar söz konusu olabilmektedir.
Elektif abortus: Gevelikte, ilk 10 haftanın sonuna kadar, anne ve baba adaylarının izni alınarak yapılan kürtaja verilen isimdir. Elektif abortusun onuncu haftadan sonra yapılabilmesi için geçerli neden: anne adayının sağlığını tehdit eden bir gebelik sürecinin oluşması, ya da bebeğin yaşamını tehdit eden bir durumun söz konusu olmasıdır…
Habitüel abortus: Anne adayı, arka arkaya üç ya da dört sefer düşük yapmış ise, böyle bir durumdan söz etmek gerekmektedir.
Septik abortus: Anne adayının bebeğini düşürmek için yasadışı yollara başvurması, ve hijyenik olmayan, sağlıksız şekillerde düşük olayının gerçekleşmesine izin vermesi sonucunda, hem düşük yaşanıp, hem de annenin enfeksiyon kapması durumudur. Anne hayatı bu durumda, çok ciddi anlamda risk altındadır…

Anne Günlüğü