Gebelikte Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedenleri ve Tedavisi

Gebelik diyabetinin tanısı ilk kez hamilelik döneminde konur. Gebelerin ilerleyen dönemlerinde tansiyon yüksekliği, iri bebek doğum, yeni doğan da ise anne karnında iken karşılaştığı yüksek kan şekeri nedeniyle kilolu doğma, doğumdan sonra kan şekerinde düşme, sarılık ve 20’li yaşlarda diyabet, hipertansiyon ve obeziteye neden olabilmektedir.

Gebelik Diyabeti Sebepleri

Gebelik diyabetinin oluşum nedenleri, anne adayının gebelik öncesinde kilolu olması, 1. derece yakınlarında olması, önceki gebeliklerinde bu tanının konmuş olması veya 4 kilonun üzerinde bebek doğurmuş olmasıdır.

Tüp bebek yöntemleri de diyabet riskini arttırmaktadır. Bu risk faktörleri arasında en ön planda olan obezitedir. Annenin kan şekeri plasenta aracığıyla aynı oranda bebeğe geçer. Yani anne ve bebeğin kan şekeri düzeyleri hemen hemen aynıdır. Eğer annenin kan şekeri yüksekse bebeğinki de o oranda yüksektir. Bu nedenle her hamile eğer kilolu ise, ailesinde diyabet varsa, önceki gebeliğinde iri bebek doğumu yapmışsa veya önceki gebeliğinde bu tanı konumuşşsa mutlaka hamileliğin 24-26 haftalarında yapılan gebelikte tarama testini yaptırmalıdırlar.

Gebelikteki Şeker Hastalığının Tedavisi

Gebelikte diyabet tanısı konmuş hamileler, egzersiz ve gerektiği durumda da ilaç tedavisiyle takip edilmelidir. Uygun takip ve tedavi ile anne ve bebek iyi bir hamilelik süreci geçirebilirler. Hamilelik sırasında konu ile ilgilenen ekip anne adayını sıklıkla takip etmelidir. Çünkü bu şekilde bebeğin geleceği de riskten korunmuş olur.

Bir önceki yazımız olan Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters Durması başlıklı makalemizde 25 haftalık gebelikte bebeğin ters durması, 29 haftada bebeğin ters durması ve 33 haftada bebeğin ters durması hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü