Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

Normal ve sağlıklı bir cinsel hayat yaşayan çiftlerde yaşanılan korkulardan birisi gebelik döneminin olağan hayatlarında etki edeceğini düşünür ki en fazlada cinsel yaşamda karşılarına engel olacak durumlardan korkarlar. Özellikle herkesin kafasında yer edinmiş gebelin ilk üç ayında yaşanılan cinsel ilişkilerde bebek açısından zarar olduğunu ya da düşüğe sebebiyet verdiğini düşünerek kaçınılır. Bayanlar için gebelikte cinsel ilişkiye dönemsel olarak çeşitli istek veya isteksizlik durumları olarak karşımıza çıkar ancak ilk dönemlerde yaşanılan cinsel ilişkinin düşük ve benzeri durumlar ile alakadar olmadığı ispatlanan bir gerçektir. Bütün çiftlerin hem korkarak hem de çekinerek merak ettikleri tek konu olabilen gebelikte cinsel ilişki zararlı mı sorusuna genel bir cevap olarak sınırların bilindiği ve korunduğu sürece sorun yoktur denilebilir.

Ancak biraz daha özele inildiğinde gebeliklerin farklı tepkime göstermesinden dolayı anne adayında isteksizlikler yaşanabilir ya da çeşitli rahatsızlıklardan veya bebeğin rahme tutunma durumlarından tutunda alt kısımlarda gelişimini tamamlamaya çalışan bebeklerde erken doğum riski gibi durumlarda doktorunuzun önermemesi gibi durumlarda kaçınılabilir. Ama bunun aksi durumlarda sanılanın aksine gebelikte yaşanılan cinsel ilişki bebek için zararlı değildir, hatta bu durumu şu şekilde açıklamak mümkün tekli gebeliklerde doğuma 1 kala çoklu gebeliklerde doğuma 3 ay kalan süreye kadar normal sağlıklı cinsel hayatınızı sürdürebilirsiniz ta ki kadın doğum uzmanınız aksini size söyleyene kadar.

Anne adaylarının cinsel ilişkiye bakış açıları dönemlere göre değişir bu bazen hormonların fazla ya da az çalışmasına bağlı olur bazen de fiziksel açıdan duydukları acı ya da aksilikler bakımından yaşanabilir. Göğüslerin kendilerini doğuma hazırladıkları bu süreçte aşırı hassas olduklarının unutulmamasında fayda vardır, bunun dışında ise vajinada yaşanılan kasılmalar veya çeşitli durumlardan dolayı da isteksizlik yaşanabilir. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücudun ve hormonların vücudun yeni şekline alışmasına bağlı olarak düzene girer ve cinsel ilişki isteklerinde artış gözlemlenir. Yine de belirtildiği süreye kadar devam etse de kişiye bağlı endişeler ile ya da normal gebelik seyrinde görülmeyen durumlar meydana geldiğinde hemen uzman görüşü alınmalı ve cinsel ilişki süreci askıya alınmalıdır.

Gebelikte cinsel ilişki zararlı mı? Sorusuna geri dönecek olursak bu konun kişisel olarak değerlendirilmesi ve cevap verilmesi daha uygundur. Her bir gebeliğin yaşadığı farklı değişiklikler olabileceği gibi fiziksel rahatsızlıkları da ya da bebeğin gelişim durumları da cinsel ilişkiyi kısıtlayabilir. Örneğin gebelerin hareketlerinin kısıtlandığı ve karnın iyice büyüdüğü durumlarda rahim kasılmaları, göğüs şişlikleri gibi durumlarda normaldir ki buda gebenin kendini doğuma hazırladığının belirtileri arasında yer alır. Gebelikte cinsel ilişkiyi yasaklayacak ya da engelleyecek durumlardan birisi vajinal kanamaların görülmesi veya kramp gibi sancıların sıklaşmadı durumlarıdır çünkü bunlar normal seyirde görülebilecek bir şikâyet değildir. Bu gibi durumlarda da elbette tehlike arz edebildiği için hekiminizin cinsel ilişkiyi önermemesi oldukça normaldir.

Gebelik döneminizde hiçbir aksi durumla karşılaşılmaması halinde sağlıklı şekilde cinsel ilişki sürecinize devam edebilirsiniz. Son dönemde önerilmemesinin sebepleri arasında erkeklik sıvısı meninin rahim kaslarına etki edeceği ve doğum kasılmalarını tetikleyici öngörüsüdür, ayrıca bebeğin doğuma hazırlanış pozisyonundan ve rahmin daha da aşağı inmesinden dolayı anne adayının canın yanması çok yüksek ihtimaller arasında yer alır. Hareket kısıtlanması yaşayan anne adayları gebelik dönemindeki cinsel ilişki girişimlerinde mümkün olduğu kadar rahat ve uygun pozisyonlar kullanılarak yapılmalıdır. Özellikle aşırı büyüyen karınları hareket kabiliyetlerini minimum düzeye çekmektedir ve psikolojik açıdan kendilerini farklı hissederek çeşitli düşüncelere yönelebilirler.

Konunun geneli bakımdan özetlemek gerekirse de gebelikte cinsel ilişki zararlı mı soruları süregelmeye devam edecektir. Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi her bir gebelikte farklı evre ya da aşamalar gözlemlenebilir bu yüzden genel kanılar dikkate alınsa da siz yinede anne baba adayı olarak kontrollerinizi sağlayan uzman hekimin öngörü ve önerilerini almalı ve mutlaka uygulamalısınız. Aksi halde istenmeyen durumlara sebebiyet verilebilmesi yüksek bir ihtimaldir, özellikle ilk kez ebeveyn olabilme durumlarında daha fazla oranla bu gibi soru ve sorunların yaşanması yüksek ihtimaldir. Son dönemlerde karşılaşılan gebelik dönemi rahatsızlıklarını da dikkate alırsak en sağlıklı ve mantıklı yaklaşım elbette hekim görüşüne başvurmak olacaktır. Kulaktan dolma bilgiler hem bebeği hem anneyi riskte atabilir.

 

Etiketler

kalemsilgi