GEBELİKTE BURUN KANAMASI

GEBELİKTE BURUN KANAMASI

Hamileliğin başlaması ile birlikte vücutta birçok değişiklik olur. Her ay farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. ( Bkz: Gebelik sorunları) Çoğu anne bazı durumlarda panik olur ve bebeğin zarar görüp görmeyeceğini merak eder. Görülen bu değişikliklerden biride burun kanamasıdır. Aniden burun kanaması anne adaylarını korkutabilir. Ancak burun kanaması gebelikte fazla görülmez.

Gebelikte Burun Kanaması

Bazı anne adaylarında gebelik boyunca hiç görülmezken, bazı anne adaylarında ise daha fazla görülebilir. Bazen çok şiddetli ve uzun süreli kanamalar olurken, bazense birkaç damla ile burun kanaması olabilir. Burun kanaması bazen sık sık görülürken bazense ara sıra görülebilir. Fakat burun kanamaları genelde bebeğe ve size zarar vermez yani korkulacak bir durum yoktur. Burun kanaması sadece gebelerde görülen bir durum değildir. Her insan yaşamında burun kanamı sorunu ile karşılaşmıştır. Bazen fark edilmeyen kanamalar görülürken bazense çevredekilerin panik olacağı biçimde kanamalar olabilir.

Gebelikte Burun Kanamasının Nedenleri

Burun içinde damarların zedelenmesi ile burundan kan gelmektedir. Ya da burun içinde yaraların oluşması sonucu kanamalar olabilir. Grip olunduğunda bu durum daha da fazlalaşır. Uzun süreli kanamalar dikkate alınmalı ve bir doktor kontrolünden geçmelidir. Aksi durumda bir hastalığın habercisi olabilir. Normalde burun kanaması görülmeyen bir kadında gebelikten sonra burun kanaması daha fazla görülebilir. Bunun nedeni; burun damarları duvarının incelmesi ve gebelikte damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Bu nedenle burun kanaması gebelikte fazla görülebilir.

Gebeliğin ilerleyen zamanlarında görülen burun kanamaları tansiyonun yükselmesinden dolayı kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda anne adayları dikkatli olmalı ve hemen tansiyonunu ölçtürmelidir. Eğer kanamalar fazla ise ve tansiyon normal değerlerinde ise anne adayı bir doktora gitmelidir.

Gebelikte Burun Kanaması ve Bebeğe Zararları

Genelde burun kanamaları gebelikte kısa süreli ve azdır. Nadiren uzun süreli ve çok kanamalar olabilir. Ancak burun kanamasının bebek ve anne sağlığına bir zararı yoktur. Alınacak önlemler ile burun kanaması durdurulabilir. Burun kanaması olduğunda ilk olarak oturmalısınız. Burun kanamasının azalması beklenmelidir. Ardından burun köküne buz uygulaması yapabilirsiniz. Kanama olduğunda sümkürmek ve hapşırırken ağız burunu kapatmak sakıncalıdır. Yeteri kadar sıvı almaya özen gösterin. Bulunduğunuz ortamın havasız ve kuru olmamasına dikkat edin. Damarlarınızın güçlenmesi için bol bol C vitamini almalısınız. Bu konuyu doktorunuzla görüşerek önerilerini dikkate almalısınız. Durmayan burun kanamalarda doktora gidilmelidir.

Anne Günlüğü