Gebelikte Aşı Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte Aşı Ne Zaman Yapılır?

Şırıngalar yoluyla zayıflatılmış mikropların vücuda enjekte edilmesine aşı adı verilir. Beden bu sayede mikroba alışır ve bağışıklık kazanır. Bundan sonra ki seferlerde mikropla karşılaşıldığında artık mikrop zarar vermeyecektir. Aşı yapılması sağlıklı gebelik dönemi geçirilmesi açısından oldukça önemlidir. Anne ve bebek gebelik süresince hastalıklara karşı korunmaya devam eder.  Bebeklerin özürlü doğması, bebeklerin düşmesi, erken doğum riski hatta bebeğin ölümüne kadar sebep olan hastalıklar aşılar yardımıyla önlenebilir. Hastalıkların çoğunun hatta hepsinin oluşumu aşılar sayesinde önlenmektedir. Gebelikte ilk aşı ne zaman yapılır diyenler için genellikle 4 ay sonrasında demek mümkündür. Suçiçeği, hepatit, grip gibi çeşitli aşılar bulunmaktadır. Aşıların bazı gebe kalınmadan önce bazıları ise gebe iken yapılmalıdır.

 

Hamile Kalınca Yapılması Gereken Aşılar

 

  • Grip aşısının gebelik sürecinde yapılması güvenlidir. Özellikle de grip geçirilen mayıs ve ekim aylarında yapılması gerekmektedir. Grip aşısı gebelikte anneyi koruyan en önemli aşılardan biridir. Hamilelikte sağlık ocağında yapılan aşılar bebekleri hastalıklara ve mikroplara karşı koruyacaktır. Hamile bayanlara hamileliğin kaçıncı ayında olursa olsun bu aşıyı yaptırmaları şiddetle önerilir. Yaptırmadan önce doktorlara danışmak gerekmektedir.

 

  • Hepatit aşısının da gebe kadınlar tarafından yapılması gerekmektedir. Hepatit B hastalığına yakalanmamak için aşı yapılması gerekmektedir. Kirli kan ya da vücut sıvısı yolu ile yayılan tehlikeli karaciğer hastalığının aşısı gebeyken mutlaka yapılmalıdır. Hepatit B hastalığı olan anne adayların da hastalığın virüslerinin bebeğe geçme ihtimali oldukça yüksektir. Hepatit B aşısı sayesinde bebeklere enfeksiyon bulaşması engellenmektedir. Bu aşı hem anne hem de bebekleri doğumdan öncesi ve sonrasında enfeksiyonlara karşı korumaktadır. 3 doz olarak yapılması bağışıklık kazandırır. 1. doz yapıldıktan 1 ay sonra 2. doz 6 ay sonra 3. doz yapılması gerekmektedir.

 

  • Tetanos aşısı da gebelik boyunca yapılması gerekenler arasındadır. Gebelikte 27 ve 36 haftalar arasında bebekleri boğmaca hastalığına karşı korumak için yapılır. Sağlık ocağı hamile aşı takvimi takip edilmelidir. Difteri ve boğmaca aşıları gebelik de son derece önem taşımaktadır.

 

Aşıların Bebeklere Zararı Var Mıdır?

 

Gebelikte yapılması güvenli olan aşıların yanı sıra zarar veren aşılar da bulunmaktadır. Canlı virüs aşılarının bebeklere zarar verdiği belirlenmiştir. Hamilelikte aşı takvimi takip edilerek bilinçli şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde canlı aşı yapılması önerilmemektedir. Ölü adıyla adlandırılan ve aktif virüs taşımayan aşılar gebelik döneminde rahatlıkla yapılabilir. Risk taşımayan aşıların yapılması gerekmektedir.

 

Uzak Durulması Gereken Aşılar Hangileridir?

 

Bebeğe geçecek, annenin de düşük yapmasına, erken dünyaya gelmesine, özürlü olarak doğmasına ya da bebeklerin ölmesine neden olacak riskli aşılar mevcuttur. Bu tip aşılardan uzak durulması gerekmektedir. Sağlık bakanlığı gebelikte aşı takvimi takip edilerek aşılar kontrol edilmelidir. Hepatit A aşısının güvenilir olup olmadığı kesinleşmediği için gebelik döneminde yapılmamalıdır. A riski bulunan bayanların doktorları ile bu konuyu risklerini, yararlarını konuşmaları gerekmektedir. Kızamık, kabakulak aşıları da canlı virüs içermektedir. Gebe kalmadan en az bir ay önce yaptırılmalıdır. Kızamıkçığa karşı bağışıklık yoksa kızamıkçık aşısı doğumdan sonra yapılacaklar arasındadır. Pnömokok aşısı, HPV aşısı, Oral Polio aşısı (OPV) aşısı da gebelik de yapılmaması gereken aşılar arasında yer almaktadır.

 

Gebelik Döneminde Yapılan Aşıların Yan Etkileri

 

Normal insanlarda gözlemlenen yan etkiler gebelik döneminde annelerde gözlenen en yaygın yan etkiler ile aynıdır. Genel anlamda yan etkiler hafif olarak gözlenir. Bazıları ise baygınlık, kızarıklık, aşı yapılan kısımda şişkinlik ve ağrı, fever, şiddetli baş ağrısı, bitkinlik, kas ağrıları, bulantı, eklem ağrıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda genellikle aşılar yapıldıktan 1 ile 2 gün sonra yan etkiler gözlenmektedir. Gebelikte hepatit b aşısı ne zaman yapılır diyenler için doktor gözetiminde hareket etmeleri gerektiğini söylemeliyiz. Nadir olarak gözlense de aşılar alerjik sorunlara da sebep olabilmektedir. Hayati ve ciddi tehlike oluşturacak alerjisi olanlar aşı yatırmamalıdır.

 

Gebelik Döneminde Aşıların Güvenilirliği

 

Gebelik döneminde yapılması uygun olan sadece 3 aşı bulunmaktadır. Grip aşısı bunların başında olup gebeliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Difteri, boğmaca, tetanos aşıları gebeliğin 28. haftasından sonra yapılabilir. Hamilelikte tetanoz aşısı aç karnına mı yapılır diyenler için doktorlara danışmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Hepatit B aşısı da gebelik döneminde yaptırılabilir. Bu aşılar sadece anne değil aynı zamanda bebeği de korumak için yardımcı konumdadır. Anne aracılığı ile bebeğe geçen antibiyotikler bebekleri birkaç ay süren dönemde korumaktadır.

 

Uluslararası Seyahat Planlayan Hamileler İçin Aşılar

 

Gebe anneler ülke dışında görülen salgın hastalıklardan korunmak için de aşılar yaptırmaktadır. İhtiyaçları olan özel önlemleri ya da aşıları tartışmak amacı ile seyahat yapmadan en az 4 ile 6 hafta önce doktoru ile görüşmeleri gerekmektedir. Hamileler sağlık ocağına ne zaman gitmeli sorusuna doktor gözetiminde dememiz mümkün. Aşılama konusu ile ilgili olarak doktorun görüşü alınmalı ve önerilere göre aşılar gerçekleştirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Aylık Doğum Kontrol İğnesi Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü