Gebelikte Aşerme Neden Olur, Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Aşerme Neden Olur, Ne Zaman Başlar?

Gebelik dönemleri içerisinde anne adaylarının sıklıkla maruz kalabildiği güzel durumlardan biri de aşermedir. Anne adayları açısından mutluluk verici bir durum olan gebelikte aşerme durumu, birçok anne adaylarında sıklıkla meydana gelebildiği gibi birden fazla gebelik eylemi gerçekleştiren anne adaylarında ise daha seyrek olarak meydana gelebilmektedir. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere bilinenin aksine herhangi bir olumsuz etkileri bulunmayan gebelikte aşerme eylemi, bilakis anne adaylarının oldukça mutluluk duyabildiği güzel bir eylemdir.

Gebelikte Aşerme Nedir?

Gebelik dönemleri içerisinde zaman zaman akla gelmediği besinlerin ve zamanlı veya hiç umulmadık süreçler içerisinde anne adayları tarafından şiddetle istenilmesi durumu olan gebelikte aşerme eylemi yaklaşık olarak anne adaylarının % 85’inde görülebilmektedir. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere özellikle de gebelik döneminin ilk 90 gününde meydana gelebilen gebelikte aşerme eyleminde daha çok ekşili besinler, acılı besinler baharatlı besinler ve meyve suları gibi besin ürünleri istenilmektedir.

Anne Adayları Gebelik Dönemi Boyunca Aşerme Eylemine Kaç Defa Maruz Kalabilmektedir?

Gebelik döneminin doğal eylemleri arasında yer alan gebelikte aşerme eylemi, anne adaylarının karakterist özelliklerine göre meydana gelme sayısı değişkenlik gösterebilmektedir. Birçok anne adayları gebelik dönemleri boyunca aşerme eylemini 1 defa yaşayabildiği gibi birçok anne adayları gebelşikte aşerme eylemini birden fazla olarak da yaşayabilmektedir.

Gebelikte Aşerme Eylemi Neden Olmaktadır?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelikte aşerme eyleminin kesin olarak neden olabildiği bilinmemektedir. Ancak yapılan bazı araştırmalar sonucunda gebelik döneminde oluşan aşerme eyleminin anne adaylarında meydana gelebilen iştah artışının ve hormonların önemli rol alabildiği gözlemlenmiştir.

Gebelikte Aşerme Eylemi Görüldüğünde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Herhangi bir zararı bulunmaması sayesinde uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelikte aşerme eyleminin görülmesi durumunda eşlerin mümkün mertebede anne adaylarının bu isteğini yerine getirmelidirler. Bu sayede gerek anne adaylarının mutluluğuna mutluluk katılması ve gerekse de anne karnındaki bebeğin daha sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi söz konusu olabildiğinin de altını çizmekte fayda görmekteyiz.

Gebelikte Aşerme Eylemi Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte aşerme eyleminde bilinçsizce ve aşırıya kaçılmaması durumunda anne karnındaki bebeğin bu durumdan herhangi bir zarar görmesi söz konusu olmamaktadır. Gerek anne adayları ve gerekse de dünyaya gelecek olan bebekler açısından hassas bir dönem olması sebebiyle gebelikte aşerme eyleminin mutlak olarak anne adayları ve eşler tarafından kontrollü bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Gebelikte Anormal Bir Şekilde Aşerme Görülmesi Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Nadiren de olsa gebelik döneminde anormal bir şekilde aşerme eylemi meydana gelebilmektedir. Diğer bir deyişle gebelik dönemleri içerisinde 3 veya 4 defadan fazla oluşabilen aşerme eyleminde anne adayları mutlak olarak bu eylem sonucunda gerek kendi sağlığı ve gerekse de dünyaya gelecek bebeğin sağlığının riske atılmaması açısından ilgili doktor kontrolünde bulunmasında faydalar bulunmaktadır. Bu bakımdan gebelikte normalden fazla düzeyde aşerme durumuna maruz kalınması halinde doktora başvurulmalı ve doktor tarafından sunulan uygulamalara ve tavsiyelere harfiyen uyulmalıdır.

Gebelikte Aşerme Eylemi Daha Çok Kimlerde Görülebilmektedir?

Gebelikte aşerme eylemi hemen hemen tüm yaş grubundaki anne adaylarında görülmektedir. Ancak uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelikte aşerme eylemi daha çok ilk defa anne adayı olan kadınlarda görülmektedir. Bunun nedeni ise, birden fazla gebelik yaşayan kadınlara göre, ilk defa annelik duygusu tadan kadınların bu bakımdan kendilerini daha heyecanlı ve sevinçli hissetmesidir.

Gebelikte Aşerme Eyleminde Eşlere Düşen Görevler Nelerdir?

Gebelikte aşerme eyleminde ayrıca eşlere de önemli görevler düşmektedir. Eşlerin bu durum karşısında son derece sakin olması ve gebelik döneminde aşerme eyleminin doğal bir durum olduğu bilincinde olması ve bu bakımdan da anne adayının bu isteğini anlayışla karşılaması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelikte aşerme eyleminin genellikte anne adaylarının iradesi dışında görülebildiği ve bu bakımdan eşlerin bu durum karşısında kesinlikte anne adayına olumsuz karşılık sunmamasına dikkat edilmelidir. Bu bakımdan eşlerin bu durumda anne adayının istediği besinleri mümkünse temin etmeye gayret etmelidir. Gebelik döneminin en tatlı ayrıntısı olan aşerme eyleminin genellikle kısa süreli olabildiği bilinmeli ve bu nedenle bu eylemin görülmesi durumunda anne adayının mutlu olması açısından isteği erken süreçler içerisinde yerine getirilmelidir.

 

Etiketler

kalemsilgi