Gebelikte 5. Hafta: Gebelik Takvimine Göre Gebeliğin 5. Haftası

Gebelikte 5. Hafta: Gebelik Takvimine Göre Gebeliğin 5. Haftası

Gebeliğin 5. haftası 2. Gün: Embriyonun yapısı üç farklı katmandan oluşmaktadır. Anne karnında gelişmekte olan bebeğin hücreleri, ve organları bu üç farklı dokuda gerçekleşmektedir. Her bir hücrede genetik bir plan bulunmaktadır. Bu planlar, hücrelere neler yapması gerektiğini anlatır; ve bebeğin vücut gelişimi de bu planlara göre belirli bir sıralamada gerçekleşmektedir. Ancak bebeğin gelişiminin sadece genetik olmadığını, çevresel faktörlere de bağlı olduğunu belirtmeyi unutmamalıyız, örneğin annenin beslenmesi, ve annede bulunan bir takım alışkanlıklar, bebeğin gelişiminde, genetik kadar önemli bir role sahiptir.
Gebeliğin 5. haftası 3. Gün: Hücrelerin en üst tabakasında bulunanlar sıkışır, ve notokord adı verilen boşluğu, ya da oluğu oluşturur. Burada oluşacak olan bebeğin bel omurgası ile birlikte omurgası, kemikleri, ve aynı zamanda kemiklerin arasında bulunan disklerdir. Bugün ayrıca, bebeğin kalbi ile birlikte sinir sistemi tüpleri de oluşmaya başlamaktadır. Bugün bebek için kan dolaşımının da başladığı gün olarak belirtilmektedir. Bugün, bebeğin anne karnındaki boyu 0.4 milimetre civarına ulaşmış bulunmaktadır.
Gebeliğin 5. haftası 4. Gün: Bugün, bebeğin ilk kan hücrelerinin oluştuğu gündür. Bebeğin damarları da bugün oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca, kalp tüpleri adı verilen kanallar da, bugün oluşmaya başlayan hücreler sayesinde yapılanmaya başlamaktadır. Bugün oluşmaya başlayan kalp tüpleri, kendi aralarında birleşim geçirerek, bebeğin kalbinin çok ilkel bir şeklini oluşturur. Gebeliğin 5. haftası tamamlandığında, kan hücrelerinin bebeğin vücudundaki dolaşımının başlayacağını da belirtmemiz gerekmektedir. Gebeliğin 5. haftasının bugünlerinde, annelerin yaşayacakları hamilelik belirtileri arasında, burun tıkanıklıklarından, ve burun kanamalarından söz etmeyi unutmamak gerekmektedir.
Gebeliğin 5. haftası 5. Gün: Bugün, bebeğin başının oluşmasını sağlayacak olan dokular tespit edilmek istenirse, rahatlıkla tespit edilebileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Bugün bebeğin boyu, başından başlamak, ve kuyruk noktasına kadar gelmek sureti ile, 1 – 1.5 milimetreye kadar uzamış durumdadır. Gebeliğin 5. haftasının bugünlerinde, hamilelik belirtileri arasında, göğüs karıncalanma, ve ağrılarından söz etmek gerekmektedir. Gebeliğin 5. haftasında, gebelik takvimine göre, annenin kan hacminde meydana gelen artıştan da söz etmemiz gerekmektedir. Annenin üçüncü trimesterinde bulunan kan miktarı, artık ortalama %46 daha fazladır…
Gebeliğin 5. haftası 6. Gün: Bebeğin kalp gelişimi, omurilik gelişimi, kemik gelişimi, ve kas gelişimi için, bugünün önemli bir gün olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bebeğin kalp gelişimine etki eden mineraller: potasyum, magnezyum, ve kalsiyumdur. Bu aşamada gerekli olan bu üç mineralin gerekli olduğu hususlar: bebeğin kaslarının gevşemesi sonrasında kasılması, kalp kasının kasılması, kalp sinir uyarılarının iletimi gibi noktalarda özetlenebilmektedir. Bugün artık bebeğin karaciğeri de oluşmaya başlamaktadır.
Gebeliğin 5. haftası 7. Gün: Bugün bebeğin boyu artık bir susam kadardır. Yani 1.5 – 2.5 milimetre arasında değiştiğini belirtebiliriz. Bugün bebeğin kalbinin, ve kan damarlarının çalışmaya başlayacağını da söyleyebiliriz. Bebeğin kalbinin çalışmaya başlaması ile birlikte, nırmal kalp fonksiyonlarını sergilemesinin de aynı gün gerçekleşeceğini belirtebiliriz. Kalbin görevi, bebeğin gelişimini olanaklı hale getirecek olan kanın taşınmasıdır; oksijen, bebeğin gelişiminde çok önemli bir faktördür. Gebeliğin 5. haftasında hamilelik belirtileri bugünlerde, sinirlilik, heyecan, ya da kararsızlık olarak annede hissedilebilmektedir. Bu belirtilerin normal olduğunu bilmeniz gerekmektedir…

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Yatış Şekilleri başlıklı makalemizde Hamileler Nasıl Uyur, hamilelik sekilleri ve hamilelikte yatış pozisyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü